Jak wyglądały ostatnie chwile Elżbiety II? Poznaliśmy treść notatki prywatnego sekretarza królowej

Źródło: Dzień Dobry TVN
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Świat żegna Królową Elżbietę II
Świat żegna Królową Elżbietę II
Świat żegna Królową Elżbietę II
Świat żegna Królową Elżbietę II
Platynowy jubileusz królowej Elżbiety II
Platynowy jubileusz królowej Elżbiety II
Elżbieta II od 70 lat na tronie
Elżbieta II od 70 lat na tronie
Królowa Elżbieta II odpisała na list Wanessy
Królowa Elżbieta II odpisała na list Wanessy

W czwartek, 8 września 2022 r. świat na chwilę się zatrzymał. To właśnie wtedy tragiczne wieści o śmierci królowej Elżbiety II obiegły wszystkie media. Jak wyglądały ostatnie chwile monarchini? Te informacje przekazał w notatkach prywatny sekretarz Edward Young. Jej fragmenty opublikował "Daily Mail".

Ostatnie chwile królowej Elżbiety II

Choć od śmierci Elżbiety II minął ponad rok, to co jakiś czas do mediów wyciekają nowe informacje dotyczące życia i ostatnich dni monarchini. Gazeta "Daily Mail" zdecydowała się na opublikowanie fragmentów książki "Charles III: New King, New Court. The Inside Story" dziennikarza Roberta Hardmana. Wydawnictwo opowiada o momencie przejmowania tronu przez obecnego króla Karola III. W biografii opisano treść notatki prywatnego sekretarza królowej dotyczącej ostatnich chwil życia Elżbiety II.

 - Bardzo spokojnie. We śnie. Odeszła. Starość. Nie była niczego świadoma. Żadnego bólu - napisał Edward Young w notatce, która jest obecnie przechowywana w Archiwum Królewskim.

Czerwone pudełko – co się w nim znalazło?

W książce opisane zostały również relacje rodzinne. Przy łóżku królowej czuwali jej córka, księżniczka Anna, oraz garderobiana monarchini i pastor z pobliskiego kościoła w Crathie. Według doniesień Karol wraz z żoną Camillą spędzili z Elżbietą II godzinę, a następnie syn monarchini wybrał się na grzyby. Po powrocie przekazano mu smutne wieści i po raz pierwszy zwrócono się do niego "Wasza Królewska Mość".

Z książki dowiadujemy się również o czerwonym pudełku, jakie znalazło się przy łożu śmierci królowej. Skrzynka zawierała dokumenty z dwoma zapieczętowanymi listami. Jeden z nich trafił w ręce najstarszego syna, drugi - do Edwarda Younga. Informacja, jaką Elżbieta II przekazała sekretarzowi, dotyczyła listy osób, które zostaną odznaczone Orderem Zasługi za "wyjątkowo zasłużoną służbę" we Wspólnocie Narodów.

Więcej przeczytasz na tvn24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło: TVN24.pl, PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe

podziel się:

Pozostałe wiadomości