Newsy

Warszawskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt "Na Paluchu" zyskało patrona. Kim był Jan Lityński?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Warszawskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że warszawskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Na Paluchu” będzie nosiło imię Jana Lityńskiego - działacza opozycyjnego w okresie PRL. Skąd ten wybór?

Schronisko "Na Paluchu" będzie miało patrona

Warszawskie schronisko dla zwierząt jest jednostką budżetową miasta Warszawy powołaną uchwałą Rady m.st. Warszawy z dnia 21 grudnia 2000 roku. Mieści się w dzielnicy Włochy przy ulicy Paluch, stąd jego nazwa. Średnio przebywa w nim ok. 800 zwierząt - przede wszystkim porzuconych kotów i psów.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Schronisko zajmuje powierzchnię 3 ha, z czego 1 ha należy do miasta Warszawy, a pozostałe 2 ha są dzierżawione od Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.

W piątek, 14 października 2022 roku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił, że schronisko będzie nosiło imię Jana Lityńskiego.

Jan Lityński – kim był?

Urodzony w 1946 r. Jan Lityński był działaczem opozycji w PRL. Współorganizował studenckie strajki w marcu 1968 r., za co został skazany na 2,5 roku więzienia. Za swoją antykomunistyczną działalność był zresztą wielokrotnie aresztowany. W 1989 r. uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Został wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego i przez kolejne lata kontynuował działalność polityczną. Więcej na ten temat pisaliśmy w oddzielnym artykule.

Jan Lityński został wybrany na patrona Schroniska na Paluchu, ponieważ tragicznie zginął, ratując życie psa. 21 lutego 2021 r. wybrał się na spacer wzdłuż rzeki Narew w Pułtusku w towarzystwie żony Elżbiety i ich psa Fryderyka. W pewnym momencie psiak wszedł na lód, który się pod nim załamał. Jan pobiegł mu na ratunek. Również wpadł do wody i niestety tragicznie zginął. Pies przeżył. Elżbiecie, która próbowała ratować męża, również udało się wyjść z lodowatej wody.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: DanBrandenburg/Getty Images

Pozostałe wiadomości