Podróże

Kariera wysokich lotów, czyli jak zostać stewardessą?

Podróże

Aktualizacja:

Wiele osób marzy o zawodzie, który zapewnia dobre zarobki oraz możliwość podróżowania i poznawania nowych ludzi. Wszystko to obiecuje praca stewardessy. Dla tych, których męczy rutyna, to wprost idealne zajęcie.

Według stereotypu, praca stewardessy polega przede wszystkim na serwowaniu posiłków i napojów. W rzeczywistości, personel pokładowy odpowiada za bezpieczeństwo pasażerów, dlatego niezbędne jest dokładne przygotowanie i wiedza na temat tego, jak zachować się w sytuacjach awaryjnych. Stewardesy muszą wiedzieć, jak poradzić sobie z trudnym pasażerem i jak zachować się w czasie lotu.

Do odważnych świat należy. Stewardessa jest odważna, życzliwa, empatyczna, zawsze uśmiechnięta i uwielbia kontakt z ludźmi. Ma zamiłowanie do poznawania i odkrywania świata

– powiedziała Dominika Drożdż, absolwentka szkolenia dla stewardess.

ZOBACZ „Jak zostać stewardessą?”

Czy stewardessa to zawód marzeń?

Osoby ubiegające się o pracę w roli personelu pokładowego kusi wizja licznych podróży, ciekawego życia i oderwania się od rutyny dnia codziennego. Według byłej stewardessy Marty Bil, zawód ten z pewnością to wszystko zapewnia.

Jest to bardzo rozwijająca praca. Nie dla wszystkich musi być pracą do końca życia, natomiast przez wiele lat jest bardzo ciekawym zajęciem

– podkreśliła Marta Bil, która obecnie jest organizatorką szkoleń dla stewardess.

Loty w odległe zakątki świata stanowią świetną okazję do zwiedzania. W zależności od kierunku i długości lotu, stewardessy spędzają w danym miejscu przynajmniej 24 godziny. Bywa , że czas ten jest wydłużony do 3 dób, kiedy loty są łączone, pobyt może trwać nawet 7 dni.

Na tego typu przygody mogą liczyć przede wszystkim doświadczone stewardessy. Początkujący personel pokładowy pracuje zwykle przy lotach krótkodystansowych. Często zdarza się, że niedługo po przylocie trzeba szybko wracać. W pierwszych miesiącach, przeciętnie obsługuje się 4 rejsy dziennie.

Szczególnie często zdarza się to na początku pracy. Dopiero z czasem mamy możliwość zostania dłużej w jednym miejscu. Połączenia są na tyle często, że możemy częściej wracać do tych miejsc

– zauważył Piotr Jedynak, steward.

Jak stewardessy radzą sobie ze zmianą czasu?

Może być to praca, która wymaga od nas organizacji, ale nie jest aż tak męcząca dla zdrowia, jeżeli przestrzega się zasad zdrowego stylu życia

– wyjaśniła Bil.

Doświadczony personel pokładowy ma swoje sposoby na przyzwyczajenie organizmu do częstych zmian czasu i przezwyciężenie tak zwanego jet lagu. Jednym z nich jest planowanie snu. Zdrowy styl życia pomaga zachować równowagę ciała i umysłu. Sport i odpowiednie odżywanie są w tej pracy niezbędne.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Ile zarabia pilot samolotu? To niezła sumka! Zobacz, jak zostać pilotem samolotu pasażerskiego

Jak się lata pierwszą klasą? Sprawdziliśmy też cenę biletu. Przyprawia o zawrót głowy!

Jet lag – niechciany skutek długiego lotu. Jak szybko wrócić do formy?

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości