Koktajlowa sukienka z kołnierzykiem - tak czy nie?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Projekt z podróżującą sukienką w roli głównej
Projekt z podróżującą sukienką w roli głównej
Zosia Zochniak o zrównoważonej modzie
Zosia Zochniak o zrównoważonej modzie
"Styl na wagę złota". W pracowni Marty Banaszek
"Styl na wagę złota". W pracowni Marty Banaszek
Gwiazdy o modzie z drugiej ręki
Gwiazdy o modzie z drugiej ręki
Styl na wagę złota odc. 2
Styl na wagę złota odc. 2
"Styl na wagę złota". Mateusz Leszczyński
"Styl na wagę złota". Mateusz Leszczyński
Nadchodzi czas hucznych imprez, wielkich bali i kameralnych spotkań towarzyskich. Nie obędzie się więc bez efektownych kreacji, takich jak sukienki z kołnierzykiem. Sprawdź, czy wciąż są one modne i przekonaj się, jak je nosić.

Sukienka z białym kołnierzykiem długo kojarzyła się ze skromnymi uczennicami. To właśnie z tego wynika często opór dorosłych kobiet przez zakładaniem tego typu stroju - nie chcą wyglądać zbyt dziecinnie i karykaturalnie. W ostatnich sezonach wiele się jednak zmieniło. Czarna sukienka z białym kołnierzykiem pojawiła się na wybiegach najbardziej znanych projektantów i stała się synonimem kobiecości.

Szafy gwiazd, czyli cykl "Moda na spacer"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ada Fijał o swoim stylu w cyklu "Moda na spacer"
Ada Fijał o swoim stylu w cyklu "Moda na spacer"
Karolina Pisarek w cyklu "Moda na spacer"
Karolina Pisarek w cyklu "Moda na spacer"
Joanna Przetakiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Joanna Przetakiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Znajomość Joanny Przetakiewicz i Karla Lagerfelda. Jak się poznali?
Znajomość Joanny Przetakiewicz i Karla Lagerfelda. Jak się poznali?
Maja Bohosiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Maja Bohosiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Łukasz Jemioł w cyklu "Moda na spacer"
Łukasz Jemioł w cyklu "Moda na spacer"
Viva a Viva w cyklu "Moda na spacer"
Viva a Viva w cyklu "Moda na spacer"
Sandra Kubicka w cyklu "Moda na spacer"
Sandra Kubicka w cyklu "Moda na spacer"
Joanna Przetakiewicz o swojej książce
Joanna Przetakiewicz o swojej książce
Joanna Przetakiewicz sprzedaje swoje ubrania
Joanna Przetakiewicz sprzedaje swoje ubrania
Joanna Przetakiewicz o życiu kobiet po 50-tce
Joanna Przetakiewicz o życiu kobiet po 50-tce
Karolina Pisarek o swojej diecie i ćwiczeniach
Karolina Pisarek o swojej diecie i ćwiczeniach
Joanna Przetakiewicz o kolekcji La Manii 2021
Joanna Przetakiewicz o kolekcji La Manii 2021

Sukienka z kołnierzem – w stylu Coco Chanel

Kiedy myślimy o sukience z kołnierzem, zwykle wyobrażamy sobie prostą kreację i skromny, biały kołnierzyk do sukienki. Tymczasem, jak pokazuje dom mody Chanel, wcale nie musi tak być. Współczesny kołnierz może być całkowitym zaprzeczeniem skromności.

W najnowszej kolekcji paryskiego domu mody pojawiły się tak zwane sukienki pensjonarki z dużymi, okazałymi kołnierzami. Co ważne, kreacje zaproponowane przez Chanel cechuje przede wszystkim prostota. Posiadają one duże, widoczne kołnierze, jednak pozostają przy tym minimalistyczne, pozbawione nadmiaru ozdób. Jedną z najciekawszych propozycji, jaką mogliśmy oglądać na wybiegu Chanel, była prosta sukienka w kratę z kołnierzykiem.

