Artykuł z cyklu ''Fisher Price. Let's be kids!'' strona główna cyklu
Let's be kids!

Pierwsza zabawka malucha. Na co zwracać uwagę?

Let's be kids!

Pierwsza zabawka malucha. Na co zwracać uwagę?

Jaka zabawka dla 3-miesięcznego dziecka? – pytają zdezorientowani klienci w sklepie dla dzieci. W sumie nie ma im się co dziwić, dla większości z nas 3 miesiące to okres, kiedy dziecko głównie śpi i leży w łóżeczku. Nie do końca tak to jednak wygląda i naprawdę jest kilka interesujących rzeczy, które takiemu maluchowi można kupić.

Zabawki dla 3-miesięcznego dziecka to rzeczywiście dość ograniczony krąg modeli, form i rozwiązań, zawsze jednak można znaleźć coś interesującego. Warto natomiast robić to z głową, zastanowić się nad rozwojem dziecka i nie kupować prezentu, który użyty może zostać dopiero za kilka lub kilkanaście miesięcy.


Zabawki dla dzieci: 3 miesiące – co się wtedy robi?

Zabawki dla 3-miesięcznego dziecka przede wszystkim powinny odpowiadać podejmowanym przez niego aktywnościom . Ze względu na stopień mobilności, samodzielności i skupianie uwagi 3-miesięcznego dziecka, ten okres nie jest odpowiedni do zakupu m.in. książeczek, zabawek interaktywnych, sorterów czy lustereczek. Często w szale zakupowym, chcąc zrobić przyjemność świeżo upieczonym rodzicom, zapominamy o tym, że do 3. miesiąca życia główną aktywnością dziecka jest unoszenie głowy w leżeniu na brzuchu. Nie może być więc mowy o żadnych bardziej ambitnych zabawkach niż karuzela nad łóżeczkiem, drewniana grzechotka czy wykonana z najlepszych tkanin kołderka. Wszystkie te elementy mogą jednak stanowić ogromną wartość w rozwoju dziecka. Chodzi przede wszystkim o skupianie jego wzroku i stymulowanie zmysłu dotyku.

Jak wybierać zabawki dla niemowląt 3-miesięcznych?

Nie tylko zagraniczne, ale i polskie firmy stawiają coraz częściej na jakość wykonania, dokładność i estetykę. Rezygnują z pstrokatych kolorów na rzecz przemyślanych połączeń kolorystycznych, nieatakujących zmysłów dziecka z całą siłą. Należy bowiem pamiętać, że małe niemowlę nie jest po prostu w stanie przyjąć zbyt dużej ilości bodźców i zbyt intensywnych kolorów, zmian światła (nieustannie migające zabawki generalnie nie są zbyt dobre, ale na tym etapie powinny być zakazane). Rodzicom z kolei można poradzić jedno: przyglądajcie się uważnie swoim dzieciom, one same w odpowiednim momencie zasygnalizują potrzebę nowej stymulacji.

Jakie zabawki dla 3-miesięcznego dziecka?

3 miesiące to zupełnie nowy etap w życiu malucha. W tym czasie podejmuje on kolejne, nowe próby w poruszaniu się. Przetacza się z pleców na brzuszek i na odwrót, a także nieustannie macha rączkami. Zabawki, które w tym okresie znajdą się w jego pobliżu, powinny z tymi aktywnościami współgrać.

Zabawki na trzeci miesiąc życia to więc przede wszystkim:

1. Mata edukacyjna – pozwala dziecku swobodnie się przetaczać; jest wygodna i bezpieczna, a przy tym zwraca uwagę dziecka poprzez zawieszone kolorowe elementy, których może ono próbować dotykać; w ten sposób odbywa się trening całego ciała: dziecko leżąc na brzuszku, potrafi podnieść się, opierając na łokciach i unieść klatkę piersiową. Dodatkową zaleta tego typu wielofunkcyjnej maty, jest to, że rośnie wraz z naszym dzieckiem, dostarczając bodźców odpowiednich w danym momencie rozwoju psychoruchowego. Świetnym przykładem jest mata Muzyczny Ocean, która oferuje cztery różne sposoby zabawy, uzależnione od wieku dziecka.

2. Uspokajacze – po intensywnej (jak na takie maleństwo) zabawie, warto nauczyć dziecko, kiedy przychodzi czas na ukojenie i sen; w tej nauce pomogą uspokajacze z kojącą muzyką, dźwiękami lub widokami; tutaj wartym uwagi produktem jest Żyrafka Uspokajacz, która wykorzystuje łagodne dźwięki, by wprowadzać malucha w stan relaksu. Tzw. biały szum, czyli dźwięk w pewnym zakresie częstotliwości jest sprawdzona metodą uspokajania nie tylko maluchów. Zmęczonym rodzicom także przynosi ukojenie!

Zobacz film: Jak wybrać pierwszą zabawkę dziecka? Źródło: dzień Dobry TVN

3. Grzechotki – wcale nie znikają z dziecięcych przestrzeni; wykorzystać je można za to do nauki nowych umiejętności; między innymi podnoszenia, opuszczania, potrząsania; niemowlę, któremu zaprezentuje się taki zestaw, z pewnością będzie próbowało go powtórzyć. Grzechotka także świetnie nada się do zwrócenia uwagi dziecka na dźwięki, które – poprzez potrząsanie – samemu można stworzyć.

4. Zabawki interaktywne – tutaj w grę wchodzą jedynie najprostsze ich formy, czyli na przykład te zawieszone przy dziecięcym łóżeczku, które przy dotyku/ruchu wydają dźwięk; zauważenie przez dziecka tej zależności to wstęp do nauki zasady akcja-reakcja, którą rozwijać będzie wraz z kolejnymi interaktywnymi zabawkami.


3 miesiące: zabawki dla niemowląt to wszystko?

Zabawki dla 3-miesięcznych niemowląt nie powinny zajmować całej uwagi dziecka. Doskonałą zabawą w tym okresie jest przede wszystkim rozpoznawanie twarzy rodziców , dostrzeganie i skupianie się na twarzach innych osób. W ten sposób dziecko rozwija swoje umiejętności poznawcze: zaczyna zdawać sobie sprawę, czy coś wie, czy nie. Obserwując świat wokół siebie i otaczające go osoby, trenuje także swoje umiejętności fizyczne. 

Zobacz także:


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
7
1
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
14.03.2019
Ala
Super!