Dom

Znudziły ci się pelargonie? Pokazujemy, jak urządzić balkon w stylu orientalnym

Dom

Polskie balkony zostały zdominowane przez pelargonie i bratki. Dlatego część osób eksperymentuje i idzie o krok dalej, urządzając je w stylu boho lub francuskim. Natomiast architekt Jonatan Kilczewski pokazał, jak zaprojektować balkon, by nawiązał do Kraju Kwitnącej Wiśni.

W dobie pandemii zaczęliśmy przywiązywać większą wagę do balkonów. Wystarczy tylko spojrzeć na zdjęcia zamieszczane na Instagramie. Coraz częściej szukamy kreatywnych rozwiązań. Zamiast klasycznych pelargonii, stawiamy na palmy albo lawendę. Niektórzy nawet urządzają je w konkretnym stylu, np. francuskim czy śródziemnomorskim. Natomiast w Dzień Dobry TVN architekt Jonatan Kilczewski zaproponował, aby przemienić taras lub balkon w małą Japonię, która wpisuje się w najnowsze trendy.

Jak urządzić balkon w stylu japońskim?

Balkon w japońskim stylu charakteryzuje się minimalizmem i funkcjonalnością. - Przede wszystkim stawiamy na naturalne materiały. Budujemy na podstawie kamienia, drewna, ewentualnie rattanu – podkreślił architekt.

Meble powinny być zatem lekkie: z drewna, rattanu, ewentualnie bambusa. Natomiast nie potrzebujemy krzeseł, wystarczy, że położymy na podłogę bambusową matę, pufy lub poduszki. - Pamiętajmy, że Japonia jest uboga w kolor. Bazujemy na czerni, bieli, beżach i czerwonych dodatkach – zaznaczył Jonatan Kilczewski.

Nieodłącznym elementem są lampiony i kadzidła. Te o zapachu bergamotki i trawy cytrynowej dodatkowo odganiają komary i meszki. Urządzając balkon w japońskim stylu, należy mieć świadomość, że wszystkie elementy mają znaczenie. - To nie jest zbiór przypadkowych rzeczy. Tylko np. kamienie oznaczają niezmienność, to jest energia ziemi. Gdy mamy wodę w misie z ozdobami to oznaka życia - tłumaczył.

Balkon w japońskim stylu - rośliny

Japonia to również przede wszystkim rośliny, które stanowią główną ozdobę. - Dobieramy je na tej podstawie, co rośnie w Japonii. Oczywiście nie wszystko jesteśmy w stanie przenieść na nasze polskie warunki. Chociaż jak wiecie, Marcin Tyszka ma u siebie piękne palmy na tarasie – zażartował Jonatan Kilczewski.

Zdaniem architekta na balkonie w japońskim stylu nie może zabraknąć:

  • Drzewka Bonsai;
  • bukszpanu;
  • zielonych roślin (oznaczają długowieczność).

Zobacz także:

Olej z pestek malin – na włosy, na twarz, na trądzik i jako filtr UV

Każdego dnia budzisz się bez energii i motywacji? Ten 5-minutowy rytuał odmieni twój poranek

6 prostych sposobów na wyczyszczenie fug. Dzięki nim uporacie się nawet z największym brudem

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości