parlament

  parlament

  W poważnej instytucji, jaką jest Sejm przy ulicy Wiejskiej, działają bardzo poważne zespoły parlamentarne. Na liście znajdziemy między innymi: parlamentarny zespół do spraw brydża sportowego, parlamentarny zespół do spraw kontaktów z Bangladeszem oraz parlamentarny zespół do spraw propagowania w społeczeństwie prozdrowotnej aktywności fizycznej, jaką jest nordic walking. Ten ostatni zainteresował zwłaszcza Filipa Chajzera. Reporter Dzień Dobry TVN udał się na walking z posłanką PiS Anną Czech. Jacy posłowie należą do zespołu nordic walkingu i, kiedy mają czas na wędrowanie?

  Nawiązując do tych proroczych, jak się okazało, słów Andrzeja Leppera postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej stylowi parlamentarnej debaty w Polsce. O tym, jak zmienia się kultura słowa w polityce i dlaczego tak się dzieje rozmawialiśmy z językoznawcą, prof. Katarzyną Kłosińską.

  Parlament uchwalił ustawę o kredytach hipotecznych. Jakie rozwiązania przewiduje? W jakiej walucie będziemy mogli brać kredyty, jeśli zarabiamy w polskiej walucie? Do czego zostały zobowiązane banki? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dziennikarka TVN24 BiS Katarzyna Karpa-Świderek.

  Niedawno w mediach ukazało się zdjęcie przedstawiające jedną z polskich posłanek PO, która siedzi na sali sejmowej bez butów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy trenera etykiety biznesu dr Irenę Kamińską-Radomską, aby zapytać o ocenę zachowania parlamentarzystki i fotografa, który zrobił wspomniane zdjęcie. Dowiedzieliśmy się również, czy gospodarz powinien nalegać na zdjęcie butów przed wejściem do domu.

  Ostatnio premier Ewa Kopacz - w ramach kampanii wyborczej do Parlamentu - obiecała m.in. zlikwidować składki na ZUS i NFZ oraz wprowadzić jednolity podatek PIT. Czy propozycje Platformy Obywatelskiej są realne? Czym jest kontrakt jednolity? Ile po zmianach dostawałaby na rękę osoba otrzymująca najmniejsze dochody (w przykładzie uwzględniono kwotę 1850 zł, czyli płacę minimalną przy założeniu budżetowym na przyszły rok) oraz 5 tys. zł. Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 Biznes i Świat Pawła Blajera.

  Urodził się w Warszawie, gdy miał 6 lat opuścił Polskę. Jest najwyższym członkiem brytyjskiego parlamentu i zarazem jedynym Polakiem w nim zasiadającym. Z Danielem Kawczyńskim, brytyjskim parlamentarzystą, który 2 lata temu przyznał się do swojego biseksualizmu, rozmawiała Anna Senkara.

  W 1985 roku wyemigrował do USA, a 3 lata później zamieszkał w Kanadzie. Władysław Lizoń jest pierwszym kanadyjskim parlamentarzystą urodzonym w Polsce. Jaki jest stosunek Kanadyjczyków do Polaków? Jak dla Kanadyjczyków wygląda napięta sytuacja polityczna w Europie?

  Prywatnie matka czwórki dzieci i żona Franza Grafa von Thuna und Hohensteina. W kwietniu skończy 60 lat. Od 2004 roku posłanka do Parlamentu Europejskiego. Większość czasu spędza w Brukseli. Jak często przebywa z mężem? Róża Thun zabrała nas w podróż po Brukseli. Zobaczcie, jak przebiega droga do pracy Róży. Co o Pani Poseł mówią jej najbliżsi pracownicy?