Aranżacje wnętrz

Szukasz sposobu na idealną podłogę? Wybierz panele winylowe z rdzeniem mineralnym!

Aranżacje wnętrz

Autor:
Adrianna
Kowalczyk
mat. prasowe Panele winylowe

Już trzeci tydzień oglądasz płytki na posadzkę, ale żaden wzór Ci się nie podoba. Myślałeś o panelach laminowanych, jednak z tych poprzednich nie byłeś zadowolony. Najbardziej marzysz o drewnianych deskach, jednak żyjesz w pośpiechu i wiesz, że nie będziesz w stanie zadbać o porządną konserwację. Czujesz, że jesteś w kropce, bo szukasz czegoś, co będzie nie tylko stylowe, ale też łatwe w obsłudze. I wiesz co? Chyba mamy coś dla Ciebie – to panele winylowe z rdzeniem mineralnym.

Poznaj panele winylowe z rdzeniem mineralnym

Panele winylowe od wielu lat zyskują na popularności. Nic dziwnego – to dobra alternatywa dla paneli laminowanych, która może równocześnie stawać w szranki z innymi rodzajami wykończenia podłogi, na przykład z płytkami. Wraz z zaawansowanym rozwojem technologii do sprzedaży wchodzą coraz nowsze wersje, które różnią się od siebie sposobem montażu, składem materiałowym czy właściwościami.

Stosunkowo niedawno na rynek weszły panele winylowe Arbiton z rdzeniem mineralnym (należą do grupy paneli SPC) – i całkowicie zawojowały branżę wykończenia wnętrz, ponieważ mają wiele zalet i praktycznie żadnych wad. Jeśli cenisz sobie połączenie wyglądu z funkcjonalnością, zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę na tę niezwykłą podłogę. Jest praktyczna w użytkowaniu i niezwykle estetyczna – zadowoli gusta nawet najbardziej wymagających klientów.

Panele winylowe Panele winylowe z rdzeniem mineralnym
mat. prasowe

Panele winylowe z rdzeniem mineralnym – wszystko, co musisz wiedzieć

Dotychczasowym liderem sprzedaży na rynku podłóg były płytki – szczególnie w przestrzeniach użyteczności publicznej. Łatwo je utrzymać w czystości, są odporne na wodę, zanieczyszczenia i temperaturę – w końcu to kamień. Ale nie tylko w miejscach, z których codziennie korzysta większa liczba osób, zwraca się uwagę na praktyczne aspekty powierzchni podłogowej. Również w domach prywatnych łatwe i szybkie posprzątanie podłogi często jest priorytetem.

Teraz wszystko się zmienia dzięki panelom winylowym z rdzeniem mineralnym. Nie bez powodu pod wieloma względami są one porównywane do płytek. Sama nazwa wskazuje, że mają z nimi więcej wspólnego, niż z drewnianym parkietem lub panelami laminowanymi. No bo jakie drewno jest wodoodporne i wytrzymałe na uderzenia ciężkich przedmiotów? A to tylko dwie z szerokiego wachlarza zalet paneli SPC.

Rdzeń mineralny – o co tu chodzi? Budowa paneli SPC

Mineralny rdzeń paneli winylowych to unikatowe połączenie minerałów skalnych oraz nowoczesnych polimerów opartych na cząsteczkach węgla. Tak skonstruowany rdzeń zapewnia panelom nieprawdopodobną wytrzymałość, co odróżnia je od standardowych winyli starszego typu, i charakteryzuje na tle innych podłóg w branży wnętrzarskiej. Panele oparte na technologii mineralnej są bardzo cienkie, gdyż kluczowa jest przede wszystkim gęstość materiału. Nie mogą jednak być za cienkie – ale o tym będziemy jeszcze mówić.

Panele winylowePanele winylowe z rdzeniem mineralnym
mat. prasowe

Jakie zalety mają panele winylowe z rdzeniem mineralnym?

