Sposoby, jak szybko wytrzeźwieć po alkoholu

pijana kobieta
Photographer, Basak Gurbuz Derman / Getty Images
Źródło: Moment RF
Metabolizm alkoholu reguluje wiele czynników, dlatego jego szybkość stanowi kwestię indywidualną. Organizm potrzebuje znacznie więcej czasu na usunięcie niż na wchłanianie alkoholu. Kierowcy często zadają pytanie, jak szybko wytrzeźwieć po alkoholu, żeby móc jechać samochodem. Czy jest na to sposób?

Napoje wysokoprocentowe łatwo uderzają do głowy. Wiedział o tym nawet jeden z bohaterów fraszek Jana Kochanowskiego, doktor Hiszpan, dlatego też chciał uniknąć wesołego picia z przyjaciółmi. Jednak – jak pokazuje jego przykład – nie zawsze się to udaje. Z tego powodu wciąż szukamy skutecznych sposobów na szybkie wytrzeźwienie po alkoholu.

Więcej:

Metabolizm alkoholu

Napoje wysokoprocentowe mają działanie odurzające i są toksyczne dla organizmu. Alkohol obniża zdolności motoryczne oraz koncentrację, opóźnia czas reakcji, zakłóca pamięć, wywołuje nudności, wymioty i bóle głowy. Dzieje się tak, ponieważ alkohol wraz z krwią rozprowadzany jest po całym organizmie. Im szybciej zostanie wydalony, tym lepiej dla zdrowia, dlatego też warto się dowiedzieć, jak szybko wytrzeźwieć. Alkohol przenika do krwiobiegu głównie przez jelito cienkie oraz błonę śluzową żołądka. Maksymalne stężenie w organizmie osiąga po upływie od ok. 30 min do nawet 2–3 godzin. Czas ten uzależniony jest w dużej mierze od tego, czy alkohol był spożywany na pusty żołądek, czy wraz z tłuszczowymi posiłkami, a także od indywidualnych predyspozycji. W wątrobie rozkłada go m.in. enzym zwany dehydrogenazą alkoholową (ADH). Alkohol ulega przemianie w silnie toksyczny aldehyd octowy, który następnie przechodzi w octan, a ostatecznie rozkładana się na dwutlenek węgla i wodę. Ponieważ alkohol to substancja toksyczna, ludzka wątroba nie jest w stanie przetworzyć jednorazowo i w krótkim czasie znacznych ilości napojów wysokoprocentowych. W związku z tym dochodzi do tzw. zatrucia alkoholowego. O tym, jak szybko można wytrzeźwieć po alkoholu, decydują takie czynniki jak:

 • wiek,
  • płeć,
   • waga,
    • wzrost,
     • ilość wypitego alkoholu,
      • rodzaj wypitego alkoholu,
       • czas, w jakim alkohol został spożyty,
        • aktywność enzymu ADH,
         • poziom tkanki tłuszczowej w organizmie,
          • nawodnienie organizmu,
           • spożywanie lub niespożywanie posiłków przed albo wraz z alkoholem oraz ich rodzaj.

            Jak szybko wytrzeźwieć po alkoholu?

            W Internecie można znaleźć wiele cudownych sposobów na to, jak szybko wytrzeźwieć po alkoholu. Niestety, są to zazwyczaj wskazówki, jak się lepiej poczuć, a nie jak usunąć toksynę z organizmu. Metabolizm alkoholu jest zależny od osobniczych predyspozycji oraz pracy wątroby – nie da się go przewidzieć ani znacząco zmienić. Domowymi sposobami można natomiast poprawić swoje samopoczucie i wspomóc regenerację organizmu po suto zakrapianej imprezie. To istotne dla naszego zdrowia, jednak nie przyspiesza trzeźwienia. Na ten proces trzeba dać organizmowi odpowiednio dużo czasu. Niestety, alkohol jest toksyczny, a zatem jego przetworzenie i wydalenie jest zadaniem wymagającym dużo wysiłku, głównie ze strony wątroby.

            Jak poprawić swoje samopoczucie po alkoholu?

