Najnowsze

Czym jest sonoforeza w kosmetyce? Kiedy warto ją stosować?

Najnowsze

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta w trakcie zabiegu pielegnacyjnego

Sonoforeza to zabieg kosmetyczny do stosowania na skórę twarzy, szyi, dekolt, a nawet na uda i pośladki. Pomaga zniwelować pierwsze oznaki starzenia się, jest to również dobry sposób na cellulit. Można ją wykonać samodzielnie lub oddać się w ręce specjalisty w salonie kosmetycznym.

Sonoforeza to masaż ultradźwiękami, który ma pozytywny wpływ na przepływ krwi, limfy oraz stymulację wytwarzania kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Aby móc bezpiecznie korzystać z sonoforezy, warto dowiedzieć się, jakie są wskazania i przeciwwskazania do jej wykonania.

Co to jest sonoforeza?

Wykorzystywana w kosmetyce sonoforeza to masaż ultradźwiękami, będący idealnym dopełnieniem innych działań stosowanych w celu odmładzania cery i minimalizacji cellulitu. Umożliwia wniknięcie w głąb skóry zaaplikowanych substancji aktywnych - kosmetycznych i leczniczych. Dzieje się tak, ponieważ stosowane ultradźwięki o niskiej częstotliwości, przekraczając płaszcz hydrolipidowy i błony komórkowe, docierają do miejsc, gdzie nie są w stanie dostać się kremy, których cząsteczki są zbyt duże, w konsekwencji czego pozostają na powierzchni skóry. W związku z tym, że dźwięk to fala mechaniczna, sonoforeza działa jak mikromasaż, który ma korzystny wpływ na przepływ krwi i limfy oraz stymuluje wytwarzanie elastyny, kolagenu oraz kwasu hialuronowego.

Zabieg sonoforezy w salonie czy w domu?

Sonoforeza twarzy to zabieg, który można przeprowadzić w salonie kosmetycznym, ale też samodzielnie w domu. Stosuje się ją doraźnie jako odświeżenie cery lub w seriach, dla uzyskania lepszego i bardziej trwałego efektu. Jest przeprowadzana z reguły po peelingu kawitacyjnym, który ma za zadanie złuszczyć martwy naskórek i odsłonić młodsze warstwy skóry. Cena urządzenia, którym można w zaciszu własnego domu wykonać sonoforezę i peeling kawitacyjny wynosi kilkaset złotych. Droższe modele dają możliwość wykonania jonoforezy, która jest mniej uniwersalna. Różnica między jonoforezą a sonoforezą polega przede wszystkim na sposobie wprowadzania określonych składników w głąb skóry. Sonoforeza wykorzystuje ultradźwięki, a jonoforeza różnicę potencjałów między dwiema elektrodami. Ponadto jonoforeza dostarcza skórze substancji odżywczych w formie jonów.

Sonoforeza - opis zabiegu krok po kroku

Sonoforeza nie jest zabiegiem, którego cena należy do wygórowanych. Jednak chcąc zaoszczędzić, warto zaopatrzyć się w urządzenie, które pozwoli na samodzielne przeprowadzenie peelingu kawitacyjnego i sonoforezy. Koszt takiego specjalistycznego urządzenia szybko się zwróci, zwłaszcza, że można z niego korzystać przez lata.

Gdy już zdecydowaliśmy się na zakup takiego urządzenia, warto wiedzieć, jak wygląda sonoforeza krok po kroku. Nie jest to trudne zadanie, jednak należy pamiętać, że zarówno peeling kawitacyjny, jak i sonoforeza to zabiegi, które powinny być poprzedzone dokładnym oczyszczeniem skóry i pełnym demakijażem. Po wykonaniu kawitacji przeprowadzana jest sonoforeza z ampułką, w której znajdują składniki odpowiednio dobrane do problemu skórnego. Zabieg można przeprowadzić także przy użyciu specjalnych kosmetyków, np. żeli, koktajli, koncentratów bogatych w komponenty, działające pozytywnie na kondycję skóry. To, jakie preparaty zostaną użyte w trakcie sonoforezy, jest sprawą indywidualną. W ich składzie znaleźć można np. kwas hialuronowy, witaminy A, E, C, kolagen, wyciągi z arniki górskiej, miłorzębu japońskiego itd. Ważne jest, aby wybierać kosmetyki przeznaczone do zabiegów ultradźwiękowych. Po wyborze preparatu można przejść do kolejnego etapu sonoforezy – przyłożenia do skóry głowicy, która emituje ultradźwięki.

Sonoforeza – wskazania i przeciwwskazania

Sonoforeza stosowana jest na twarz, szyję i dekolt. Można ją użyć również na inne części ciała, np. na uda i pośladki. Przeznaczona jest głównie dla osób ze starzejącą się skórą, na której widoczne są przebarwienia. Polecana jest na skórą naczynkową oraz w leczeniu trądziku różowatego i pospolitego. Masaż ultradźwiękami usprawnia przepływ krwi i limfy w tkankach, dlatego sonoforeza jest wymieniana jako jedna z metod na cellulit.

Nie jest to jednak na tyle uniwersalny zabieg, by mogli go stosować wszyscy bez względu na swój stan zdrowia. U niektórych osób może wywołać działania niepożądane, dlatego warto poznać wskazania i przeciwwskazania do sonoforezy. Aby uniknąć efektów ubocznych, najlepiej udać się do lekarza specjalisty, który jest w stanie wyjaśnić, czy można poddać się zabiegowi.

Przeciwwskazaniem do wykonania sonoforezy jest:

  • choroba nowotworowa,
  • niewydolność krążenia,
  • nerwica wegetatywna,
  • stan gorączkowy,
  • ciąża,
  • obecność w tkankach metalowych ciał obcych (np. aparat nazębny, rozrusznik serca),
  • stwardnienie rozsiane,
  • menstruacja,
  • epilepsja.

Sonoforeza – efekty stosowania

Sonoforeza spłyca delikatne zmarszczki, przyspiesza regenerację skóry i zmniejsza widoczność blizn. Zabieg ten odżywia skórę, która przestaje wyglądać na zmęczoną. Działa regeneracyjnie, ujędrniająco, uszczelnia naczynia krwionośne oraz pomaga zniwelować przebarwienia. Sonoforeza ułatwia pozbycia się tzw. „pomarańczowej skórki”.

Zobacz wideo: Dzień Kropki - święto odwagi, zabawy i kreatywności

Dzień kropki – święto odwagi, zabawy i kreatywności
Dzień kropki – święto odwagi, zabawy i kreatywności Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości