Podróże

Białka Tatrzańska – atrakcyjny kurort narciarski dla każdego

Podróże

Autor:
Białka
Tatrzańska to jedna z najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych dla narciarzy w Polsce. Dobre warunki do uprawiania sportów zimowych przyciągają tutaj w każdym sezonie setki turystów. Aktualną sytuację na stoku można podejrzeć poprzez kamery w Białce Tatrzańskiej,
co
znacząco ułatwia podjęcie decyzji o wyjściu na stok. Turystów bywa tutaj niekiedy tak wielu,
że
trzykrotnie przewyższają liczbę stałych mieszkańców.
Białka Tatrzańska to znany kurort narciarski z doskonale utrzymanymi stokami o różnym nachyleniu.

Białka Tatrzańska jest wsią położoną na Podhalu w gminie Bukowina Tatrzańska przy drodze krajowej nr 49. Jest to bardzo atrakcyjny kurort narciarski. W Białce są baseny termalne i ciekawe zabytki.

Białka Tatrzańska – atrakcje dla narciarzy

Autor:Białka Tatrzańska to jedna z najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych dla narciarzy w Polsce. Dobre warunki do uprawiania sportów zimowych przyciągają tutaj w każdym sezonie setki turystów. Aktualną sytuację na stoku można podejrzeć poprzez kamery w Białce Tatrzańskiej, co znacząco ułatwia podjęcie decyzji o wyjściu na stok. Turystów bywa tutaj niekiedy tak wielu, że trzykrotnie przewyższają liczbę stałych mieszkańców.

W Białce Tatrzańskiej znajduje się kilka dobrze utrzymanych i zadbanych ośrodków dla narciarzy. Najpopularniejszym z nich jest Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska. Jest to kompleks trzech tras zjazdowych w Białce Tatrzańskiej ulokowanych na zboczach góry Jankulakowski Wierch (934 m n.p.m) i jednym zboczu Wysokiego Wierchu (899 m n.p.m). W kompleksie działa aż 10 wyciągów różnego typu. Ich łączna przepustowość to 20000 osób na godzinę. W ramach ośrodka funkcjonuje 10 tras o różnej trudności, długości, stopniu nachylenia. Wszystkie są regularnie naśnieżane i dobrze oświetlone. W Kotelnicy Białczańskiej każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno ci, który pierwszy raz będą mieli narty na nogach, jak i narciarze lubiący ekstremalne doznania. Dla snowboardzistów przygotowano tutaj snowpark z dwoma torami przeszkód.

Ośrodek obejmuje system karnetów TatrySki. Znajduje się tutaj również szkółka narciarska, restauracje, bezpłatne parkingi, wypożyczalnia sprzętu. Kolejne miejsce to Wyciągi Narciarskie Bania – to kompleks 4 wyciągów narciarskich – dwóch talerzowych, jednego orczykowego i jednego krzesełkowego. Najdłuższy jest ten ostatni – ma 320 m. Oprócz tego znajdują się tutaj bezpłatny parking, szkoła narciarska, bary, restauracje i stoiska z lokalnymi wyrobami. W 2011 otwarto tu nawet baseny termalne Terma Bania. Trzecim ośrodkiem w Białce Tatrzańskiej jest Stacja Narciarska Kaniówka ulokowana na zboczu Horników Wierchu (926 m n.p.m). Dostępne trasy są dość łatwe, jest nawet najpopularniejszy w Białce Tatrzańskiej stok dla dzieci.

Całkowita długość tras to 1,2 km, najdłuższa wynosi 450 m. Stok jest naśnieżany i oświetlany. Na górę wjechać można jednym z 5 wyciągów – są 3 talerzykowe, 1 krzesełkowy i 1 wyrwirączka (wyciąg bezpodporowy).

Białka Tatrzańska – atrakcje

Białka Tatrzańska to mekka narciarzy i snowboardzistów, jednak jeśli nie jeździmy na nartach, również możemy miło spędzić czas. Popularne są w Białce Tatrzańskiej termy.

To kompleks gorących basenów Terma Bania, który znajduje się przy ul. Śródkowej 181. Temperatura w basenach dochodzi do 38℃ – zimą jest wyjątkowo przyjemnie. Nie dziwi zatem fakt, że zmęczeni narciarze chętnie tu odpoczywają. Ponadto kąpiel w jednym z zewnętrznych basenów to niezwykle ciekawe doświadczenie – możemy relaksować się w ciepłej, parującej wodzie, gdy aura jest typowo zimowa.

Termy w Białce Tatrzańskiej zimą mają jeszcze jedną zaletę – do basenów zewnętrznych prowadzi wypełniony ciepłą wodą tunel, dzięki czemu nie trzeba z niej wychodzić. Na miejscu nie brakuje zjeżdżalni, jacuzzi, atrakcji typu fala czy rzeka. Jest również mniejsza zjeżdżalnia dla dzieci od 3 do 6 lat. Osoby nie jeżdżące na nartach mogą skorzystać w wyciągów krzesełkowych – wjazd nim na Kotelnicę pozwoli na podziwianie niesamowitych widoków ze szczytu. Pod samym wyciągiem oczywiście nie brak góralskich stoisk z ciepłymi skarpetami, futrzanymi czapkami i oscypkiem. Ciekawą atrakcją w Białce Tatrzańskiej jest Lodowy Labirynt – dość skomplikowany, zbudowany z lodowych bloczków. Inną budowlą z lodu, którą pokochają dzieci, jest zamek – zaczarowane miejsce, które pojawia się tylko wtedy, gdy pozwala na to aura. W środku zobaczymy niesamowite sale z płaskorzeźbami w lodzie. Świetną zabawę gwarantuje również wizyta w Domu Do Góry Nogami. Po wejściu do środka wszystko jest na odwrót, jedynie schody wydają się normalne. Gdy zaczynamy po nich wchodzić, wrażenie się zmienia – im bardziej się staramy trzymać prosto, tym gorzej to wychodzi. Na uwagę zasługuje również miejscowa kuchnia. Szczególnie ciekawe w smaku są grillowane oscypki podane z żurawiną. Nie brakuje tu również restauracji z miejscową kuchnią oraz kawiarenek, gdzie napijemy się gorącej herbaty i zjemy coś słodkiego.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jadwiga Figula/Getty Images

Pozostałe wiadomości