problem z alkoholem

    problem z alkoholem

    W Polsce wciąż nie brakuje osób, które decydują się wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu, narażając tym samym na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu. Dlaczego kierowcy wykazują się tak skrajnym brakiem odpowiedzialności i jak temu zaradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli terapeuta Robert Rutkowski i Janusz Popiel ze Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych.

    Problem alkoholizmu dotyka coraz więcej kobiet i choć częściej przypisywany jest mężczyznom, w równym stopniu dotyczy obu płci. W Polsce każdego roku odnotowuje się przypadki choroby alkoholowej, z którą zmagają się panie w różnym wieku, wykonujące rozmaite zawody, wychowujące dzieci i opiekujące się domem. Kobiecy alkoholizm jest inny, często głęboko skrywany pod pozorami bycia idealną żoną i matką. O tym, jak wpływa na życie dotkniętej nałogiem osoby i całej jej rodziny, opowiedziała nam Katarzyna Lubina, która dzieląc się swoją historią, pragnie uchronić inne kobiety przed błędem, jaki sama popełniła.

    W poznańskim zoo grupa podpitych osób dźgała kijem tygrysa. Z gośćmi Dzień Dobry TVN: psychoterapeutą i specjalistą leczenia uzależnień Robertem Rutkowskim oraz pedagogiem społecznym prof. Mariuszem Jędrzejko zastanawialiśmy, dlaczego pod wpływem alkoholu wpadamy na pomysły, których potem niejednokrotnie musimy się wstydzić.

    Według raportu Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych po napoje z procentami sięgają coraz młodsi ludzie. Obecnie są to dzieci w wieku trzynastu, czternastu lat. Druga niepokojąca tendencja to wyższy odsetek młodych ludzi, którzy mają za sobą upicie się. Dlaczego dzieci sięgają po alkohol? Dlaczego jedni szybciej się uzależniają, a inni - nie? Jak sprawdzić, czy dziecko ma problem z alkoholem? Socjolog prof. Mariusz Jędrzejko był gościem Dzień Dobry TVN.