Dzięki innowacyjnej konstrukcji panele winylowe z rdzeniem mineralnym to najnowocześniejsza powierzchnia podłogowa, jaką można spotkać na polskim rynku. Łączy w sobie najlepsze cechy dotychczasowych kategorii wykończenia podłóg, biorąc od drewna klasyczny, ponadczasowy design, od płytek funkcjonalność, a od paneli laminowanych pokrewny sposób montażu. Dlatego panele SPC:

 • są w 100% odporne na wodę, nie wchłaniają wilgoci, nie odkształcają się ani nie odbarwiają pod jej wpływem,
 • nie ulegają uszkodzeniom pod wpływem mocnych uderzeń (np. poprzez upuszczenie ciężkich przedmiotów),
 • podobnie jak płytki mają niski opór cieplny, dzięki czemu pozwalają na wydajne wykorzystanie ogrzewania podłogowego,
 • są bardzo praktyczne, łatwo utrzymać je w czystości, a konserwacja nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku, doskonale imitują drewno nie tylko wyglądem, ale także fakturą, są ciepłe i przyjemne w dotyku,
 • być może wyglądają jak drewno, ale są twarde i odporne jak kamień,
 • są ciche
 • mają niezwykle mocne zamki,
 • posiadają bardzo dużą stabilność wymiarową, dzięki czemu można je zamontować na powierzchni do 200m2 bez dylatacji – progów czy profili.

Panele SPC – klejone czy „na click”?

Panele winylowe z rdzeniem mineralnym występują w wersji na click, czyli w systemie pływającym. Panele winylowe na „click”, na zamek, w systemie pływającym – są nieco grubsze od paneli winylowych klejonych, co wynika z innej technologii montażu: zamków. Panele na „click” zwykle mają ok 5 mm grubości, natomiast absolutnie nie powinny schodzić poniżej 4 mm. Cieńsza warstwa oznacza ryzyko uszkodzenia i wyłamania mechanizmu łączącego, co nie ma prawa się wydarzyć w dobrej jakości panelach winylowych.

Kupujesz panele winylowe? Zwróć uwagę na…

Jeśli zdecydujesz się na zakup paneli winylowych z rdzeniem mineralnym, koniecznie zadbaj, by były solidnie zrobione. Choć na rynku znajdziesz wiele ciekawych ofert, niektóre firmy, aby skusić konkurencyjnymi cenami, znacznie obniża jakość produktu.

Aby nie wpaść w pułapkę, zwróć uwagę na 5 warunków, które powinny spełnić porządne panele winylowe z rdzeniem mineralnym:

 • Waga Winyle z rdzeniem mineralnym, mimo niewielkiej grubości, ważą całkiem sporo. Wynika to z ich wysokiej gęstości – właśnie dzięki niej mają tak dobrą stabilność wymiarową. Jeśli produkt, który oglądasz, jest podejrzanie lekki, nie poświęcaj mu więcej uwagi. Porządny panel musi być odpowiednio ciężki.
 • Grubość Jak już wspominaliśmy, aby panel winylowy z rdzeniem mineralnym spełniał swoje zadanie, nie może być zbyt cienki, gdyż wtedy występuje ryzyko uszkodzenia systemu pływającego.
 • Zamki Dobrej jakości zamek jest podstawą udanego montażu. Mogą to być zarówno nowsze systemy 5G, jak i starsze, sprawdzone 2G – oba nie wymagają użycia młotka, a łączą się za pomocą charakterystycznego kliknięcia. Możesz jednak spotkać inne, mniej kosztowne rozwiązanie, czyli zamek siłowy. Zwykle źle on świadczy o jakości produktu, chociaż dla niektórych może być tańszą alternatywą.
 • Nadruk Piękna faktura to wizytówka paneli winylowych z rdzeniem mineralnym. Właśnie ona przyciąga tak wielu klientów, którzy marzą o drewnianej podłodze, ale szukają praktycznego i funkcjonalnego rozwiązania. Dlatego pamiętaj, żeby zawsze wybierać nadruk tradycyjny zamiast cyfrowego. Ten drugi wygląda po prostu źle – a nie tego szukasz w panelach winylowych z rdzeniem mineralnym, prawda?

Ładne i praktyczne? Teraz to możliwe!

Zazwyczaj, jeśli coś jest praktyczne, to nieszczególnie ładne, a jeśli już się podoba, to funkcjonalność kuleje. Ale teraz coś się zmieniło. Na rynku w końcu znajdziesz produkt, który łączy najważniejsze cechy dobrej podłogi –łatwość w utrzymaniu, bezpieczne użytkowanie oraz piękny wygląd. I takie właśnie są panele winylowe z rdzeniem mineralnym.

Autor:Adrianna Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości