Styl życia

Bajkowy Disneyland (Paryż) – wymarzone miejsce dla dzieci

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Disneyland to park rozrywki, o odwiedzeniu którego marzy każde dziecko. Gdzie się znajduje i jakie oferuje atrakcje?

Disneyland i jego najważniejsze atrakcje. Tematyczne krainy parku i praktyczne wskazówki. Co warto wiedzieć?

Niemal każdy wie, kim był kultowy Walt Disney. Disneyland, czyli prawdopodobnie najpopularniejszy park rozrywki na świecie, to miejsce, które z chęcią odwiedzi zarówno dziecko, jak i dorosły. Warto wiedzieć, że istnieje niejeden Disneyland. USA ma na mapie kilka parków inspirowanych postaciami z filmów animowanych Walta Disneya. Jednak w Europie najbardziej znanym miejscem jest park rozrywki we Francji. Jakie atrakcje oferuje?

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Disneyland (Paryż) – historia bajkowego miejsca

W chętnie odwiedzanym przez turystów Paryżu znajduje się popularny park rozrywki, Disneyland. Adres tego miejsca jak magnes przyciąga rzesze nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Park Disneyland powstał w 1992 roku jako pierwszy i na razie jedyny w Europie. To czwarty park rozrywki poświęcony postaciom z animacji Walta Disneya na świecie. Ciekawostką jest fakt, że Walt Disney wywodził się z Francji, a jego nazwisko w oryginale brzmiało d’Insigny. Otwarcie Disneylandu właśnie w Paryżu było niejako hołdem w kierunku narodowości słynnego producenta filmowego.

Dzięki sporym dotacjom od rządu francuskiego udało się stworzyć ogromny kompleks rozrywkowy. Disneyland ma powierzchnię 83 hektarów i składa się z dwóch tematycznych parków: Disneyland Park oraz Walt Disney Studio. Ponad 50 rozmaitych atrakcji, tyle samo lokalów gastronomicznych, sklepy z pamiątkami, pole golfowe i baseny kuszą licznych turystów.

Disneyland Park Paris – atrakcje

Disneyland Park Paris słynie z tego, że oprócz zorganizowanych atrakcji, można spotkać tam ulubione postacie z filmów animowanych. Przechadzają się one po parku rozrywki, ciesząc oczy dzieci i dorosłych.

Disneyland oferuje również najwyższej jakości przedstawienia i pokazy, które można podziwiać w 5 tematycznych krainach:

 • Main Street – to główna ulica parku stylizowana na klasyczne amerykańskie miasteczko. Przechadzają się po nim liczne parady postaci z filmów animowanych. Właśnie na tej ulicy turyści zaczynają swoją przygodę ze zwiedzaniem parku. Z Main Street można się przedostać dalej kolejką, autobusem albo bryczką.
 • Fantasyland – to kwintesencja disneyowskiej klasyki. W tej części parku najmłodsi spędzą wspaniałe chwile. Można tu zwiedzić Zamek Śpiącej Królewny czy Labirynt Alicji z Krainy Czarów. Ciekawą atrakcją jest również przejażdżka łodzią „It’s a Small World”.
 • Frontierland – to niebanalna kraina, która reprezentuje klimatyczny styl Dzikiego Zachodu. Tutaj turyści mogą zwiedzić miasteczko Pocahontas czy Wielką Górską Kolejkę. Dla odważnych niebanalną atrakcją będzie mieszczący się w tej części Dom Strachów.
 • Adventurelandadventure (ang.) oznacza przygodę i tak właśnie można określić pobyt w tej krainie. To tutaj rozgrywają się najbardziej emocjonujące pokazy. Turyści mają okazję zobaczyć Rollercoaster Indiany Jonesa czy Chatę Robinsona. Tu również przebywają nieokiełznani Piraci z Karaibów.
 • Discoveryland – oto kraina intrygujących doświadczeń naukowych. Miłośnicy emocjonujących przygód chętnie skorzystają z Kosmicznego Rollercoastera. Na fanów tematyki wszechświata czeka Star Tours, czyli symulowane wyprawy statkiem kosmicznym. Gość Disneylandu, który lubi typowe atrakcje parku rozrywki, z radością wskoczy tutaj na Karuzelę Międzyplanetarną.

Walt Disney Studios – drugie oblicze Disneylandu

Oto druga, bardziej praktyczna niż bajkowa część parku rozrywki. Tutaj można zobaczyć kulisy tworzenia filmów animowanych, a także skorzystać z innych atrakcji. Park Walt Disney Studios dzieli się na 4 główne strefy:

 • Front Lot – wejście do części parku, w której znajduje się m.in. część gastronomiczna,
 • Toon Studio – tu można zobaczyć, jak filmy animowane są produkowane w praktyce. Znajdują się tu również zabawy dla dzieci – mały rollercoaster z Nemo i wyścigi Aut,
 • Production Courtyard – tutaj można poznać kulisy kręcenia filmów, zobaczyć pokaz starszych produkcji, a także wyjątkowy pociąg, który ukazuje techniki efektów specjalnych w plenerze,
 • Backlot – kraina typowych efektów specjalnych, m.in. pokazów kaskaderskich.

Disneyland (Paryż) – porady dla odwiedzających

Warto zapamiętać poniższe dane:

 1. 1Disneyland – adres: 77777, Marne-la-Vallée. Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 10:00 do 20:30, soboty i niedziele od 10:00 do 21:30. Cena: ceny są różne w zależności od promocji czy punktu sprzedaży (stacjonarnie i online). Zaczynają się od około 180 złotych w górę.

Udając się do Disneylandu, warto zapamiętać parę cennych wskazówek:

 • można skorzystać z promocyjnych cen, szukając biletów w Internecie, warto poświęcić nawet 2 dni na zwiedzanie obu parków, warto odwiedzić to miejsce poza sezonem (październik–maj), gdyż jest wtedy znacznie mniej oblegane przez turystów, w ramach biletu można skorzystać z Fastpass – opcji, dzięki której można wcześniej wejść na konkretne atrakcje. W Disneylandzie rozmieszczone są specjalne automaty, gdzie bilet na daną atrakcję zostanie wydrukowany z dokładną informacją czasową, chociaż w parku funkcjonuje wiele punktów gastronomicznych, można bez problemu wnieść własne jedzenie, w wyznaczonych miejscach można otrzymać darmowe butelki wody.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Handout/Getty Images

Pozostałe wiadomości