Hobby

Jakie akcesoria do decoupage są potrzebne? Jak w prosty sposób odnowić stare przedmioty?

Hobby

decoupage
iStockphotokicia_papuga/Getty Images

Technika zdobnicza, jaką jest decoupage staje się coraz bardziej popularna. Wynika to głównie z jej łatwości oraz dostępności akcesoriów. Do odnowienia starych przedmiotów potrzebujemy przede wszystkim ozdobnego papieru lub papierowej serwetki. Sprawdź, jakie dokładnie akcesoria do decoupage są niezbędne, aby zacząć przygodę z tą techniką!

Stare meble, drewniane skrzyneczki, naczynia z porcelany – każdy z nas ma w domu pod dostatkiem przedmiotów, którym chciałby nadać nowe życie. Dzięki technice decoupage możemy ozdobić niemal każdą powierzchnię w naprawdę zachwycający sposób. Ważne jest również to, że nie trzeba mieć uzdolnień plastycznych, aby zacząć bawić się tą metodą, a sama technika jest banalnie prosta. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalne wzory do decoupage (gotowe serwetki), farbę, klej czy papier ścierny.

Decoupage akcesoria: bez dobrego kleju ani rusz!

Motyw stworzony z papieru, który zamierzamy nakleić na wybrany przez nas przedmiot musi być idealnie wtopiony – ma dawać złudzenie, jakby był namalowany. Dlatego dobór odpowiednich akcesoriów do decoupage, a zwłaszcza kleju, jest tak ważny. Na jaki klej powinniśmy zwrócić uwagę? Właściwy klej do decoupage to klej wodny. Na rynku możemy spotkać także kleje do decoupage z dodatkiem werniksu lub brokatu. Są także kleje zawierające kilka produktów w jednym, np. 3w1: bazę, klej oraz lakier.

Klej na bazie wody jest bardzo dobry do klejenia delikatnych papierowych serwetek, które używamy w tej metodzie. Ma luźną konsystencję, łatwo się rozprowadza, dzięki czemu idealnie spaja serwetkę z klejoną powierzchnią. Mimo że początkowo biel kleju na bazie wody może przerażać, chwilę po wyschnięciu staje się on przezroczysty. Jest bardzo tani i nada się do wielu powierzchni, takich jak: kamień, ceramika, szkło, gips, drewno.

Innym typem tego akcesorium do decoupage jest klej z dodatkiem werniksu. Jego zaletą jest pozostawianie na dekorowanym przedmiocie subtelnej warstwy ochronnej. Jednak nie należy go używać do powierzchni, która będzie przeznaczona do kontaktu z gorącem, gdyż werniks w wyniku ciepła traci swoje właściwości. Miłośnicy błyskotek mogą zaopatrzyć się w klej z dodatkiem werniksu oraz brokatu, dzięki czemu ozdobione przedmioty będą się pięknie mienić.

Oczywiście można także zakupić klej dedykowany konkretnym powierzchniom, jak klej do ceramiki czy klej do świec. Natomiast wariant 2w1 lub 3w1 – z bazą lub lakierem – przydatny jest dla osób początkujących.

Decoupage akcesoria: papier do decoupage

Papier, który zastosujemy w technice decoupage powinien być delikatny, cienki, o odpowiedniej gramaturze. Idealnie sprawdzi się do tego papier ryżowy.

W sklepach znajdziemy mnóstwo papierów dedykowanych tej metodzie, m.in. ozdobione kwiatami, motywami zwierzęcymi, czy motywami nawiązującymi do konkretnych stylów (angielski, retro, polski folk). Papiery te mogą mieć również wiele faktur, np. znajdziemy papiery błyszczące lub matowe. Jednak te akcesoria do decoupage wcale nie muszą pochodzić ze sklepu. Do tej techniki możemy wykorzystać stare zdjęcia, listy, czasopisma, rysunki, ilustracje. Wszystko zależy od naszej kreatywności.

Decoupage akcesoria: właściwe drewno

Pozostała jeszcze kwestia doboru odpowiedniej powierzchni, którą zamierzamy ozdobić. Najchętniej ozdabianymi tą metodą przedmiotami są rzeczy drewniane – meble, skrzynki, szkatułki.

Z uwagi na to, że technika decoupage staje się coraz popularniejsza, w sklepie znaleźć można mnóstwo akcesoriów do decoupage tego typu. Zazwyczaj wykonane są z surowego drewna, już oszlifowanego. Najlepiej sprawdzą się drewna z drzew iglastych, jak jodła czy sosna, a także drewno bukowe.

Niemniej jednak, z pewnością w domowych zakamarkach znajdziemy także przedmioty, którym moglibyśmy w ten sposób (za pomocą pięknych dekoracji) ofiarować drugie życie. Ozdobione w ten sposób przedmioty nadadzą naszym wnętrzom mnóstwa ciepła i indywidualnego charakteru.

Wszystkie akcesoria decoupage zebrane – możemy przejść do dzieła!

Sam proces naklejania serwetek na powierzchnię nie jest trudny. Wystarczy pomalować powierzchnię, na którą zamierzamy nakleić serwetkę farbą akrylową. Farba ta musi nadawać się przede wszystkim do nakładania na drewno i karton. Kolejnym krokiem jest dokładne wycięcie motywu z serwetki. Obrazek, który wybraliśmy przyklejamy do powierzchni, a następnie smarujemy go klejem. Dzięki temu nasz motyw nie tylko zostanie przyklejony, ale także właściwie ochroniony. Następnie możemy przejść do kolejnych etapów zdobienia, np. wykorzystując inne akcesorium decoupage, jakim jest lakier.

Jak widać, metoda decoupage jest niezwykle wdzięczna, łatwa w zastosowaniu i nie wymaga zbyt wielu nakładów finansowych. Wystarczy odrobina chęci i odpowiednio dobrane akcesoria do decoupage.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Decoupage krok po kroku

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości