Dom

Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną i octem. Jak to zrobić

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Alessandro De Carli / EyeEm/Getty ImagesPralka

Pralka jest jednym z najważniejszych sprzętów w każdym domu. Nie należy do tanich, a jej żywot jest ograniczony, dlatego tak ważne jest, by odpowiednio o nią dbać. Jak powszechnie wiadomo, prawidłowe czyszczenie pralki może znacznie wydłużyć jej funkcjonowanie.

Jak zachować pralkę w czystości? Praktyczne wskazówki

Na rynku jest wiele drogich produktów, które mają nam ułatwić czyszczenie pralki. Czasami jednak najprotsze rozwiązania bywają najlepsze. Dowiedz się, jak domowymi sposobami, np. sodą czy octem, wydłużyć życie swojej pralki.

Warto wiedzieć, że aby utrzymać pralkę w dobrej kondycji, należy ją czyścić co najmniej raz w miesiącu. Ważne jest również, aby myć w bieżącej wodzie filtr wody, w którym gromadzą się resztki detergentów używanych do prania. To samo dotyczy uszczelek i podajnika proszku.

Pamiętaj, że o pralkę należy troszczyć się codziennie, a nie tylko od święta. Jeśli zależy ci na tym, by ustrzec się przed nieprzyjemnym zapachem, wyjmuj pranie od razu po zakończeniu programu piorącego. Nie ma nic gorszego dla pralki niż siedzące w bębnie przez dwa dni wilgotne ubrania. Pamiętaj także, by po praniu zostawiać uchylone drzwiczki pralki, by wnętrze dobrze wyschło. Dzięki tym czynnościom powinieneś zapobiec pojawieniu się grzyba, który jest główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu i zmorą wszystkich piorących.

Troski wymaga również zasobnik na detergenty, który z powodu nagromadzenia resztek proszku może się zatkać. Najlepiej go wyjąć i umyć w zmywarce do naczyń. Jeśli nie masz takiego sprzętu lub gdy zasobnika nie można wyjąć – musisz umyć go ręcznie. Pomocna może okazać się nawet zwykła szczoteczka do zębów. Po prostu spróbuj mechanicznie usunąć nagromadzone zanieczyszczenia.

Pamiętaj również o tym, by odpowiednio dobierać ilość detergentów do ilości prania. W tym wypadku więcej wcale nie znaczy lepiej. Gdy używamy zbyt dużo środków, w rurach osadza się ich nadmiar, który z czasem zaczyna wydzielać charakterystyczny zapach. Woń następnie może przechodzić nawet na ubrania. To samo dotyczy środków, które mają zmiękczać wodę i przedłużyć życie pralki – należy postępować z nimi ostrożnie. Ich resztki, które pozostają w pralce, mogą powodować uczulenia u alergików i dzieci.

Hałaśliwa pralka
Hałaśliwa pralka

Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną

Czyszczenie bębna pralki sodą to jeden z najprostszych sposobów oczyszczenia wnętrza pralki. Należy wsypać ¾ szklanki sody oczyszczonej do zbiornika na proszek. Czyszczenie pralki automatycznej sodą należy zwieńczyć włączeniem standardowego prania w temperaturze 90 stopni. Po zakończonym praniu trzeba zostawić drzwiczki pralki otwarte na kilka godzin. Dzięki temu bęben pralki odświeży się, a spowodowany wilgocią nieprzyjemny zapach zminimalizuje. Soda oczyszczona jest również bardzo skuteczna w usuwaniu kamienia.

Czyszczenie pralki octem

Ta metoda również nie należy do trudnych, a bywa bardzo skuteczna. Warto w tym momencie zaznaczyć, że nie jest to najlepszy sposób dla osób wrażliwych na zapachy. Charakterystyczna woń może być później wyczuwalna w całym mieszkaniu!

Należy postępować analogicznie do poprzedniego sposobu – ¾ szklanki octu wlać do zbiornika na proszek. Jeśli chcesz, możesz dodać również odrobinę kwasku cytrynowego (również działa oczyszczająco, może też zmniejszyć woń octu). Później należy nastawić pranie na 90 stopni. Zapach może być drażniący, ale ten sposób skutecznie zabezpiecza pralkę przed grzybem. Pamiętaj, by po ukończeniu pustego prania drzwiczki pozostawić otwarte.

Czyszczenie pralki octem i sodą – proporcje

Jeśli masz problem z dużym grzybem w pralce, warto wykonać dwa cykle czyszczenia. Pierwszy octem, drugi sodą. Proporcje dodawanych naturalnych “detergentów” mają pozostać takie same. Takie zmasowane działanie powinno skutecznie rozwiązać problem.

Czyszczenie zagrzybiałej pralki

Jest jeszcze jedna skuteczna metoda walki z zagrzybiałą pralką. Wymaga jednak więcej czasu i pracy. Na początku postaraj się po prostu dokładnie wyczyścić wnętrze pralki ze wszystkich widocznych nalotów i zabrudzeń. Następnie wlej pół litra octu do pojemnika na płyn do płukania tkanin, ustaw najwyższą temperaturę i uruchom puste pranie. Gdy pranie się zakończy, włącz kolejne, tym razem w bardzo niskiej temperaturze 9 stopni i z dodatkiem wybielacza – bęben i tym razem powinien być zupełnie pusty. Na koniec uruchom trzecie pranie, w temperaturze 90 stopni, ale już bez octu i wybielacza. Później postaraj się wysuszyć ręcznie wnętrze pralki tam, gdzie to tylko możliwe, i pozostaw pralkę otwartą na kilka godzin, by wywietrzała. Najlepiej będzie, jeśli po miesiącu powtórzysz cały proces.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

Pozostałe wiadomości