Finanse i Praca

Zmiany, które wejdą w życie w Polsce od 2022 roku

Finanse i Praca

Autor:
Diana
Ryściuk
zmiany w 2022

Nowy rok kalendarzowy to zwykle początek wielu zmian prawnych, finansowych itd. 2022 będzie dla Polaków rokiem licznych nowych lub znowelizowanych ustaw, zasad, podwyżek opłat, cen produktów i usług. O wszystkich piszemy na bieżąco, a poniżej zbiorcza lista najważniejszych zmian z linkami do szczegółowych.

Zmiany w 2022 r.: zasiłki rodzinne

1 stycznia 2022 w życie wchodzi nowelizacja Ustawy o programie 500 plus. Wnioski o świadczenia trzeba będzie składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i tylko w formie elektronicznej - przez Internet. Pieniądze wypłacane będą bezgotówkowo.

Szczegółowe informacje o zmianach w 500 plus

Kolejnym, tym razem nowym świadczeniem rodzinnym jest dodatkowe 12 tysięcy złotych w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Uprawnieni rodzice będą mogli zadecydować, czy będą pobierali po 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy po 1000 zł miesięcznie przez rok. Rząd planuje również dofinansowanie opieki żłobkowej w wysokości 400 zł.

Szczegółowe informacje o zasiłkach w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego

Zmiany prawne w 2022 r.

Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 rokuDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Zmiany w 2022 r.: wzrost składek dla przedsiębiorców

Od stycznia przedsiębiorcy będą musieli wnieść znacznie wyższe obowiązkowe opłaty. Poza składką na ubezpieczenie zdrowotne, która od stycznia wyliczana będzie od dochodu, znacznie podniesione zostaną składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, czyli: emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe, Fundusz Pracy.

Szczegółowe informacje o wzroście składek dla przedsiębiorców

Polski Ład i zmiany w systemie podatkowym

Rosnące ceny towarów i usług

Inflacja nie zwalnia, ceny wielu towarów i usług rosły przez cały 2021 r., ale analitycy prognozują, że w nadchodzącym roku w wielu przypadkach nadal będą podnoszone. Rosną ceny paliw i mediów - gazu, prądu, wywozu śmieci. Bardzo wzrosły ceny nieruchomości, materiałów budowlanych, używanych samochodów i wielu produktów spożywczych. Co jeszcze zdrożeje od stycznia 2022 roku?

Wyższe ceny leków od stycznia 2022 r. - szczegóły

Coraz droższe usługi. O ile wzrosną ceny w pierwszym kwartale 2022 r.?

Szykuje się wzrost cen samochodów używanych

Bilety lotnicze 2022 - o ile wzrosną ich ceny?

Podwyżka akcyzy na używki w 2022

Pozostałe zmiany, które wejdą w życie od 2022 roku

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: sefa ozel/Getty Images

Pozostałe wiadomości