Kreacja w stylu pensjonarki, czyli najczęściej czarna sukienka z białym kołnierzykiem i mankietami, to dobra propozycja na mniej oficjalne przyjęcia. Decydując się na taki strój, warto unikać przesady. Jeżeli sukienka będzie zbyt krótka, a w dodatku zestawiona z mocnym makijażem i niebotycznymi szpilkami, stylizacja może okazać się nieco wulgarna.

Sukienka i kołnierzyk zrobiony na szydełku

Jeżeli nie chcesz kupować nowej sukienki, możesz odświeżyć jedną z posiadanych przez siebie kreacji, ozdabiając ją doczepianym kołnierzem. Największym powodzeniem cieszą się aktualnie modele wykonane z koronki lub kołnierzyki robione na szydełku. Są one wyjątkowo dziewczęce i romantyczne.

Szara sukienka z kołnierzykiem – w stronę nowoczesności

Kołnierze nie muszą mieć kształtu, do którego przywykliśmy. W kolekcjach popularnych domów mody odnaleźć można sukienki o wyjątkowo oryginalnych i bardzo nowoczesnych kołnierzykach.

Przykładem mogą być ołówkowe, szare sukienki z kołnierzem, który na pierwszy rzut oka przypomina wąski półgolf. Jednak po bliższym przyjrzeniu się można zauważyć, że element ten połączony jest z dekoltem sukienki przy pomocy kilku paseczków. Dzięki wykorzystaniu tego zabiegu pomiędzy dekoltem sukienki a golfem widoczny jest fragment skóry. Efekt, jaki budzą tego typu sukienki, jest naprawdę zjawiskowy.

Nowoczesna, prosta sukienka z kołnierzykiem tego typu to propozycja dla najodważniejszych kobiet.

Oryginalna sukienka – kołnierzyk w formie kokardy

Jeżeli wybierasz się na wyjątkowo elegancki bal, możesz postawić na zachwycającą, długą, czerwoną sukienkę z kołnierzykiem, który wiąże się pod szyją.

Sukienki tego typu posiadają dwa paski tkaniny umieszczone na wysokości szyi. Możesz zawiązać je w kokardę i uzyskać delikatny, romantyczny efekt. Inną możliwością jest przełożenie ich przez szyję i zawiązanie na karku. Dzięki temu kołnierz będzie prezentował się niczym bardzo modny naszyjnik typu choker.

Sukienki z kołnierzem, który można samodzielnie zawiązać, stwarzają niemalże nieskończone możliwości stylizacyjne. Dodatkowo, decydując się na nie, możesz zapomnieć o konieczności doboru odpowiedniego naszyjnika – kołnierzyk w pełni go zastąpi.

Wybierając sukienkę z wiązanym kołnierzykiem, postaw na gładką fryzurę, która odsłoni efektowne zdobienie. Możesz zdecydować się na przykład na wysoko zaczesany kok lub gładki kucyk.

Bardzo elegancka sukienka z kołnierzykiem – żabot

Żabot to prawdopodobnie najbardziej elegancka odmiana kołnierzyka. Przywodzi na myśl stroje dostojnych dam, które wybierały się na królewskie bale. Jeżeli masz w sobie nieco romantyczki, a przy okazji chciałabyś prezentować się naprawdę spektakularnie – niczym gość królewskiego dworu – sukienka z żabotem może być dla ciebie rewelacyjnym rozwiązaniem.

Co ciekawe, pierwotnie żabot był ozdobą przeznaczoną jedynie dla mężczyzn. Jest to rodzaj wysoko umieszczonego zabudowanego kołnierza, który składa się z falbanek, koronek lub innego, marszczonego materiału. W dawnych czasach damy umieszczały w centralnym punkcie żabotu ozdobną broszkę – dzisiaj część projektantów wraca do tej tradycji, naszywając na kołnierze zdobne, złote lub srebrne elementy.

Sukienki z żabotem mogą okazać się nietrafionym pomysłem jedynie w przypadku pań, które posiadają bardzo obfity biust i zależy im na tym, by optycznie go zmniejszyć. Bogate zdobienie dekoltu może w tym wypadku przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Musketeer/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości