Porady stylistki

Jakie okulary przeciwsłoneczne warto mieć w swojej garderobie? "To ważne akcesorium każdej kobiety"

Porady stylistki

Okulary przeciwsłoneczne pełnią już nie tylko praktyczną rolę, chroniąc oczy przed słońcem, ale stały się też ważnym elementem stylizacji, który nadaje jej charakter. W jaki model najlepiej zainwestować? O tym w rozmowie z Sabiną Ziębą opowiedziała stylistka "Elle" i prowadząca program "Czas na zmianę" w TVN Style, Karolina Limbach.

Rola okularów w codziennej stylizacji

Pierwsze prototypy okularów przeciwsłonecznych powstały już w XII wieku w starożytnych Chinach. Wówczas - skonstruowane z przydymionych płaskich płytek z kwarcu - służyły sędziom do ukrywania swoich emocji i reakcji w trakcie procesu. W XVIII wieku z kolei Brytyjczyk James Ayscough wynalazł okulary słoneczne z przyciemnionym szkłem, które w czasach wiktoriańskich wykorzystywali chorzy na syfilis i cierpiący na światłowstręt. Wszystko zmieniło się w XX wieku, kiedy nastąpił gwałtowny rozwój innowacyjnych pomysłów.

Od końca lat 20. XX wieku okulary przeciwsłoneczne produkowano już masowo, ale po II wojnie światowej, kiedy technologię wytwarzania ochronnych szkieł ulepszono, a dzięki pilotom wojskowym "styl lotniczy" stał się modny (zwłaszcza kultowe Aviatory), okulary zaczęto sprzedawać w najrozmaitszych, nowych kształtach. Z dodatku, który początkowo był postrzegany jako całkowicie zbędny, stały się ciekawym uzupełnieniem looku. Dziś z kolei okulary są ważnym elementem garderoby, który potrafi całkowicie zmienić charakter stylizacji.

- Uważam, że okulary przeciwsłoneczne to ważna rzecz i ważne akcesorium każdej kobiety. My w naszej kulturze raczej nosimy je tylko wiosną i latem, ale normalnie na świecie ludzie noszą je cały rok. Uważam, że warto zainwestować w jedne, w których dobrze się wygląda, a to nie jest proste, bo żeby znaleźć idealne okulary dla siebie, to trzeba trochę poszukać i poprzymierzać dużo modeli . Fajnie jest mieć dobre okulary. Mogą być nawet trochę bardziej odjazdowe, nie muszą być tylko klasyczne, bo to jest taka część naszej garderoby, która przyciąga uwagę - powiedziała Karolina Limbach w rozmowie z redaktorką mody serwisu dziendobry.tvn.pl, Sabiną Ziębą.

Jakie okulary przeciwsłoneczne najlepiej kupić?

Obecnie na rynku jest dostępna niezliczona ilość modeli okularów przeciwsłonecznych. Można dopasować je do swoich rysów twarzy, a nawet koloru włosów czy ubrań. Mają one dopełniać nasz styl. Są ważne w kreowaniu osobowego wizerunku, ponieważ - jak wiadomo - pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę spotykając drugą osobę i rozmawiając z nią, jest jej twarz, a w szczególności oczy. Dobrze dobrane okulary potrafią diametralnie odmienić nasz wygląd na plus. A w jakie najlepiej zainwestować?

- Tak naprawdę klasyka jest zawsze dobra, więc uważam, że takie czarne, duże okulary powinna mieć każda kobieta. Dla odważniejszych zdecydowanie w tym sezonie polecam duże okulary z kolorowymi oprawkami i jaśniejszymi szkłami - takimi, że widać ci trochę oczy. To też jest fajna propozycja, bo one wtedy podkreślają ten nasz charakter. Równocześnie zmieniają i poprawiają nastrój, dzięki swojej barwności. Są niczym przysłowiowe różowe okulary - dodała stylistka.

Więcej rad Karoliny Limbach poznacie oglądając "Czas na zmianę" w każdą niedzielę o godz. 13:00 w TVN Style.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Blogerka Viva a Viva o swojej światowej karierze i najnowszych trendach

Autor: Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: TheTrendSpotter.net/prywatne archiwum Karoliny Wójcik

Pozostałe wiadomości