Galeria "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN przedstawia sylwetki braci Warner

Galeria "Dziedzictwo" w muzeum POLIN
100 lat Warner Bros.
100 lat Warner Bros.
DJI_000706
DJI_000706
DJI_000302
DJI_000302
W Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" można oglądać galerię "Dziedzictwo", która jest poświęcona kulturowemu dorobkowi polskich Żydów, mających wpływ na losy świata. Przedstawia również sylwetki braci Warner – Alberta, Sama, Jacka i Harrego, emigrantów z Polski pochodzenia żydowskiego, którzy stworzyli słynną wytwórnię filmową Warner Brothers. W tym roku świętujemy 100-lecie jej powstania.

Galeria "Dziedzictwo"

W galerii "Dziedzictwo" można zobaczyć 26 postaci, które odniosły sukces w różnych dziedzinach - w sztuce, literaturze, muzyce, teatrze, filmie, a także w naukach ścisłych i humanistycznych, prawie, ekonomii czy polityce. To, czego dokonali ma znaczenie dla społeczności polskiej, żydowskiej, czy w ogóle dla świata.

- Ta konstelacja bohaterów tworzy zbiorowy portret polskich Żydów, w całej jego różnorodności, widziany poprzez życie i osiągnięcia jednostek, które są jednocześnie wyjątkowe i reprezentatywne. Ich losy rozgrywały się na styku wielu kultur, cechowało je otwarcie na świat. Mamy nadzieję, iż ich historie, osiągnięcia i reprezentowane przez nich wartości staną się źródłem inspiracji także dla nas dzisiaj i dla przyszłych pokoleń - czytamy na stronie Muzeum.

Historia braci Warner

President & CEO Warner Bros. Discovery David Zaslav wraz z delegacją odwiedził galerię "Dziedzictwo". Przedstawia ona także losy i sylwetki założycieli Studia Warner Bros - Alberta, Sama, Jacka i Harrego.

Bracia Warner byli polskimi imigrantami pochodzenia żydowskiego. Urodzili się w Krasnosielcu w powiecie makowskim na Mazowszu. Bracia zastawili majątek, którym był koń o imieniu Bob oraz zegarek ojca, a pieniądze zainwestowali w zakup projektora. Po 20 latach, 4 kwietnia 1923 r., założyli jedną z największych wytwórni filmowych na świecie.

- Pochodzili z małego miasteczka w połodniowo-środkowej Polsce. Przybyli do Ameryki nie mając nic. Zbudowali firmę filmową o globalnej skali, a teraz jesteśmy tutaj, w kraju ich pochodzenia, w Muzeum POLIN, które oddaje hołd - powiedział w rozmowie z korespondentem "Faktów" Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?