Zwierzęta

Karmienie kota – jak to robić prawidłowo?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Anita Kot/Getty ImagesJak karmić kota?

Na temat karmienia kotów istnieje wiele mitów i nieprawdziwych informacji. Jak powinno wyglądać karmienie małego kota, a jak dorosłego? Jak prawidłowo karmić pupila, by zapewnić mu zbilansowaną dietę? Czy można zdać się na instynkt zwierzaka? Lepiej gotować samodzielnie czy zdać się na gotową karmę?

Jedno jest pewne: dieta kota powinna dostarczać zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Kluczowe kwestie to częstotliwość i ilość, a także rodzaj karmy. Należy też wiedzieć czego unikać, a co warto włączyć do dieta naszego pupila, aby prawidłowo karmić kota.

Jak karmić kota – co wziąć pod uwagę?

Wybierając odpowiedni sposób żywienia naszego kota, należy uwzględnić jego indywidualne potrzeby i zwrócić uwagę na:

  • wiek kota – młode koty potrzebują dwukrotnie więcej składników odżywczych niż dorosłe;
  • płeć – koty potrzebują więcej karmy niż kotki;
  • stan zdrowia i kondycję fizyczną kota – innego pożywienia potrzebują koty aktywne, innego „kanapowce”, innego koty po zabiegach np. kastracji;
  • rasę – w zależności od rasy koty mają różne zapotrzebowanie energetyczne;
  • stan fizjologiczny – dotyczy kotek w ciąży lub w okresie laktacji; kotki w tym czasie mają większe zapotrzebowanie na pożywienie niż zwykle.

Wszystko to powie nam, jak odpowiednio karmić naszego kota .

Zobacz wideo: Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?

Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?Ekspertka Beata Szutko-Goworek radzi, czym czesać kota. Wyjaśnia również, co wpływa kondycję sierści czworonogów. Sprawdź, czy dobrze dbasz o pupila.
Dzień Dobry TVN

Karmienie kota – podstawowe zasady

Są pewne podstawowe zasady dotyczące tego, jak karmić kota, aby był zdrowy i dawał nam dużo radości. Przede wszystkim należy unikać stałego dostępu kota do suchej karmy. Należy kontrolować ilość przyjmowanego jedzenia, gdyż koty nie potrafią tego robić, często jedzą ponad miarę, co może prowadzić do otyłości i problemów trawiennych. Jak często karmić kota? Nasz pupil powinien dostawać od 3 do 5 niewielkich posiłków dziennie.

Jak dostarczyć kotu posiłek podczas naszej nieobecności, jeśli większość dnia spędzamy w pracy? Możemy wykorzystać kule z przysmakami (albo nawet zwyczajne kartoniki), gdzie umieszczamy pożywienie. Dodatkowo daje to kotu zajęcie, bo musi "zdobyć" pożywienie.

Należy pilnować regularności posiłków, podawać je o ustalonych porach. Częstotliwość karmienia zależy oczywiście od wieku i stanu zdrowia naszego pupila. Generalnie małe kociaki powinny dostawać pożywienie częściej niż dorosłe. Koty bardzo źle znoszą dłuższy okres bez jedzenia – doba głodówki może prowadzić nawet do poważnych uszkodzeń wątroby.

Niektórzy właściciele kotów zastanawiają się, ile razy dziennie karmić kota po sterylizacji. Koty po takim zabiegu mają tendencję do tycia, dlatego należy ograniczyć liczbę podawanych posiłków. Pamiętajmy, że jedzenie dla kota powinno być zróżnicowane. Jeśli samodzielnie przygotowujemy posiłki dla zwierzęcia, należy dbać, by jego menu było różnorodne i zawierało ryby, mięso, warzywa. Wszystko powinno być ugotowane. Jeśli opieramy się na karmie gotowej, należy podawać karmę mokrą, a dla urozmaicenia suchą. Bardzo ważne jest to, by kot miał stały dostęp do świeżej wody.

Bardzo istotne w karmieniu kota jest również to, aby nie dzielić się z kotem własnym jedzeniem. Nadmiar soli czy przypraw jest szkodliwy dla nerek kota. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać kotu czekolady, rodzynek czy winogron. Tak osławione "mleko dla kota" bardzo często jest przyczyną biegunek u kota, dlatego lepiej go unikać. Dużo lepszym pomysłem jest podsunięcie kotu odrobiny jogurtu naturalnego.

Jak karmić młodego kota?

Osobną kategorią żywienia jest karmienie małego kotka. Przez pierwszych pięć tygodni koty żywią się wyłącznie mlekiem matki. Potem następuje stopniowe przejście na pokarm stały. Jeśli stajemy się właścicielami takiego malucha, warto pamiętać, że nowo narodzone kotki rosną bardzo szybko, a ich potrzeby energetyczne są bardzo wysokie.

Czym karmić małego kota? Na początku warto sięgnąć po karmę w postaci musu albo namaczać kawałki mięsa w wodzie lub mleku.

Karma dla młodych, rosnących kociąt powinna dostarczać niezbędnych dla rozwoju składników odżywczych. Najlepiej sięgnąć po gotową karmę, zwracając przy tym uwagę, czy zawiera dodatek probiotyków oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Niezależnie od rodzaju karmy, kot musi mieć miseczkę ze świeżą wodą. Jest to jeden z warunków zapobiegania tworzenia się kamieni moczowych.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Anita Kot/Getty Images

Pozostałe wiadomości