Porady

Jak wyczyścić puchową kurtkę? Ekspertka radzi

Porady

Autor:
Nastazja
Bloch
Jak wyczyścić puchową kurtkę?

Zima zawitała na całego, a my wyciągnęliśmy z szaf puchowe kurtki i płaszcze. Aby jednak mogły spełniać swoją funkcję, należy odpowiednio o nie dbać. Jak się okazuje, nieprawidłowe pranie może spowodować, że ubranie straci właściwości grzewcze. Jak więc czyścić nasze okrycia zewnętrze? Temat ten przybliżyła nam Agnieszka Kałuża, czyli Aga Pomaga, blogerka.

Jak prać kurtki i płaszcze puchowe?

Kurtki i płaszcze puchowe to w czasie zimny nasze ulubione ubrania. Co jednak zrobić, gdy wymagają odświeżenia? Jak przyznała specjalistka, okrycia te prać możemy na dwa sposoby, ręcznie bądź w prace. W pierwszym przypadku kurtkę możemy namoczyć przez godzinę w misce z roztworem zrobionym z wody i płynu. Następnie delikatnie ugniatamy ją dłońmi. Po oczyszczeniu materiału odciskamy nadmiar wody z okrycia wierzchniego w pozycji poziomej i przechodzimy do suszenia.

Warto prać kurtkę raz w roku, bo puch dobrze jak jest świeży. Musimy traktować ją jednak bardzo delikatnie. Możemy prać ją ręcznie bądź w pralce, która ma tryb delikatny. Ustawiamy ją na 30 stopni, na niskie obroty. Przy wyższej temperaturze, puch będzie się zbijać w kulki. Do prania można wrzucić też piłeczki tenisowe, które będą rozbijać puch

Najpierw należy dokładnie oczyścić pralkę. Warto umyć dozownik na proszek, a także wypłukać pozostały po innym praniu detergent oraz zapoznać się z wytycznymi producenta na wszytej metce. Co więcej, kurtkę należy wywinąć na drugą stronę, zapiąć, a także zasunąć wszystkie suwaki od kieszeni. Blogerka dodała też, że przed praniem można namoczyć ją w wodzie, dzięki czemu jej wypełnienie nie zbije się podczas prania. Uwagę należy zwrócić także na detergenty. Dobrze, aby były one przeznaczone do prania puchu.

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Odpowiednie środki i suszenie

Suszenie to kolejny etap, który ma wpływ na wygląd i użyteczność naszej kurtki. Najlepiej rozłożyć mokre ubranie na zwykłej suszarce na płasko oraz co godzinę je obstukiwać, by rozbijać puch.

Jak wyczyścić zabrudzone fragmenty kurtek puchowych? W tym przypadku nie warto korzystać z pralki. Wystarczy wytrzeć zabrudzoną część wacikiem namoczonym w płynie do naczyń lub mydle w płynie. W przypadku plam pozostawionych po makijażu usuniemy je płynem do demakijażu.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Pozostałe wiadomości