Zdrowie

Rówieśnicy wyśmiewali jej "twarogowe" nogi. Lekarze zdiagnozowali chorobę

Zdrowie

Autor:
Nastazja
Bloch
Źródło:
Instagram, The Sun
E+choroba "grubych nóg"

Savannah Sullivan to dziewczyna, która od dziecka walczy z hejtem. Jako nastolatka była poniżana i wyśmiewana przez swoich rówieśników ze względu na odmienny wygląd. Po latach okazało się, że jej "twarogowe" nogi to choroba. U dziewczyny zdiagnozowano lipoedemę. Co to jest i jak się objawia?

Śmieją się ze mnie, bo mam "twarogowe" nogi

Savannah Sullivan usłyszała wiele przykrych komentarzy na swój temat. Dziewczyna przez lata nie radziła sobie z hejtem, płakała w poduszkę i nie potrafiła zrozumieć, dlaczego rówieśnicy poniżają ją i wyzywają. Nie jeden raz usłyszała z ich ust, że jest zaniedbana, za duża, a wszystko dlatego, że zbyt wiele je i nie ćwiczy. Pewnego dnia dziewczyna poczuła jednak ogromny ból nóg. Co więcej, pojawił się charakterystyczny objaw "twarogowej" skóry.  Początkowo lekarze nie potrafili zdiagnozować przyczyny problemu, a Savannah była jeszcze bardziej rozdarta. Z roku na rok jej nogi rosły i nikt nie potrafił jej pomóc.  

Diagnoza lekarzy: lipoedema

Pewnego dnia dziewczyna postanowiła, że odmieni coś w swoim życiu i zrzuci kilka kilogramów. Savannah rozpoczęła więc zdrową dietę, zaczęła także uprawiać sport. Mimo wielkich starań efekty były zerowe. Wtedy to lekarze zdiagnozowali chorobę. U dziewczyny stwierdzono lipoedemę, czyli chorobę "grubych nóg", która charakteryzuje się obrzękiem tłuszczowym. Jedynym sposobem na wyleczenie okazał się więc zabieg liposukcji, który dziewczyna musi kilkukrotnie powtarzać. Dopiero tym sposobem Savannah pozbędzie się ze swojego organizmu "chorego" tłuszczu.

Dziś dziewczyna jest już znacznie silniejsza i pewniejsza siebie. Doświadczenia z przeszłości umocniły ją i sprawiły, że dzisiaj to ona motywuje młode kobiety i wspiera je na duchu. Na swoim instagramowym profilu publikuje zdjęcia, które pokazują nieidealne ciało. Jak twierdzi, w ten sposób jest jej też łatwiej walczyć z chorobą.

Choroba "grubych nóg" – co to jest?

To dolegliwość związana z nieprawidłowym odkładaniem się i metabolizmem tkanki tłuszczowej. W 99 procentach problem dotyka kobiet. Jest odpowiedzią na pytanie setek milionów pań: dlaczego w niektórych partiach ciała jestem taka gruba i nic nie mogę z tym zrobić? Co więcej, lipoedema jest bardzo ciężka do zdiagnozowania, przez co chore osoby często czekają przez długie lata na podjęcie skutecznego leczenia. Diagnoza obejmuje wywiad z pacjentem, specjalistyczne badanie USG i limfoscyntygrafię.

Jak objawia się choroba? Typowe objawy lipoedemy to widoczne "bułki i nawisy tłuszczowe" na udach, kolanach, bryczesowe uda, kolumnowe nogi oraz widoczny cellulit. To także sytuacyjne oraz sezonowe nasilenia obrzęku kończyn dolnych.

Zobacz wideo:

O choroba! Książka, która oswaja traumę
O choroba! Książka, która oswaja traumę
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło: Instagram, The Sun

Źródło zdjęcia głównego: bluecinema/GettyImages

Pozostałe wiadomości