Przepisy kulinarne

Ile i jak gotować kalafiora, aby był pyszny, biały i pachnący?

Przepisy kulinarne

iStockphotoFlorencio Horcajo Alvarez/Getty Images

Kalafior to pyszne warzywo o wielu korzystnych właściwościach odżywczych. Świetnie chłonie smaki i aromaty przypraw, więc można go dowolnie modyfikować. Niektórzy jednak narzekają na zapach, który to warzywo wydziela w całym domu w trakcie gotowania. Poza tym wystarczy chwila nieuwagi, by go rozgotować. Jak zatem gotować kalafiora?

Ile gotować kalafiora?

Kalafior może przyjmować różne smaki, jest zdrowy i sycący. Zaleca się go niemal wszystkim, w tym wielu osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy. Ma też właściwości chroniące organizm przed takimi dolegliwościami, jak wrzody.

Okazuje się, że czas gotowania kalafiora jest niezwykle krótki – około 5 minut! O kolejne minuty wydłużamy tylko wtedy, jeśli nadal jest twardy, ale sprawdzać należy go cały czas. Łatwo jest bowiem to warzywo rozgotować. Kalafior należy włożyć do wrzącej, lekko osolonej wody. Często popełnianym błędem jest wrzucanie go do zimnej i gotowanie od początku, razem z nią.

Jak gotować kalafior, aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu i utraty białego koloru?

Podczas gotowania kalafiora niestety zazwyczaj wydziela się nieprzyjemny zapach, który potem długo unosi się w całym domu. Przyczyną są związki siarki, które występują również w kapuście i brokułach. Jak uniknąć tej woni?

Pierwszym sposobem jest dodanie do wody, w której gotuje się kalafior, łyżeczki sody oczyszczonej. Nie tylko zneutralizuje brzydki zapach, ale pozwoli również zapobiec zżółknięciu warzywa.

Innym sposobem jest dodanie do wody mleka. Wystarczy pół szklanki, a zapach zwyczajnie niknie. Pomocny może być również listek laurowy i ewentualnie odrobina soku z cytryny. Ostatnim sposobem jest dodanie do wody pół łyżeczki gałki muszkatołowej.

Powyższe sposoby sprawdzą się również w trakcie gotowania brukselki i brokułu.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Cuda z kalafiora

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości