Zadbaj o swój układ moczowy! Kiedy powinieneś zgłosić się do urologa?

Od 12 do 15 czerwca 2019 roku w Katowicach odbywa się 49. Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Co będzie działo się podczas kongresu? Jak Polacy podchodzą do wizyt u urologa? Czy jesteśmy coraz mniej uprzedzeni? Posłuchajcie!

Więcej: 

Czekał na SOR-ze 10 godzin. Miał udar. Tragiczna historia Szczepana

Od 12 do 15 czerwca 2019 roku w Katowicach odbywa się 49. Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Urologicznego, podczas którego odbędą się liczne debaty i rozmowy. Jednym z elementów będzie transmisja operacji przeprowadzanej w Belgii. 

Tuż przed rozpoczęciem kongresu porozmawialiśmy z prezesem Polskiego Towarzystwa Urologicznego, prof. dr. hab. n. med. Piotrem Chłostą:

To jest jedno z większych wydarzeń urologii polskiej (...) Zaproszenie przyjęli urolodzy z najpoważniejszych światowych organizacji urologicznych na całym świecie - powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Kogo dotyczy problem chorób urologicznych?

Nie mam wątpliwości, że w najbliższym czasie urolog może stać się lekarzem pierwszego kontaktu każdej polskiej rodziny. Tym bardziej, że przeważająca liczba chorób urologicznych, w tym ta związana z chorobami onkologicznymi, wzrasta z wiekiem (...) Pamiętajmy, żeby 'żyć dobrze z panem Bogiem i... urologiem!'

Więcej: 

Miał nowotwór serca. Lekarze wstawili mu sztuczne serce, które nosi w plecaku

Na szczęście świadomość się zmienia się na korzyść. Modnie jest żyć zdrowo, badać się, konsultować się z lekarzem, w tym z urologiem.

Urolog - czym się zajmuje?

Urolog to lekarz, który zajmuje się chorobami układu moczowego. Zadaniem urologa jest diagnozowanie i leczenie wrodzonych i nabytych wad prącia, chorób jąder i prostaty oraz chorób nerek i pęcherza.

Kiedy zgłosić się do urologa?

Powinieneś zgłosić się do urologa, kiedy zauważyłeś inny kolor twojego moczu - np. czerwony lub brunatny, zielonkawy. Do urologa powinieneś się również zgłosić, kiedy nie trzymasz moczu, masz problem z oddawaniem moczu, w krwi widzisz mocz. Jeśli tym objawom towarzyszy silny ból okolicy lędźwiowej, osłabienie i gorączka, nie czekaj! Jak najszybciej zgłoś się do urologa!

Profilaktyka - co robić, by do urologa trafić jak najpóźniej?

 • nie palmy papierosów,
  • róbmy USG - zwłaszcza w rodzinach, w których wystąpił nowotwór układu moczowego, głównie dotyczy to krewnych w prostej linii. Tutaj ryzyko zachorowania jest istotnie wyższe.

   Zobacz też: 

   Opaski na SOR-ze. Co oznaczają kolory?

   Autor: Gaba Kopyto

   podziel się:

   Pozostałe wiadomości