Zielona kometa zbliża się w kierunku Ziemi. To pierwszy raz od 50 tysięcy lat. Kiedy i jak będzie można ją oglądać?

Aktualizacja:
Autor:
Aleksandra
Matczuk/Teofila Siewko
Źródło:
TVN24
Kometa

Kometa C/2022 E3 (ZTF) zbliża się w kierunku naszej planety. Ostatni raz była widoczna dla mieszkańców Ziemi aż 50 tysięcy lat temu. Już teraz można dostrzec ją za pomocą lornetki lub teleskopu. Kiedy osiągnie perygeum? Jak najlepiej ją obserwować?

"Zielona" Kometa C/2022 E3 (ZTF)

C/2022 E3 (ZTF) to kometa długookresowa, którą odkryto w marcu 2022 roku. Dostrzegli ją astronomowie Frank Masci i Bryce Bolin. Udało im się tego dokonać dzięki Zwicky Transient Facility, czyli urządzeniu korzystającemu z 1,22-metrowego Teleskopu Samuela Oschina. Wówczas obiekt znajdował się aż 640 milionów kilometrów od Słońca

Astronomia i kosmos

Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkamiDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Jak czytamy w TVN24, C/2022 E3 (ZTF) nazwano zieloną kometą. Okazuje się, że ostatni raz była ona widoczna z Ziemi 50 tysięcy lat temu. Dlaczego potrzebowała tyle czasu, by zbliżyć się do nas ponownie? Eksperci tłumaczą, że "krąży ona wokół Słońca po długiej orbicie, która przebiega przez odległe krańce Układu Słonecznego".

Jak i kiedy obserwować zieloną kometę?

Aktualnie zielona kometa znajduje się 103 miliony kilometrów od Ziemi, a najbliżej planety będzie już 1 lutego (42 miliony kilometrów). To tego dnia warto wypatrywać niesamowitego zjawiska Jak możemy obserwować ten niezwykły obiekt? C/2022 E3 (ZTF) będzie widoczna na półkuli północnej. Teraz można dostrzec ją w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy, a 1 lutego w konstelacji Żyrafy.

- Aktualna obserwowana jasność C/2022 E3 (ZTF) to nieco poniżej 6 magnitudo, co umożliwia jej obserwację za pomocą specjalistycznego sprzętu - podał portal TVN Meteo.

- Gdybyście znaleźli się pod naprawdę ciemnym niebem, z dala od świateł miejskich, wiedząc, gdzie szukać moglibyście dostrzec lekko rozmazaną, bardzo słabą plamkę - wyjaśnia Wójcicki dla serwisu TVN Meteo.

Eksperci przewidują, że kometa może osiągnąć jasność, która pozwoli dostrzec ją gołym okiem, ale wydarzy się to dopiero na przełomie stycznia i lutego. Wcześniej można ją zaobserwować jedynie przy użyciu specjalistycznego sprzętu - latarka się tutaj nie sprawdzi. Najlepsze warunki do obserwowania obiektu mogą panować między północą a świtem. Nie może jednak przeszkadzać w tym sztuczne światło.

Gdzie jej szukać na niebie? Wzrok należy zwrócić na północny zachód, w okolice Gwiazdy Polarnej. Biorąc pod uwagę naszą perspektywę, C/2022 E3 (ZTF) będzie przemieszczać się w stronę gwiazdozbioru Małej Niedźwiedzicy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej informacji na ten temat w TVN24.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk/Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Franco Tognarini