Tajemnice biżuterii sprzed lat. "To jest przede wszystkim nośnik historii"

Autor:
Sabina
Zięba
Zakochaj się w biżuterii vintage
Zakochaj się w biżuterii vintage Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Jeżeli jesteśmy posiadaczami biżuterii po mamie, babci czy innych członkach rodziny, warto jej się dokładnie przyjrzeć. Może się ona bowiem okazać prawdziwym skarbem. W Dzień Dobry TVN o cennych drobiazgach opowiedziała niezależna konsultantka biżuterii, ekspertka diamentów i autorka książki "Opowiem Ci o biżuterii: vintage", Katarzyna Depa.

Bezcenna biżuteria

Stara biżuteria staje się coraz bardziej popularna. Wyroby jubilerskie art deco i młodsze, czyli powstałe w czasach powojennych, aż do lat 70 nazywane są vintage, natomiast te pochodzące sprzed drugiej wojny światowej noszą miano antykwarycznych.

- Warto poszukać w szkatułkach mam, bądź babci, co może gdzieś tam jest schowane. Porozmawiać o tej biżuterii, dzięki czemu nawiążemy bardziej relacje rodzinne i dowiemy się czegoś więcej, bo być może mamy jakieś skarby. (...) Warto się też udać do specjalistów, którzy wycenią biżuterię, sprawdzą, ocenią, pomogą nam określić i podjąć decyzję, czy to zostawić ze względów sentymentalnych czy być może spieniężyć, czy zostawić ze względu na to, że coś jest bardzo cennego - mówiła Katarzyna Depa w Dzień Dobry TVN.

Miłość do vintage

Specjalistka twierdzi, że biżuteria znaleziona w kuferku po babci zawsze jest wartościowa ze względów sentymentalnych. Często wyroby takie były wręczane w bardzo ważnych momentach życia (np. pierścionki zaręczynowe lub obrączki), a także stanowiły symbol władzy. Przez to, że precjoza towarzyszą człowiekowi od zawsze, wiele możemy się dzięki nim dowiedzieć, np. jakie symbole były istotne w konkretnym czasie i kraju. Biżuteria jest bowiem pięknym przewodnikiem po historii. 

- Ta kultura noszenia biżuterii jest u nas troszkę jeszcze kulejąca, natomiast fajnie, że kolejne pokolenia próbują się tego nauczyć, dowiedzieć się czegoś więcej, bo jednak biżuteria to jest przede wszystkim nośnik historii. (...) Starej biżuterii jest niewiele egzemplarzy. (...) Nie mamy tak bardzo dużej, masowej liczby egzemplarzy czy kolejnych edycji, bo ktoś kiedyś zrobił to ręcznie. Mamy pojedyncze elementy, pojedyncze egzemplarze, dzięki czemu jest jeszcze większa wartość naszej biżuterii przez to, że jest unikatowa - dodała Katarzyna Depa w naszym programie.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kamiński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości