Dom

Zwyczajowo przed świętami myjemy okna. Jak zrobić to dobrze i szybko? Sprawdź domowe sposoby

Dom

Aktualizacja:

Mycie okien to jeden z mniej lubianych obowiązków domowych, szczególnie o tej porze roku. Robert Stockinger spotkał się z blogerką Agnieszką Kałużą, która o prowadzeniu domu wie wszystko. Poznaj najlepsze domowe sposoby na mycie okien bez pozostawiania smug. Przydadzą się przed świętami.

  • Jak umyć okno dachowe? Najczęstszy problem ze smugami.
  • Mycie okien – o czym warto pamiętać? Ogólne wskazówki
  • Jak umyć okna domowym sposobem?

12 kwietnia obchodzimy Dzień Czystych Okien. To idealny moment, aby je umyć. Jak to zrobić, żeby lśniły czystością i nie zostały smugi? Nic nie denerwuje bardziej niż starannie czyszczona szyba, na której po chwili zaczynają być widoczne smugi. Istnieje kilka sprawdzonych metod, które pozwolą zaoszczędzić czas i sprawią, że mycie okien przestanie być przykrym obowiązkiem. Sprawdź, jak umyć okna bez smug, jakie domowe sposoby wykorzystać i czego można użyć zamiast drogich płynów przeznaczonych do czyszczenia szyb.

W domu Mai Bohosiewicz. Jak urządziła wnętrza?
W domu Mai Bohosiewicz. Jak urządziła wnętrza?
wideo 2/7

Jak umyć okno dachowe? Najczęstszy problem ze smugami

O ile zwykłe okna w mieszkaniach i domach można umyć kilkakrotnie, co w większym stopniu zredukuje liczbę pojawiających się smug, o tyle większe problemy pojawiają się w przypadku okien dachowych. Świetnym rozwiązaniem jest zamontowanie szyb ze szkła samoczyszczącego lub takich, które wykorzystują działanie promieni słonecznych do rozkładu zanieczyszczeń. Na niektórych powłokach stosowanych przy produkcji okien stosuje się specjalne materiały powodujące usuwanie kurzu i zanieczyszczeń podczas opadów deszczu.

W innym wypadku przy myciu okien dachowych niezbędne staje się korzystanie z wysokich drabin, a w razie potrzeby również z mopa. Dla utrzymania czystości okien dachowych może się okazać, że konieczne jest zainwestowanie w specjalistyczny sprzęt, umożliwiający pracę na dużych wysokościach. Środki czystości i techniki mycia mogą pozostać takie same jak podczas mycia pozostałych okien, zwłaszcza jeśli okna nie są trudno dostępne.

Mycie okien – o czym warto pamiętać? Ogólne wskazówki

  • Przed myciem okien przygotuj dwa wiadra z wodą. W jednym pozostaw czystą wodę, a do drugiego dodaj kilka kropel płynu czyszczącego. Po usunięciu największych zabrudzeń, przetrzyj okno samą wodą, a dopiero później wycieraj je na sucho.
  • Jeśli woda szybko zaczyna mętnieć i ciemnieć, wylej ją i wymień na nową. W zależności od tego, ile masz okien w domu, może okazać się, że czynność trzeba będzie powtórzyć kilka razy. Okna i lustra powinny być myte wyłącznie czystą wodą. To jedyny sposób, aby umyć bardzo brudne okna i nie pozostawić na nich plam i zanieczyszczeń, które zdążyły zebrać się w wiadrze. Brudna woda ma duży wpływ na powstanie smug i wydłuża czas mycia okien.
  • Zamiast kupować drogie środki przeznaczone wyłącznie do mycia okien, wykorzystaj zwykły płyn do mycia naczyń. Z powodzeniem usuniesz kurz i tłuste plamy, a szyby pozostawisz bez smug.
  • Okna zaczynaj myć od góry, przesuwając się z jednego boku na drugi, aż do samego dołu. Dzięki temu nie będziesz rozmazywać zanieczyszczeń po całej szybie. Osuszanie okna z kolei powinno wyglądać odwrotnie – od dołu do góry. W ten sam sposób możesz umyć lustro, żeby nie było na nim smug.
  • Do polerowania okien świetnie sprawdzą się nylonowe rajstopy lub skarpety, które radzą sobie z usuwaniem nawet największych zacieków. Skorzystaj z tej metody również wtedy, kiedy chcesz umyć samochód i nie pozostawić smug. Zużyte rajstopy po prostu wyrzuć, w większości przypadków nie będą nadawały się do kolejnego użycia.

Jak umyć okna domowym sposobem?

Nie musisz wydawać pieniędzy na specjalne środki chemiczne do czyszczenia okien. Choć w sklepach jest ich pod dostatkiem, wystarczy, że do wiadra z wodą dodasz odrobinę płynu do mycia naczyń, którego używasz na co dzień. Jeśli jednak chcesz zainwestować w coś, co posłuży ci przez lata, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się ściereczki z mikrofibry. Dzięki nim dokładnie i szybko pozbędziesz się zabrudzeń i unikniesz powstawania smug na szybach. Mogą używać ich zarówno do mycia okien na mokro, jak również do ich przecierania na sucho.

Jeśli wolisz bardziej ekologiczne metody sprzątania i unikasz niepotrzebnego stosowania silnych chemicznych środków, możesz również umyć okna bez płynu. Najlepszym sposobem na skuteczne umycie okien bez smug jest użycie soku z cytryny lub octu. Sprawdź, jak przygotować domowy roztwór do czyszczenia szyb.

Mycie okien woda z cytryną

Do przygotowania roztworu wody z cytryną potrzebny jest świeżo wyciśnięty sok z połówki owocu oraz około 1 litr wody. W zależności od wielkości wiadra, proporcje można dowolnie modyfikować. Okna należy umyć w tradycyjny sposób, tak samo jak podczas czyszczenia płynem do mycia naczyń lub innym środkiem. Woda z cytryną ma przyjemny, delikatny zapach i w przeciwieństwie do chemicznych preparatów nie wysusza skóry rąk.

Mycie okien wodą z octem

Choć zapach octu podczas mycia okien nie jest zbyt przyjemny, to już po kilkunastu minutach całkowicie się ulotni, a szyby pozostaną krystalicznie czyste. Do przygotowania roztworu wody z octem stosuje się około 3–4 łyżki octu spirytusowego na 2 litry wody. Tak przygotowana mieszanka świetnie sprawdza się w przypadku naprawdę silnych zabrudzeń. Woda z octem szybko usuwa kurz i tłuste plamy, a cała czynność nie wymaga używania dużej siły i czasochłonnego szorowania. Ocet jest niezastąpiony nie tylko podczas czyszczenia szyb, nadaje się również do sprzątania kuchni czy łazienki.

Zobacz więcej:

Autor: Adrianna Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: Fot. Bambu Productions / Getty Images

Pozostałe wiadomości