Organizacja wesela – jak ustawić i udekorować stoły weselne? Sprawdź nasze porady

Źródło: Dzień Dobry TVN
Weselny savoir-vivre
Weselny savoir-vivre
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Najmodniejsze suknie ślubne na 2022 rok
Najmodniejsze suknie ślubne na 2022 rok
Tworzy najlepsze filmy ślubne na świecie
Tworzy najlepsze filmy ślubne na świecie
Florystyka ślubna – trendu na 2022 rok
Florystyka ślubna – trendu na 2022 rok
Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Najstarszy film z wesela
Najstarszy film z wesela
Stroje regionalne na wesele?
Stroje regionalne na wesele?
Wzięli ślub pierwszego dnia wojny
Wzięli ślub pierwszego dnia wojny
Termin ślubu już zarezerwowany, goście weselni zaproszeni, sala wybrana. Najważniejsze już za tobą? Jednak czy na pewno? Pozostaje jeszcze wybór wystroju sali, w tym podjęcie decyzji, jak będzie stał główny stół weselny i jak będą ustawione stoły dla gości.

Istotne jest też to, w jaki sposób stoły zostaną udekorowane, gdyż będzie to wpływało na całą oprawę zabawy weselnej. W niniejszym artykule znajdziesz informacje o tym, jak ustawić stoły weselne, by goście mieli zapewniony komfort i mogli swobodnie poruszać się po sali. Poznasz też ciekawe pomysły na to, jak udekorować stoły, aby cała sala nabrała wyjątkowego wyglądu.

Stoły na wesele - jaki kształt wybrać?

Zanim podejmiesz decyzję o tym, jak ustawić stoły, zastanów się, jaki będą miały kształt. Na weselach najczęściej spotyka się te w kształcie prostokąta. Jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się również okrągłe stoły weselne. Kiedy najlepiej je wybrać? Okrągłe stoły sprawdzą się przede wszystkim na mniejszych weselach, a także zawsze, gdy chce się uzyskać zaskakujący i zarazem elegancki efekt przy strojeniu sali.

Natomiast stoły prostokątne zazwyczaj wybiera się na duże wesela, gdzie chce się w optymalny sposób posadzić jak najwięcej osób. Tego rodzaju meble można też dowolnie łączyć ze sobą, czego już nie robi się przy stołach okrągłych.

Ustawienie stołów okrągłych na weselu - jak to zrobić?

Jak zatem ustawić okrągłe stoły na weselu? Przy wyborze konfiguracji pamiętaj, że zajmują one sporo przestrzeni, a każdy z gości musi mieć możliwość wygodnego dostania się na swoje miejsce. Stoły często stoją w jednej części dużej sali, po drugiej stronie znajduje się bufet i wyznaczone miejsce na parkiet dla osób, które będą chciały brać udział w zabawach organizowanych przez wodzireja lub didżeja.

Jak ustawić prostokątne stoły na weselu?

W przypadku stołów prostokątnych istnieje kilka wariantów, które są chętnie wykorzystywane. Najpopularniejszym ustawieniem jest to w literę U, nazywane również podkową. Tutaj pośrodku znajduje się miejsce, gdzie siedzą młodzi i ewentualnie świadkowie, natomiast "na ramionach" jest wyznaczona przestrzeń dla gości weselnych. Pośrodku zostaje automatycznie wygospodarowana wolna przestrzeń na miejsce do zabawy. Przy takim ustawieniu można usadzić gości po jednej stronie stołu lub po obydwu. Wariantem takiej propozycji jest układ w kształcie litery L, gdzie od stołu młodych wychodzi tylko jedno "ramię".

Innym popularnym ustawieniem jest to w kształcie litery T. Jest ono zazwyczaj stosowane na dużych salach, gdzie można spokojnie oddzielić część jadalną od zabawowej. Układem łączącym oba główne ustawienia, czyli U i T, jest kształt nawiązujący do litery M. W tej sytuacji główny stół ustawiony jest poziomo i od niego odchodzą trzy prostopadle ustawione ciągi mebli przeznaczonych dla gości.

Na niewielkich przyjęciach, gdzie nie jest przewidziana zabawa taneczna, stoły można ustawić w formę otwartego kwadratu lub prostokąta.

Coraz popularniejsze staje się również łączenie stołów prostokątnych z okrągłymi, szczególnie na kameralnych przyjęciach lub gdy wesele odbywa się na dużej przedzielonej na dwie części sali. Wówczas główny stół może być prostokątny i postawiony na środku. Po jego bokach ustawia się meble z okrągłymi blatami, tak aby stworzyć kształt zbliżony do podkowy.

Wystrój stołów weselnych – na co zwrócić uwagę?

Młodzi często zastanawiają się, jakie dekoracje wybrać na stoły weselne. Tutaj pamiętaj przede wszystkim o tym, aby były one estetyczne, a zarazem nie przeszkadzały gościom w jedzeniu i rozmowie między sobą. Rodzaj dekoracji, które wybierzesz na stoły weselne, będzie zależeć w dużej mierze od tego, na jakie ustawienie stołów się zdecydujesz i jaki kształt będą miały blaty.

Na okrągłych sprawdzą się najlepiej pojedyncze niewysokie wazony lub świeczniki. Możesz też wybrać dekoracje płaskie, takie jak np. plecione wieńce. Wpisują się one w wiele aranżacji weselnych i są coraz modniejsze. Dekoracją takiego stołu może być też delikatny bieżnik wykonany z organzy lub tiulu. Taki materiał jest zwiewny i można z niego wykonać piękne drapowanie. Może on harmonizować z głównym kolorem aranżacji lub kontrastować z nim. Wszystko będzie zależeć od tego, jaki charakter ma ogólny wystrój sali w dniu wesela.

Więcej możliwości dekoracji dają stoły prostokątne. Przy miejscu, w którym zasiądziesz wraz ze swoim współmałżonkiem, można położyć kompozycje kwiatowe nawiązujące do bukietu ślubnego. W takim przypadku chętnie wybierane są wyższe dekoracje. Gdy wszystkie stoły będą ustawione w otwarty kwadrat, na środku można postawić mniejszy stolik, gdzie znajdą się m.in. kwiaty i dodatkowe dekoracje, jak np. duże inicjały młodych czy specjalne dekoracyjne balony z helem.

Na każdym stole mogą też znaleźć się dekoracje wykonane z warzyw i owoców (carving), a także pięknie ułożone serwetki. Uzupełnieniem będą tutaj świece w szklanych lampionach oraz świeże kwiaty.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: hsyncoban/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości