Błędy popełniane podczas mycia włosów. Sprawdź, czy robisz to dobrze

Aktualizacja:
Kobieta, która myje włosy

Pielęgnacja włosów to dla wielu kobiet kluczowy codzienny rytuał, któremu poświęcają wiele czasu. Okazuje się jednak, że można o fryzurę dbać w zły sposób i popełniać wiele błędów. Sprawdźcie, jakich.

Mycie włosów gorącą wodą

Okazuje się, że bardzo ciepła woda wcale nie sprawdza się do tego celu najlepiej, ponieważ powoduje większą łamliwość i osłabia cebulki włosów. Warto używać natomiast letniej wody, która otwiera łuski, dzięki czemu lepiej wchłaniają się olejki i substancje nawilżające z odżywki. Należy także zakończyć mycie spłukaniem głowy zimną wodą, gdyż wówczas łuski włosa się zamkną, a fryzura nie będzie się puszyć.

Zbyt częste korzystanie z szamponu

Pielęgnację włosów należy uzależnić od ich struktury - jeżeli są kręcone i szorstkie, można je myć raz w tygodniu, za to cienkie i gładkie mogą wymagać nawet codziennego mycia. Im częściej używasz środków chemicznych na kosmyki, tym słabsze one się stają, przez co wymagają rzadszego mycia, ponieważ są suche i zniszczone. Warto wiedzieć jednak, że, zdaniem ekspertów, stosowanie szamponu przy każdym myciu włosów wcale nie jest konieczne. Według nich płukanie włosów samą wodą kilka razy w tygodniu wystarczy, by pozbyć się brudu. Piana szamponu zmywa bowiem łój, który jest potrzebny zdrowym włosom, gdyż nawilża je i chroni przed uszkodzeniami.

Złe nakładanie odżywki

Najistotniejsze jest, by nakładać odżywkę na końcówki, ponieważ to one potrzebują największego nawilżenia. Częstym błędem jest rozprowadzanie odżywki również na skórę głowy, co sprawia, że kosmyki szybciej się przetłuszczają. Co więcej - blokuje to cebulki, spowalnia porost włosów i zwiększa produkcję łoju. Ciekawym rozwiązaniem jest również odwrotna kolejność pielęgnacji, czyli korzystanie najpierw z odżywki, a następnie z szamponu. Sposób ten doda fryzurze objętości i sprawdzi się w przypadku włosów cienkich, które potrzebują nawilżenia.

Rozczesywanie włosów na mokro

Włosy podczas mycia zmieniają swoją strukturę - ich łuski zostają odchylone, przez co stają się bardziej miękkie i podatne na uszkodzenia. Z tego powodu nie zaleca się rozczesywania mokrych włosów bez uprzedniego zaaplikowania odżywki lub maski. Najbezpieczniej suszyć je jednak delikatnie usuwając nadmiar wilgoci i pozwalając im naturalnie wyschnąć.

Nieprawidłowe korzystanie z szamponu

Aby szampon lepiej się pienił i bardziej równomiernie rozprowadzał, należy wcześniej całkowicie zmoczyć włosy, bądź dokładnie je płukać przez co najmniej minutę. Poza tym trzeba nakładać szampon na okolicę skóry głowy, a nie na końcówki, ponieważ są one zazwyczaj bardziej suche, a wcieranie w nie szamponu sprawi, że będą wyglądały na mniej nawilżone.
Zobacz także:
Zobacz wideo: Sprawdź 10 produktów, które mają dobry wpływ na włosy
Autor: Sabina Zięba
Źródło: jasnastrona.com
Pozostałe wiadomości