Goździki to znacznie więcej niż relikt z PRL-u. Dlaczego sięgamy po nie w Dzień Kobiet?

goździki
Dlaczego w Dzień Kobiet wręcza się goździki?
Źródło: R Franca/EyeEm/Getty Images
Goździki to kwiaty, które kojarzą się przede wszystkim z PRL-em i Dniem Kobiet. Dlaczego tego wyjątkowego dnia wręcza się paniom akurat te kwiaty? Czy ich kolor ma jakieś szczególne znaczenie?

"Inspirujące kobiety"

Źródło: Dzień Dobry TVN Online
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter

Goździki - dlaczego wręcza się z okazji Dnia Kobiet?

Choć goździki nie należą do najbardziej popularnych kwiatów, to właśnie je najczęściej wręcza się kobietom z okazji ich święta. Dlaczego? Wszystko przez ich niezwykłą symbolikę. W zależności od koloru są synonimem miłości, lojalności, honoru, wolności, uroku i odwagi.

W kwiaciarniach i sklepach najczęściej można spotkać goździki w trzech kolorach - różowym, czerwonym i białym. Kwiaty o różowej barwie to symbol miłości i kobiecości. Goździki w tym właśnie kolorze powinno wręczać się osobom, które są dla nas naprawdę wyjątkowe. Czerwone goździki są natomiast synonimem miłości, pasji, ale i podziwu. Doskonale sprawdzą się w sytuacji, gdy chcemy komuś powiedzieć "kocham cię". Białe goździki to kwiaty, które z powodzeniem możemy wręczyć np. mamie, gdy chcemy wyrazić swoją miłość, przywiązanie albo podziękować i pokazać, że o niej pamiętamy.

Dzień Kobiet. Od kiedy obchodzimy to święto?

Pierwszy Dzień Kobiet obchodzono 28 lutego 1909 roku. Ustanowiła go Socjalistyczna Partia Ameryki po strajkach i zamieszkach, które przetoczyły się wtedy przez Nowym Jorku. Rok później Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze uznała, że Dzień Kobiet będzie świętem międzynarodowym. Od tamtej pory ustalony jest na 8 marca.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: kwiatowadostawa.pl/dziennikzachodni.pl

Źródło zdjęcia głównego: R Franca/EyeEm/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości