Krystian Kowalewski - najlepszy freerunner na świecie. Jak wyglądał jego bieg po zwycięstwo?

Dzień Dobry Wakacje
W Dzień Dobry Wakacje wyjątkowy gość Krystian Kowalewski opowiedział o swojej przygodzie z nietypową dyscypliną sportu. Najlepszy freerunner na świecie wyjaśnił na czym polega ta mało popularna aktywność i jak wyglądały potyczki zawodników podczas międzynarodowego konkursu Red Bull Art of Motion.

Na czym polega freerunning?

Freerunnig zaliczany jest do sportów ekstremalnych. Polega on na wykonywaniu trudnych i efektownych figur podczas biegu po wyznaczonej, pełnej przeszkód, trasie. Freeruning często porównywany jest do parkouru, jednak dyscypliny różnią się od siebie sposobem przemierzania toru.

Parkur polega na poruszaniu się z punktu A do punktu B w jak najszybszy sposób. Freeruning - w jak najbardziej efektowny. Tutaj robimy więcej salt, śrub, wykorzystujemy całą przestrzeń i po prostu się bawimy. Chodzi tu o kreatywne podejście

- tłumaczył w Dzień Dobry Wakacje mistrz świata w tej dyscyplinie. Krystian Kowalewski podkreślił też, że sport niesie ze sobą wiele bolesnych doświadczeń, jeśli nie wiemy jak go trenować. Jego zdaniem to bezpieczna dyscyplina, choć na to nie wygląda. Trzeba tylko wiedzieć jak pracować ze swoim ciałem, dlatego początki mogą być trudne i wiązać się z niegroźnymi urazami w postaci siniaków i obitych łokci.

Krystian Kowalewski - mistrz świata we freerunningu

Red Bull Art of Motion to prestiżowe zawody freerunningu, które w tym roku odbyły się w Grecji. Skupiają one całą parkourową społeczność i przyciągają młodych ludzi z całego świata. Krystian Kowalewski, ich tegoroczny zwycięzca, podkreśla, że niełatwo zakwalifikować się do takiej rywalizacji. - 180 osób wysłało swoje zgłoszenia drogą elektroniczną, 120 osób próbowało zakwalifikować się do zawodów na miejscu, przeszły tylko 3 - podał dokładne dane sportowiec. Zapytany o to, co najbardziej podobało mu się podczas konkursu, bez wahania wskazał tor przeszkód.

Tor podobał mi się najbardziej ze wszystkich edycji Art of Motion, był naprawdę super.

- powiedział z uśmiechem Krystian. Opowiedział też o poruszających się na wodzie łodziach , które wyznaczone zostały jako trasa biegu. Najlepszy freerunner na świecie nie ukrywał, że ten wyjątkowy sport to przede wszystkim jego pasja, którą zajmuje się już od 10 lat.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Magdalena Brzezińska

podziel się:

Pozostałe wiadomości