Aranżacje wnętrz

Jak zastosować feng shui w mieszkaniu?

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:

Feng shui to chińska sztuka aranżacji wnętrz, która powstała wiele tysięcy lat temu. Kluczem do jej zrozumienia jest taoistyczna teza o tym, że świat wypełnia energia (chi). Wszystkie elementy w mieszkaniu powinny być dobrane w taki sposób, aby mogła ona swobodnie krążyć. Zgodnie z tą filozofią, jeżeli zadbasz o wprowadzenie zasad feng shui w domu, zagwarantujesz rodzinie dobre samopoczucie, zdrowie, pomyślność oraz powodzenie w pracy. O tym, jak to zrobić opowiedziała konsultantka feng shui - Gabriela Wagner.

Feng shui opiera się na przekonaniu, że dom jest odzwierciedleniem wnętrza człowieka, dlatego też warto zadbać o to, aby było ono zharmonizowane. Według zasad feng shui wszystko, co dzieje się w życiu człowieka, przekłada się również na wygląd domu i na odwrót. Dobrze jest więc zadbać o to, aby zniknęło z obu sfer wszystko to, co niepotrzebne.

Feng shui w domu – siatka bagua i plan mieszkania

Przed rozpoczęciem wprowadzania zasad feng shui w mieszkaniu dobrze jest wiedzieć, czym jest siatka bagua . Jak się okazuje, jest to diagram, który dzieli dom na strefy, tworząc mapę energii wnętrza. Dzięki niemu można określić, z jaką sferą życia powinna być powiązana dana część mieszkania. Przykładowo, może być ona skoncentrowana na karierze, miłości, zdrowiu i rodzinie czy rozwoju duchowym. Środek diagramu powinien jednocześnie pokrywać się ze środkiem domu.

Feng shui w sypialni – harmonia i stonowane kolory

Według zasad feng shui łóżko stanowi bardzo istotne miejsce w domu . Powinno być ustawione tyłem do ściany, aby roztaczała się przed nim wolna przestrzeń. Wnętrze powinno być utrzymane w stonowanych kolorach: krzykliwe i jaskrawe barwy mogą wypędzić z niego dobrą energię. Zgodnie z zasadami feng shui sypialnia powinna być pozbawiona dużego lustra . Może ono zakłócać sen. Warto też zrezygnować z telewizora, który utrudnia osiągnięcie spokoju.

Feng shui w salonie – pokój pełen światła i przestrzeni

W salonie również warto postawić na stonowane kolory, np. żółć czy zieleń. Zrezygnuj z wieszania na ścianach awangardowych obrazów, które mogą ci utrudniać odpoczynek. Środek salonu powinien być pusty: wystarczy położyć tu dywan i ustawić na nim mały stolik . Ludzki wzrok potrzebuje odpoczynku, a łatwiej osiągnąć go, jeśli może swobodnie poruszać się po przestrzeni. Meble wypoczynkowe należy również ustawić tylną stroną do ściany – to zapewni poczucie bezpieczeństwa i ochrony. Warto zadbać również o dopływ światła z kilku różnych źródeł – dzięki temu będzie ono rozproszone, co z kolei działa na człowieka bardzo relaksująco.

Feng shui przy wejściu do domu – wizytówka mieszkania

Według zasad feng shui wejście do domu jest bardzo istotne . Przedpokój powinien być zaaranżowany w jasnych kolorach, ważną rolę odgrywa tu również dobre oświetlenie. Najważniejsza jest jednak dobra atmosfera – dzięki tym wszystkim elementom przedpokój będzie intrygował i jednocześnie zachęcał do przejścia do kolejnych części domu.

Feng shui – łazienka w błękicie lub bieli

Kolory w feng shui powinny zapewniać poczucie bezpieczeństwa oraz intymności. W przypadku łazienki najlepiej sprawdzą się błękity i biele, a także jasna zieleń. Zrezygnuj z wieszania lustra naprzeciwko drzwi lub okna, bowiem w ten sposób zostanie zakłócony przepływ energii. Należy również zwrócić uwagę na to, aby zamykać klapę od sedesu. Różne urządzenia elektryczne przechowuj na co dzień w szafkach. Podłogę i ściany dobrze jest wyłożyć glazurą – w ten sposób stworzysz zaporę dla rur, przez które płyną nieczystości.

Zasady feng shui w domu

Poznaj kilka zasad feng shui, które dobrze jest wdrażać zawsze – niezależnie od rodzaju pomieszczenia.

  • Oczyszczenie – pierwszą, główną zasadą feng shui jest oczyszczenie. W praktyce polega ona na tym, aby usuwać stare, niepotrzebne przedmioty, które jedynie zbierają kurz. Wykonanie tej czynności wpływa pozytywnie na samopoczucie domowników.
  • Czyste powietrze i oświetlenie – bardzo istotna jest dbałość o czyste powietrze oraz optymalne oświetlenie. Dobrze jest zatem często otwierać okna oraz zainwestować w lampy dobrej jakości, o szerokim spektrum światła.
  • Rośliny – warto postawić w swoim mieszkaniu rośliny, które wprowadzą do niego – oprócz pięknego zapachu i czynnika dekoracyjnego – dobrą aurę. Należy zrezygnować jednak ze sztucznych kwiatów oraz z kaktusów, które mogą przynieść niepowodzenie: mogą one odstraszyć nie tylko gości, ale i dobrą fortunę.
  • Naturalne materiały – ta zasada szczególnie ważna jest w sypialni. Zgodnie z zasadami feng shui w mieszkaniu, łóżko powinno być wykonane z drewna, a pościel – z naturalnych tkanin.

Zobacz też:

Jak myć owoce i warzywa, aby pozbyć się pestycydów?

Kaczor Biegus. Miał iść na rosół, a znalazł nowy dom

Podróże z psem – samolotem, pociągiem, za granicę

Autor: Bernadetta Jeleń

Pozostałe wiadomości