Artykuł z cyklu ''Fisher Price. Let's be kids!'' strona główna cyklu
Let's be kids!

Zabawki rozwijające zmysły. Kiedy maluch zaczyna rozumieć otaczający go świat?

"Bawimy się w...odkrywcę", reporterka: Małgorzata Fall

Let's be kids!

Zabawki rozwijające zmysły. Kiedy maluch zaczyna rozumieć otaczający go świat?

"Bawimy się w...odkrywcę", reporterka: Małgorzata Fall

Rozwój niemowląt zaczyna się już w pierwszych dniach ich życia. Każdy kolejny dzień, tydzień i miesiąc przynosi nowe przygody, które kształtują umiejętności maluszka i pozwalają mu lepiej zrozumieć otaczający go świat. W pierwszych etapach życia dużą rolę odgrywają również odpowiednie zabawki i akcesoria. Dowiedz się, jak ważna jest sensoryka dla prawidłowego rozwoju Twojego maleństwa.

Małe dzieci rozwijają się w zawrotnym tempie i każdego dnia doświadczają nowych rzeczy. Sensoryka odgrywa ogromną rolę w pierwszych etapach życia dziecka, a odpowiednio dobrane zabawki pomogą rozwijać jego zmysły i wyobraźnię.

Zabawki sensoryczne

Dzieci odkrywają świat poprzez zabawę, a każde z nich rozwija się swoim naturalnym rytmem i na swój własny sposób. Rodzice wybierający zabawki dla swoich pociech powinni zwrócić uwagę na ich sensorykę. Zmysły uczą dziecko samodzielności. Dzięki nim poznaje świat i komunikuje się z otoczeniem. Ich rozwój powinien następować równomiernie, dlatego należ je odpowiednio stymulować. Ważne, aby w pierwszej wyprawce nie zabrakło akcesoriów, które rozbudzą ciekawość maluszka, zaktywizują jego zmysły i pobudzą wyobraźnię. Z tego względu należy upewnić się, że skompletowane akcesoria charakteryzuje różnorodność faktur, materiałów i kolorów.

Melka w tym momencie jest w takim etapie, gdzie zaczęła bardziej zwracać uwagę na to, co ją otacza na świecie. Stała się mega ciekawska i zaczęła wyciągać rączki po wszystko. Jak jakiś przedmiot dotknie i zaszeleści, to wie, że to ona jest sprawcą tego zamieszania. Jest najpierw szok i naprawdę na tej małej buźce widać zdziwienie - że coś się stało, to ja zrobiłam coś takiego, że wydał się jakiś hałas

 - opowiada Paulina Garlacz, instagramerka lifestylowa, mama 5-cio miesięcznej Melanii. 

Stawiamy głównie na zabawki sensoryczne, które angażują więcej niż jeden zmysł - dodaje Paulina.

Książeczka - miękkie zwierzątka fajnie spełnią tę funkcję, bo angażuje ją całą, wszystkie zmysły,  jakie się da. Odkrywa, że w środku jest lustereczko, w którym jest jeszcze jakaś jedna dziewczynka, do której można coś powiedzieć. Są dodatkowe elementy, gumowa zabawka, która jest rewelacyjna do pogryzienia 

 - wylicza mama Melanii.  


Zabawa w każdej pozycji

Przy wyborze zabawek sensorycznych dobrze upewnić się, że będą one idealnie dopasowane do potrzeb dziecka. Doskonałym przykładem jest specjalnie wyprofilowana Mata do zabawy Panda, która jest nie tylko śliczna i mięciutka, ale także wspiera rozwój Twojego maleństwa już od narodzin. Mata posiada wbudowaną poduszeczkę, która umożliwia bezpieczną zabawę zarówno na plecach, jak i na brzuszku. W efekcie, dziecko rozwija swoją sprawność ruchową, jednocześnie wzmacniając mięśnie tułowia i szyi. Do maty dołączono cztery angażujące uwagę elementy: grzechotkę, gryzaczek listek, szeleszczącą „buteleczkę” oraz brzęczący ogonek pandy. Dzięki nim maluszek rozwija zmysł słuchu i dotyku. Dodatkowo, wszystkie z nich można z łatwością przyczepiać i odczepiać.

Odkrywanie świata przez zabawę

Dotyk to główne narzędzie służące małym dzieciom do poznawania otaczającego je świata. Większość przedmiotów, które wpadną w ich ręce, natychmiast wkładają do buzi. Dzięki temu maluszek poznaje ich kształt, konsystencję i fakturę. Z tego względu dobór bezpiecznych zabawek jest sprawą niezwykle ważną. Jedną z nich jest Książeczka Miękkie zwierzątka, która nie tylko aktywizuje dziecko, ale też bawi i fascynuje. Pluszowy miś rozwija zmysł dotyku i doskonale nadaje się do przytulania. Wtulona w niego książeczka składa się z pięciu stron, a na każdej z nich czekają nowe odkrycia i przygody. Do książeczki dołączone są także lusterko, które ułatwi maluszkowi odkrywanie własnej buzi, gryzaczek w kształcie koali, listek do zabawy w "a kuku" i satynowa chmurka. Dzięki nim maleństwo zawsze znajdzie coś fascynującego i niespodziewanego. Przyjazne zwierzątka, żywe kolory, szeleszczące dźwięki i różnorodne tekstury zapewnią dziecku wiele godzin rozrywki, a także pobudzą jego rozwój. 

Jak rozwijają się zmysły niemowlaków?

Dzieci zaczynają obierać bodźce będąc jeszcze w brzuchu mamy. Po narodzinach, wszystkie nowe doświadczenie pomagają im się prawidłowo rozwijać. Na pierwszych etapach życia dużą rolę odgrywa motoryka mała, np. chwytanie, przekładanie stron czy układanie klocków. Kształtowanie się sprawności i koncentracji u dziecka idzie w parze z rozwojem umiejętności społecznych i poczucia własnej wartości. Dzięki temu, maleństwo będzie nie będzie się bało nowych doznań, co ułatwi dalsze eksplorowanie świata. 

Jak dziecko rozumie to, czego doświadcza? Tłumaczyła nam Magdalena Kordaszewska - terapeuta integracji sensorycznej. Zobacz rozmowę:

"Jak dziecko rozumie to, czego doświadcza?"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.


Zobacz też: 

Rytm snu u niemowlaka. Jak ułatwić dziecku zasypianie?

Rozgadane zwierzaki niosą radość najmłodszym!

Nauka, literek, cyferek, kształtów - jaki czas jest na to najlepszy


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
76
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0