Ogród

Śliwa ałycza – podstawy uprawy i pielęgnacji

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
watcherfox / Getty ImagesŚliwa ałycza

Śliwa ałycza to drzewko owocowe pochodzące z dalekich krajów Azji. Przeważnie rośnie dziko, jednak z łatwością adaptuje się w ogrodzie. Często wykorzystywana jest do naturalnych i swobodnych żywopłotów. Jest prosta w uprawie i pielęgnacji. Śliwa ałycza ze względu na duże podobieństwo często mylona jest z mirabelką. Jak uprawiać śliwę i jak zrobić z niej żywopłot?

Śliwa ałycza, znana również jako śliwa wiśniowa, a potocznie błędnie nazywana mirabelką, to roślina, która pochodzi z Azji Środkowej i Kaukazu. Ze względu na swoje walory estetyczne i smakowe zyskała zainteresowanie w krajach Europy, a nawet w dalekiej Australii czy USA. Jest drzewkiem uprawianym przez wielu rolników i ogrodników, ale często zdarza się także spotkać dziką śliwę ałyczę.

Śliwa wiśniowa ałycza – charakterystyka

Ałycza (śliwa wiśniowa lub śliwa ałycza) to popularne wśród ogrodników i sadowników drzewko owocowe. Zwykle dorasta do 10 m, wyróżniając się splątaną koroną. Łodygi i pędy drzewa mają tendencję do rozrastania się na różne strony, co z kolei jest charakterystyczne dla niskich krzewów. Zarówno łodygi, jak i sam pień są bardzo twarde i odporne na urazy oraz uszkodzenia mechaniczne.

W okresie kwitnienia pokrywa się biało-różowymi kwiatami, z których w sierpniu rodzą się podobne do czereśni owoce. Na tle innych drzewek owocowych śliwa wyróżnia się szybkim tempem wzrostu.

Ałycza śliwa – uprawa i pielęgnacja

Śliwa ałycza sadzonki

Dostępne w dobrych sklepach ogrodniczych sadzonki przyjmą się niemalże na każdej ziemi. Roślina często dziko porasta różne miejsca, dlatego tym bardziej nie jest wymagającym drzewkiem. Można ją również rozmnożyć poprzez owoce, a dokładnie zawarte w nich pestki. Posadzone w ziemi szybko się przyjmują, wypuszczając pierwsze kiełki.

Śliwę należy sadzić na stanowisku dobrze nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Dobrym rozwiązaniem będzie posadzenie jej w pobliżu większym drzew, które ochronią jej delikatne łodygi przed wiatrem. Lubi żyzne podłoże, bogate w składniki mineralne i odżywcze. Przed posadzeniem ałyczy należy dobrze przygotować grunt, stosując kompost.

Pielęgnacja drzewka

Śliwa ałycza nie jest drzewkiem wymagającym szczególnej uwagi i pielęgnacji. Wystarczy zapewnić jej podstawy, aby odwdzięczyła się bujną koroną i obfitym wysypem owoców. Niedożywiona karłowacieje, rodząc znikome ilości owoców. Ałycza jest rośliną, która bardzo głęboko zapuszcza korzenie, dlatego podstawą pielęgnacji jest dostarczenie jej odpowiedniej ilości wody.

Śliwa ałycza na żywopłot – jak sadzić?

Żywopłot z ałyczy to idealna opcja dla osób, które szukają niestandardowych rozwiązań do ogrodu albo sposobu na ogrodzenie domu. Ten luźny i naturalny żywopłot – w przeciwieństwie do standardowych rozwiązań – jest prosty w utrzymaniu. Drzewka wymagają bowiem cięcia zaledwie raz w roku. Taki zabieg najlepiej jest przeprowadzić w kwietniu lub maju w suchy i ciepły dzień. Dzięki temu powstałe na pędach ranki szybciej się zagoją. Dodatkowo ciepłe i suche powietrze nie narazi rośliny na zakażenie grzybem czy pleśnią, co może się zdarzyć przy przycinaniu pędów w wilgotny dzień. Nadając roślinie kształt, w pierwszej kolejności należy pozbyć się przesuszonych pędów.

Śliwa ałycza dobrze reaguje na cięcie, utrzymując niemal przez cały rok nadany jej kształt. Żywopłot z ałyczy nie tylko spełnia funkcję estetyczną, ale jest także naturalnym schronieniem dla małych ptaków.

Śliwa ałycza to nie mirabelka

Utarte przekonanie, że śliwa ałycza to mirabelka, jest błędne. Wynika to zapewne z podobieństwa obu drzewek i tych samych terenów występowania. Często nawet rosną obok siebie, co jeszcze bardziej pogłębia przekonanie, że jest to to samo drzewo owocowe. Różnica między śliwą ałyczą a mirabelką jest jednak znacząca, ponieważ drzewa rodzą zupełnie inne owoce. Mirabelki są żółtopomarańczowe i raczej kwaśne w smaku. Owoc daje się łatwo oddzielić od pestki. Mirabelki chętnie jedzone są na surowo, ale najczęściej można spotkać je w postaci przetworów. Świetnie nadają się na dżemy, konfitury i kompoty. Owoce śliwy ałyczy przypominają czereśnie i nie są smaczne. Miąższ praktycznie w ogóle nie daje się oddzielić od pestki i jest dosyć twardy.

Ciekawostką jest fakt, że ałycza wykazuje właściwości akustyczne. Drewno śliwy odbija dźwięk, idealnie wygłuszając wszelkie dźwięki. Jest to niewątpliwie duży atut w przypadku naturalnego żywopłotu okalającego dom lub prywatne podwórko.

Zobacz wideo: Mirabelki, węgierki, żniwki, czyli Rey w krainie śliwki

Mirabelki, węgierki, żniwki, czyli Rey w krainie śliwki
Mirabelki, węgierki, żniwki, czyli Rey w krainie śliwki
Dzień Dobry TVN

Zobacz także

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: watcherfox / Getty Images

Pozostałe wiadomości