Najlepsze filmy na Halloween. Poznaj propozycje Kai Klimek

Filmy na Halloween
Źródło: Dzień Dobry TVN
Najlepsze filmy na Halloween
Najlepsze filmy na Halloween
Zakochany w USA
Zakochany w USA
Młoda Polka robi karierę filmową w USA
Młoda Polka robi karierę filmową w USA
Qczaj w USA
Qczaj w USA
Młoda harfistka robi karierę w USA
Młoda harfistka robi karierę w USA
Jak dwie krople wody?
Jak dwie krople wody?
Zbliża się Halloween, a to dobry moment na przegląd strasznych filmów. Kaja Klimek przygotowała zestawienie dla tych, którzy lubią się bać. Propozycje krytyczki i edukatorki filmowej nie tylko wywołują ciarki, ale dają też do myślenia.

Filmy idealne na Halloween

Pierwsza z propozycji to "Noc żywych trupów" to film, który uruchomił falę filmów o zombie W tej propozycji są one niezwyciężone, nie odpuszczają w żadnym momencie. Nachodzą grupę ludzi, która barykaduje się w pewnym domu.

- W tym domu mamy przekrój społeczny. Jest 1968 rok, więc to ma wszystko duże znaczenie w kontekście obserwacji kultury w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, szybciutko, że gorszą rzeczą niż zombie, które są przerażające i chcą naszych mózgów, mogą być po prostu inni ludzie - tłumaczyła Kaja Klimek.

Jednym z filmów, które wprowadzają nas w nastrój niepokoju jest "Donnie Darko". Ten horror wyprodukowany 21 lat temu przestraszy, ale i skłoni do przemyśleń.

- To jest taka opowieść o chłopaku, który zaczyna lunatykować i w tych swoich momentach wyjścia ze snu spotyka, i to jest bardzo dziwne, bo tutaj chodziły te osoby przebrane za pluszaki, takie przerażającego, gigantycznego królika. Ten królik zaczyna wydawać mu pewne wskazówki, co on ma robić i to się robi bardzo, bardzo przerażające - powiedziała krytyczka filmowa.

Horrory na Halloween

Kaja Klimek zaproponowała widzom Dzień Dobry TVN również nieco bardziej współczesne dzieło, czyli "Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii".

- Jesteśmy przyzwyczajeni, że czarownica to jest na pewno ktoś zły, jakaś upiorna postać. (...) Później okazuje się, że dla młodych dziewczyn czarownice są pewną ucieczką i pewnym wejściem do świata wolności z tego świata wyobcowania we własnej rodzinie - tłumaczyła Klimek.

Mistrzem posthorroru jest Jordan Peele, który zrobił film "Uciekaj!". Pokazuje on w bardzo satyryczny sposób, to co dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Porusza tematu związane z konfliktami rasowymi czy różnymi stereotypami. Nie brakuje również strasznych momentów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Reporter: Kaja Klimek

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości