Podróże

Madryt – atrakcje, zabytki, położenie i ciekawostki turystyczne. Z czego słynie to miasto?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Madryt, Hiszpania

Madryt, stolica Hiszpanii, to miasto bogate w atrakcje i zabytki. Leży w samym centrum Półwyspu Iberyjskiego, dlatego w okolicach i w samej metropolii panuje dość suchy klimat. Rekompensuje to jednak piękna pogoda w lecie, gdy temperatura może utrzymać się nawet na poziomie ok. 33 st. C.

Madryt leży nad rzeką Manzanares, nad brzegami której często wypoczywają mieszkańcy miasta. Ciekawostką jest fakt, że mierzy ona zaledwie 92 km. Co jeszcze można zobaczyć w Madrycie i jakie zabytki oraz inne atrakcje czekają tam na turystów?

Madryt – co warto zobaczyć? Zabytki Madrytu

Zwiedzanie Madrytu warto zacząć od jego centrum, w którym znajduje się Puerta del Sol, czyli Plac Słońca. Do ciekawostek turystycznych na temat tego miejsca należy fakt, że uznaje się je za punkt centralny nie tylko samego miasta, lecz także całej Hiszpanii. Jedną z największych atrakcji placu jest pomnik Karola III, na cokole którego spisane zostały wydarzenia z życia tego władcy. Nie można go jednak nazwać zabytkiem, wzniesiono go bowiem dopiero w roku 1994. Warto zwrócić uwagę również na rzeźbę niedźwiedzia z drzewem truskawkowym, która wygląda dość oryginalnie na tle starych budowli. Wzrok turystów przyciąga także imponujących rozmiarów, pochodzący z XIX wieku, zegar, którego wahadło ma długość aż 3 metrów. Nie brak tam też wartych obejrzenia budynków, w tym Casa de Correos, czyli dawnej siedziby Poczty Królewskiej. Tym, z czego słynie Madryt, a w szczególności Puerta del Sol, jest jedna z najstarszych reklam neonowych Tio Pepe . Powstała ona w 1936 roku.

Obowiązkowym punktem na mapie tego pięknego miasta jest również Pałac Królewski w Madrycie, Palacio Real de Madrid , wybudowany w XVIII w. Zachwyca on swoim przepychem, zarówno na zewnątrz, jak i w środku, o czym można przekonać się na własne oczy. Jako że obecnie nie jest on zamieszkiwany przez rodzinę królewską, jego okazałe sale są dostępne dla turystów.

Będąc w Madrycie, nie można też nie odwiedzić tamtejszych muzeów. Do najbardziej znanych należy Museo del Prado, w którym znajdują się dzieła takich twórców, jak El Greco, Rafael, Tycjan czy Rubens. W Centro de Arte Reina Sofía można natomiast zobaczyć prace słynnego kubisty Picassa. Istnieje nawet możliwość wejścia do tych muzeów w Madrycie za darmo, najczęściej w godzinach popołudniowych i wieczornych. Szczegóły warto jednak monitorować na bieżąco, np. na stronach internetowych wybranych obiektów.

Madryt – atrakcje turystyczne, czyli mniej typowe miejsca do zwiedzania

Atrakcje Madrytu to nie tylko place, muzea sztuki czy piękne budowle. Znajduje się tam również mnóstwo innych, ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Należy do nich m.in. Templo de Debod, czyli Świątynia Debod, podarowana Hiszpanii przez Egipt. Była ona prezentem od egipskiego rządu za pomoc udzieloną przez Hiszpanię w ratowaniu przed zalaniem bezcennych, starożytnych budowli nad Nilem. Bramy oraz budynek główny świątyni poświęconej Izydzie i Amonowi robią imponujące wrażenie. Niesamowite jest także jej położenie. Znajduje się bowiem w położonym na skarpie parku Parque de la Montaña, z którego rozciąga się widok na panoramę Madrytu. Takie ciekawe zabytki nadają temu miejscu niezwykłą atmosferę.

Na planie miasta nie można przegapić także innego, nietypowego miejsca, jakim jest Museo del Jamon , czyli Muzeum Szynki w Madrycie. Jakie jeszcze państwo może poszczycić się taką atrakcją? Znajduje się tam zarówno restauracja, jak i sklepik, w którym można nabyć różne rodzaje tej wędliny. W mieście można znaleźć również atrakcje dla najmłodszych. Wybierając się do Madrytu z dzieckiem, warto odwiedzić park rozrywki Parque de Atracciones de Madrid lub ogród zoologiczny Zoo Aquarium de Madrid .

Madryt i okolice – zwiedzanie. Co można zobaczyć w pobliżu?

Aby swobodnie przemieszczać się po najważniejszych punktach miasta, wystarczy zapoznać się z planem metra w Madrycie . Warto jednak zdecydować się na nieco dalsze podróże i zobaczyć również jego okolice. Malownicze Toledo, którego Stare Miasto znalazło się na liście dziedzictwa narodowego UNESCO, Segowia z jej słynnym akweduktem, piękną katedrą i twierdzą Alkazar czy Carranque, wieś obfitująca w wykopaliska z czasów panowania na tych ziemiach Cesarstwa Rzymskiego, to tylko niektóre z propozycji.

Z Madrytu można również wybrać się pociągiem do Lizbony czy Barcelony. Odległość między hiszpańskimi miastami wynosi ok. 620 km, a między stolicami dwóch krajów 503 km, co może zaskakiwać. Jednak zarówno dojazd z Madrytu do Barcelony, jak i do Lizbony, zajmuje kilka godzin, dlatego są to raczej pomysły na samodzielną wycieczkę objazdową.

Zwiedzanie Madrytu i okolic może dostarczyć niesamowitych wrażeń. Wystarczy wybrać się tam tylko raz, by natychmiast zakochać się w tym miejscu.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Agata Młynarska o swoim tymczasowym życiu w Hiszpanii

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Sylvain Sonnet/Getty Images

Pozostałe wiadomości