Świat

Kilkulatka pracuje, tańcząc na pustyni. "Zarabia pieniądze dla swoich opiekunów"

Świat

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Marzena Figiel-Strzała
Dzieci świata – dzieci indyjskiej pustyni Thar
Dzieci świata – dzieci indyjskiej pustyni TharDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Marzena Figiel-Strzała - podróżniczka i dziennikarka - jest autorką cyklu "Dzieci Świata", który opowiada o życiu najmłodszych z najdalszych zakątków Ziemi. Tym razem poznajemy historię dziewczynki o imieniu Mina z pustyni Thar w Indiach. - Kiedy przyjeżdża dużo turystów, pracuje codziennie - mówi opiekun kilkulatki. Zarabia od 5 do 10 złotych.

"Dzieci Świata". Mina pracuje od najmłodszych lat

Na pustyni Thar w Indiach, tuż przy granicy z Pakistanem, pracują dziewczynki zarabiające jako tancerki. Jedną z nich jest kilkuletnia Mina, która została porzucona przez rodziców i oddana pod opiekę innej rodziny.

- Kiedy przyjeżdża dużo turytów, Mina pracuje codziennie. Maluje się, bo w pełnym makijażu wygląda lepiej - opowiadał Gafur Khan, opiekun Miny.

Mina zarabia dziennie od 5 do 10 złotych. Pieniądze przynosi do swojego opiekuna. Dziewczynka ma talent, więc pracuje najwięcej.

Dzieci indyjskiej pustyni Thar

Wszystkie dziewczynki, gdy tylko zaczną chodzić, uczą się tańczyć - Kalbelię, czyli słynny taniec Radżastanu. Specjalnie dla turystów na pustyni wybudowano kilkaset resortów, w których atrakcją nocy jest taniec wykonywany przez tancerki Kalbelia. Dziewczynki z niższych grup społecznych nigdy nie będą mogły zostać profesjonalnymi tancerkami. Dlatego Mina i jej koleżanki każdego dnia pokonują wiele kilometrów po pustynnych wydmach, poszukując przyjezdnych, którzy chcą zobaczyć ich taniec.

Tutejsza społeczność to nomadzi, którzy stale zmieniają miejsce swojego zamieszkania. Jeśli turyści pojawią się w innym rejonie, nomadzi ruszą w ślad za nimi.

- Dla tych ludzi najprościej jest przychodzić na wydmy i zarabiać pieniądze. Nie potrzebują chodzić do szkoły i zdobywać wykształcenie. Ich kultura jest inna. Znają tylko takie życie. Nigdy nie byli nawet w żadnym mieście. Od zawsze żyją na pustyni i są szczęśliwi. [...] Mina lubi pracować tutaj, bo zarabia pieniądze dla swoich opiekunów. Przychodzi na wydmy do pracy rano i wieczorem - tłumaczył Navab Khan, przewodnik po pustyni Thar.

Jak dodał, tu, gdzie żyje Mina, ludzie nie mają ani elektryczności, ani dostępu do pompy wodnej. Zbierają deszczówkę do zbiorników. Ta woda służy im do gotowania, prania i picia.

Sytuacja dzieci pracujących na pustyni w Indiach

Wszystkie dzieci pustyni Thar żyją pod gołym niebem na rozłożonych łóżkach przykrytych kocami. Tutaj nikt nie ma domu. Całe rodziny od pokoleń pracują w ten sam sposób. Dlaczego kobiety nie chcą rodzić dziewczynek? Na czym polega aborcja selektywna i zabójstwa posagowe? Posłuchaj rozmowy z autorką reportażu w materiale wideo:

Sytuacja dzieci pracujących na pustyni w Indiach
Sytuacja dzieci pracujących na pustyni w Indiach Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Marzena Figiel-Strzała

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości