Moda i Uroda

Pasta cukrowa - jak ją zrobić? Domowa depilacja pastą cukrową

Moda i Uroda

Autor:
Adrian
Adamczyk
iStockphotoPasta cukrowa

Naturalne sposoby depilacji zyskują na popularności. Zamiast sięgać po gotowe produkty wypełnione chemicznymi składnikami, wolimy użyć bardziej łagodnych metod, takich jak depilacja pastą cukrową. Niezwykle prosta w wykonaniu a jednocześnie bardzo skuteczna w działaniu.

Pasta cukrowa, czyli bardzo popularna metoda depilacji na Bliskim Wschodzie, staje się przebojem również w naszym kraju. Depilacja pastą cukrową jest prosta w przygotowaniu, skuteczna i zapewnia długotrwałe efekty. Jak powinna wyglądać pasta cukrowa do depilacji nóg czy okolic bikini?

Depilacja pastą cukrową - skąd się wzięła?

Może się wydawać, że pasta cukrowa jest o wiele mniej skuteczna niż produkty ze sklepu, w składzie których znajdziemy mocne i skuteczne składniki. Pasta cukrowa do depilacji używana jest jednak już od dawna na Bliskim Wschodzie czy w Afryce. Ten naturalny sposób usuwania włosków jest tak skuteczny, że przekazywany jest przez kobiety z pokolenia na pokolenie. W krajach arabskich jest to standardowy zabieg – kobiety wykonują go szybko, sprawnie i z perfekcyjną dokładnością, pozostawiając skórę niezwykle gładką. Po tę stosowaną od lat metodę depilacji dzisiaj sięgają współczesne Europejki, szukając alternatywy dla drogich, bolesnych i wypełnionych chemicznymi składnikami produktów.

Dlaczego pasta cukrowa zyskuje coraz więcej zwolenników? Odpowiedzią są liczne zalety, którymi wyróżnia się ona spośród innych metod depilacji:

  • jest to metoda niezwykle tania. Gotowe pasty kosztują kilkanaście złotych, a przygotowana w domu będzie jeszcze mniejszym wydatkiem;
  • łatwość wykonania – masa składa się tylko z trzech łatwo dostępnych składników;
  • pasta cukrowa jest bardzo delikatna, mimo że wykazuje się dużą skutecznością w usuwaniu włosków. Działa o wiele łagodniej niż dostępne w sklepach woski;
  • można nią usuwać włoski z różnych części ciała – nóg czy pach. Pasta cukrowa to też idealna depilacja miejsc intymnych ;
  • jest metodą, którą warto wykorzystać w przypadku skóry naczynkowej lub z widocznymi żylakami. Przy wyrywaniu włosków pastą nie naruszymy delikatnej struktury skóry;
  • pasta cukrowa jest w pełni naturalna, bezpieczna, nie zawiera barwników, konserwantów ani innych składników chemicznych. Depilacja pastą cukrową do minimum ogranicza ryzyko podrażnień i reakcji uczuleniowych. Jest więc świetnym wyborem dla alergików i osób z delikatną skórą skłonną do podrażnień;
  • pasta może usuwać bardzo krótkie włoski, czego nie można uzyskać przy np. depilacji woskiem.
  • depilacja pastą cukrową niemal nie wywołuje bólu, w porównaniu z innymi metodami depilacji. Naniesiona na daną część ciała pasta usuwa bowiem owłosienie nie pod włos, a zgodnie z kierunkiem ich porostu. Ponadto struktura pasty, mimo iż jest klejąca, pokrywa wyłącznie powierzchnię włosa, a nie przylega do skóry, dzięki czemu nie odrywa się warstwy naskórka, a my nie odczuwamy takiego bólu, jak w przypadku depilacji woskiem.
  • delikatność działania łączy się ze skutecznością – pasta nie urywa włosków, tylko wyrywa je z cebulkami, przez co wolniej odrastają i są słabsze.

Jak zrobić pastę cukrową?

Tradycyjna pasta cukrowa nosi nazwę Halaweh. Składa się z trzech naturalnych i łatwo dostępnych składników – cukru, soku z cytryny i wody. Ich proporcje są różne – wszystko zależy od tego, jak duża ma być pasta cukrowa. Przepis można więc modyfikować pod względem ilości, ale nie zmieniając przy tym stałych składników. Niekiedy gotowe pasty mają w składzie także miód, wodę różaną czy olejki, które dodatkowo chronią i dbają o piękny wygląd skóry.

Jak zrobić pastę cukrową? Na ilość, która ma wystarczyć do depilacji wielu części ciała lub kilku zabiegów wystarczą 2 szklanki cukru, 1/4 szklanki wody i tyle samo soku z cytryny. Składniki trzeba mieszać w garnku (im szerszy, tym większa powierzchnia do odparowania i szybsze gotowanie) i podgrzewać na małym ogniu do uzyskania jednolitej masy. Gdy cukier się rozpuści, zyskując złoty kolor, a masa stanie się elastyczna – będzie się ciągnąć, przelewamy ją do miseczki i odstawiamy do ostygnięcia. Pasta po maksymalnie 30 minutach powinna być gotowa. Bardzo ważne jest, aby w pomieszczeniu była stała temperatura (do 25 stopni) oraz niska wilgotność powietrza, bo masa może nie zgęstnieć. Niezależnie od tego, na jak długo ma wystarczyć pasta cukrowa, depilacja po jej zrobieniu może być wykonana na zimno lub na ciepło. Po ostygnięciu można przełożyć całość do bardzo szczelnego pojemniczka i przechowywać w ciemnym miejscu nawet przez kilka miesięcy. Masa cukrowa do depilacji staje się twardsza, dlatego przed kolejnym użyciem trzeba ją podgrzać w kąpieli wodnej do uzyskania elastycznej konsystencji, dobrze przylegającej do włosków.

Zobacz wideo:

Idzie jesień - czas na peeling
Idzie jesień - czas na peeling
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Tetiana Aleksieieva/GettyImages

Pozostałe wiadomości