            Zatrucie substancją toksyczną zawsze jest nieprzyjemne i skutkuje złym samopoczuciem. Aby je sobie poprawić, warto wspomóc organizm w procesie regeneracji. Przede wszystkim należy pamiętać, że alkohol szybciej trawi się z tłuszczami, dlatego przed spożyciem napojów wyskokowych bądź w trakcie picia dobrze jest po prostu jeść i to najlepiej tłusto! Odradzane są z kolei słodkie potrawy. Na kacu należy pamiętać o uzupełnianiu poziomu wody, witamin i mikroelementów, ponieważ w wyniku zatrucia alkoholowego dochodzi do znacznej ich utraty. Wspomóc nas mogą elektrolity (dostępne w aptece bez recepty) oraz witamina C, którą najlepiej przyjąć w postaci płynnej. Dobrym sposobem jest też spożywanie naturalnych soków warzywno-owocowych. Często w takich przypadkach sięga się po sok pomidorowy. To słuszny wybór, ponieważ pomidory dostarczają dużo witamin i pomagają uzupełnić poziom potasu.

            Młodzi piją na potęgę, a dorośli na to pozwalają?

            Jak szybko wytrzeźwieć, żeby jechać samochodem?

            Trzeba zaznaczyć, że nie ma cudownych sposobów na to, by szybko wytrzeźwieć i jechać samochodem. Żeby określić dla siebie przybliżony czas spalania alkoholu, można skorzystać z tzw. wirtualnych alkomatów. W ten sposób da się oszacować, po jakim mniej więcej czasie możliwe będzie bezpieczne prowadzenie samochodu i obsługa maszyn. Zanim zdecydujemy się wsiąść za kierownicę po suto zakrapianej imprezie, należy skorzystać z tradycyjnego alkomatu, można to zrobić bezpłatnie na komisariacie policji. Przed dokonaniem pomiaru nie powinno się wsiadać za kółko. Grozi to nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym mandatem karnym i utratą prawa jazdy, a przede wszystkim – utratą zdrowia lub życia. Opisane sposoby na to, jak poczuć się lepiej po alkoholu, nie gwarantują, że po ich zastosowaniu będzie można od razu obsługiwać pojazdy mechaniczne.

            Na koniec wypada znowu wrócić do Kochanowskiego i przypomnieć, że „czas doktór każdemu”. To właśnie przede wszystkim czasu potrzebujemy, żeby skutecznie i całkowicie wytrzeźwieć.

            Autor: Adrian Adamczyk

            Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości

            Astro szuka kochającego domu. W Dzień Dobry TVN zadbali o niego groomerzy

            Astro szuka kochającego domu. W Dzień Dobry TVN zadbali o niego groomerzy

            Artur Żmijewski ma trójkę dorosłych dzieci. Czy poszły w ślady słynnego taty?

            Artur Żmijewski ma trójkę dorosłych dzieci. Czy poszły w ślady słynnego taty?

            Horoskop dzienny na poniedziałek, 4 marca 2024 r. Lew, Panna, Waga, Skorpion

            Horoskop dzienny na poniedziałek, 4 marca 2024 r. Lew, Panna, Waga, Skorpion

            Miś z Krupówek ukarany mandatem. Internauci: "Chytry dwa razy traci"

            Miś z Krupówek ukarany mandatem. Internauci: "Chytry dwa razy traci"

            Zespół Enej przygotowuje nową płytę. "Energii na pewno nie zabraknie"

            Zespół Enej przygotowuje nową płytę. "Energii na pewno nie zabraknie"

            Cykl "Dzieci świata" zmienia życia bohaterów. "Widzowie Dzień Dobry TVN postanowili uratować sierociniec"

            Cykl "Dzieci świata" zmienia życia bohaterów. "Widzowie Dzień Dobry TVN postanowili uratować sierociniec"

            Jej waga wskazywała 148 kg. Paulina walczy o swoje zdrowie: "Motywatorem są dzieci"

            Jej waga wskazywała 148 kg. Paulina walczy o swoje zdrowie: "Motywatorem są dzieci"

            Horoskop na poniedziałek, 4 marca 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

            Horoskop na poniedziałek, 4 marca 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

            Noworodek "w ciąży". To bardzo rzadka anomalia medyczna

            Noworodek "w ciąży". To bardzo rzadka anomalia medyczna

            Wstrząs anafilaktyczny zagrożeniem dla zdrowia i życia. "Reakcja rozwija się bardzo szybko"

            Wstrząs anafilaktyczny zagrożeniem dla zdrowia i życia. "Reakcja rozwija się bardzo szybko"