Podróże

Zadar – jakie atrakcje warto zobaczyć w tym mieście?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Zadar przyciąga pięknym położeniem nad Adriatykiem. Tutejsze plaże pozwalają na spokojny wypoczynek nad wodą, a także na uprawianie wielu wodnych sportów. W samym mieście na turystów czeka mnóstwo zabytków, w tym ciekawych muzeów, gdzie można zobaczyć unikatowe eksponaty. Jednak to nie wszystkie atrakcje, jakie oferuje Zadar.

Chorwacja jest niezwykle malowniczym krajem, ale to właśnie Zadar nazywany jest stolicą najpiękniejszych zachodów słońca. Już chociażby dla nich warto spędzić tu kilka dni w czasie urlopu. Co jeszcze warto zobaczyć w Zadarze?

Najważniejsze informacje o Zadarze

Zadar jest jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczo-kulturalnych w całej Chorwacji. Co do wielkości, jest to piąte miasto w kraju. Jego położenie jest niezwykle malownicze – leży u brzegów Morza Adriatyckiego. To powoduje, że jest to atrakcyjne miejsce do relaksującego wypoczynku na plaży. Zadar i okolice słyną z pięknych plaż. Jedną z nich jest Ninska Laguna, położona w odległości około 20 km od Zadaru, gdzie można cieszyć się wypoczynkiem na piaszczystej plaży ciągnącej się niemalże przez 8 km. Jest to miejsce szczególnie polecane dla osób chcących bezpiecznie wypocząć nad wodą z małymi dziećmi. Jeśli opisuje się najładniejsze plaże koło Zadaru nie sposób nie wspomnieć również o plaży w Zatonie, czy takich kąpieliskach, jak Puntamika i Borik. Nad morzem można również wypocząć w samym mieście Zadar. Plaże są tam bardzo popularnym miejscem spędzania wolnego czasu zarówno przez turystów, jak i mieszkańców miasta. Do najchętniej odwiedzanych należy kąpielisko Kolovare oznaczone niebieską flagą. Jest to plaża żwirowa z betonowymi tarasami, malowniczo otoczona lasem.

Zanim pojedziemy do Zadaru, warto też poznać w skrócie historię tego miasta. Szacuje się, że pierwsze osady w tym miejscu powstały już około IV w. p.n.e. Tereny te należały wówczas do Rzymu. Za czasów Oktawiana Augusta miasto zaczynało nabierać znaczenia, o czym mogą świadczyć pozostałości dawnych budowli, takich jak amfiteatr czy akwedukty. Wznoszono tutaj także świątynie, a z czasem również bazylikę. W okresie panowania Cesarstwa Bizantyjskiego Zadar był najważniejszym miastem w regionie. W tym czasie zaczęła napływać tutaj ludność słowiańska. Na przestrzeni kolejnych wieków Zadar, podobnie jak inne regiony Chorwacji, znajdował się pod wpływem weneckim, dynastii Habsburgów oraz stanowił część Jugosławii. Po jej rozpadzie, od 1991 roku, jest część Chorwacji.

Zadar – atrakcje turystyczne, które koniecznie trzeba zobaczyć

Odpowiedzią na pytanie – Zadar, co zwiedzić, będzie wizyta na Starym Mieście. Jest to centralne miejsce, gdzie można podziwiać charakterystyczne zabudowy miejskie, a w rozlicznych restauracjach i kafejkach spróbować przysmaków charakterystyczne dla miasta Zadar. Stare Miasto to także kilka ciekawych zabudowań o charakterze sakralnym. Warto tutaj wymienić między innymi kościół św. Donata i katedrę św. Anastazji. Kolejnym punktem na liście: "co warto zobaczyć w Zadarze" jest Muzeum Archeologiczne założone w 1832 roku. Wymienia się je jako atrakcję Zadaru i Chorwacji, gdyż jest jednym z najstarszych obiektów tego typu w całym kraju. Na poszczególnych ekspozycjach można zobaczyć przedmioty związane z historią Dalmacji z czasów paleolitu i neolitu, Imperium Rzymskiego, a także samego miasta Zadar z okresu od VII do XII wieku.

Innym ciekawym zabytkiem jest forum rzymskie z I w. p.n.e., na terenie którego znajdują się pozostałości różnych budynków, a także stosunkowo dobrze zachowana kolumna w porządku korynckim. To miejsce warto zobaczyć wieczorem, gdyż właśnie po zmroku jest pięknie podświetlone.

Zadar w Chorwacji – atrakcje turystyczne to również wyjątkowe organy morskie położone na nabrzeżu, blisko przystani, dzięki czemu, gdy nadchodzi fala, z instrumentu wydostaje się dźwięk. Sprawia to wrażenie, jakby samo morze grało na organach.

Okolice Zadaru – atrakcje dla turystów

Gdy w Zadarze planujemy spędzić kilka dni, warto również zobaczyć jego najbliższe okolice. Jedną z ciekawszych propozycji na zwiedzanie regionu jest wykupienie rejsu promem, którym dostaniemy się między innymi na wyspę Ugljan. Warto tam zawitać między innymi do miasteczka Preko, gdzie znajduje się średniowieczna twierdza św. Mihovila. Okolice Zadaru to także doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku. Ciekawym sposobem na zorganizowanie aktywnego urlopu jest spływ rzeką Zrmanja, która ma 69 km i wpada do Adriatyku. Jest to miejsce często wybierane przez miłośników raftingu.

Amatorzy podziwiania natury mogą odwiedzić liczne parki przyrody, np. Park Telašćica położony jest nad zatoką o długości 10 km. Można tutaj znaleźć między innymi 400 gatunków roślin oraz 300 gatunków różnorodnych zwierząt. Wiele z nich jest objętych ochroną. Oprócz organizmów żywych można w najbliższej okolicy podziwiać także strome klify oraz stanowiska archeologiczne, gdzie znaleziono zabytki z okresu paleolitu.

Zobacz wideo: Tragiczny wypadek autokaru w Chorwacji. Zginęło 10 osób

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Alf/Getty Images

Pozostałe wiadomości