500 plus - nowy okres świadczeniowy. Do kiedy składać wnioski, by nie stracić pieniędzy? ZUS przypomina o terminie

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
fakt/tvn24
Banknot 20-złotowy leżący na innych banknotach

W świadczeniu 500 plus rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Oznacza to, że część osób musi ponownie złożyć wniosek na dodatkowe fundusze na dziecko. Kto i do kiedy musi złożyć dokumenty? Co zrobić, aby nie stracić pieniędzy z 500 plus?

Kto musi ponownie złożyć wniosek 500 plus?

Rodziny pobierające w tej chwili świadczenie 500 plus mają zapewnione wypłaty do 31 maja. W przypadku rodzin, które dopiero się ubiegają lub ubiegają się ponownie o dofinansowanie na okres świadczeniowy, który rozpoczyna się od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023 roku, konieczne jest ponowne złożenie wniosku. W przeciwnym wypadku można nie uzyskać dofinansowania na kolejne miesiące. O 500 plus można ubiegać się w przypadku posiadania dziecka do 18. roku życia.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej przypomniała o ważnym terminie.

Zachęcam rodziców do składania wniosków. Warto pamiętać, że by zachować ciągłość wypłaty świadczeń w nowym okresie wniosek należy złożyć do 30 kwietnia 

Rozwody

Rozwody 50+
Rozwody 50+Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Jak złożyć wniosek o 500 plus?

Wniosek 500 plus można złożyć na trzy sposoby. Od tego roku możliwe jest składanie go tylko w formie elektronicznego formularza. Możliwe jest to przez rządowy portal Emp@tia, PUE ZUS lub przez internetową bankowość. Rodzinom, które nie mają możliwości złożenia dokumentów w tej formie, rząd zobowiązał się do udostępnienia komputera oraz wsparcie w złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów. W tym celu rodzice powinni udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w którym urzędnicy będą pomagać. 

Do kiedy złożyć wniosek 500 plus, aby nie stracić pieniędzy?

Osoby składające wniosek muszą zdążyć do 31 maja, aby uzyskać świadczenie od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku. W zależności od tego, kiedy wniosek zostanie złożony, zostaje wyznaczony inny termin wypłaty świadczenia.

Prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane na roczne okresy, zatem zarówno osoby, które już pobierają środki z programu, jak i rodzice nowo narodzonych dzieci powinny złożyć wniosek. Rodzic, który składa wniosek na nowo narodzone dziecko w lutym 2022 r., może złożyć od razu dwa wnioski – na okres bieżący, który trwa do 31 maja br. oraz na nowy okres, który trwa od 1 czerwca br. 

Osoby, które złożą dokumenty do 30 kwietnia, uzyskają pieniądze od ZUS-u do 30 czerwca. Składając wniosek między 1 a 31 maja, dofinansowania zostaną wypłacone do 31 lipca. Podobnie sytuacja wygląda w czerwcu - składając wnioski od 1 do 30 czerwca, pieniądze wypłacone zostaną do 31 sierpnia. Grupy te nie stracą żadnego dofinansowania. Z kolei osoby, które złożą później wniosek, mogą już stracić część kwoty: od 1 do 31 lipca. Wypłata środków potrwa do 30 września i straci się świadczenie za jeden miesiąc. Składając wniosek od 1 do 31 sierpnia ZUS wypłaci 500 plus do 31 października, a świadczeniobiorcy przepadną dofinansowania za dwa miesiące.

Oznacza to, że osoby, które będą składały wnioski po 30 czerwca nie dostaną pełnego dofinansowania 500 plus.

Więcej przeczytasz na tvn24.pl

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: fakt/tvn24

Źródło zdjęcia głównego: robootb/Getty Images

Pozostałe wiadomości