Moda i Uroda

Światowy Dzień Bikini. Jak wyglądała historia dwuczęściowego kostiumu kąpielowego?

Moda i Uroda

Autor:
Diana
Ryściuk
Sean Connery i kobiety w bikini na planie filmu "Goldfinger" w 1964 r.

5 lipca swoje święto obchodzi bikini, czyli popularny, dwuczęściowy strój kąpielowy. Data ta nie jest przypadkowa. W tym dniu 1946 roku kostium po raz pierwszy ujrzał światło dzienne na popularnym paryskim basenie.

Kiedy i jak powstało bikini?

Skąpe stroje kąpielowe można znaleźć już na grafikach z czasów starożytnego Rzymu, które przedstawiały sceny z ówczesnego życia. Zestawy przypominające bikini pojawiały się również w latach 30. XX wieku. Jednak za oficjalną datę debiutu bikini uznaje się rok 1946. Wtedy właśnie zaprezentował je francuski projektant Louis Reard na basenie Piscine Molitor w Paryżu. Pierwszą modelką, która zdecydowała się założyć bikini i pokazać w nim publicznie, była tancerka egzotyczna Micheline Bernardini. Wiele kobiet nie miało odwagi, obawiało się opinii innych. Tymczasem bikini okazało się hitem – tancerka otrzymała ponad 50 tys. listów od zachwyconych fanów, głównie mężczyzn, ale nie tylko.

Kobiety w bikini, Starożytny Rzym, IV w p.n.e.
Kobiety w bikini, Starożytny Rzym, IV w p.n.e. Kobiety w bikini, Starożytny Rzym, IV w p.n.e. Źródło: Universal Images Group Editorial/Werner Forman/Getty Images
Idealny kostium kąpielowy
Idealny kostium kąpielowy Źródło: Dzień Dobry TVN

Wybuchowe pochodzenie nazwy bikini

Co ciekawe, bikini zostało zaprojektowane w tak skąpej formie, w porównaniu do poprzednich kostiumów, przede wszystkim ze względu na powojenny brak materiałów. Z kolei sama nazwa wzięła się od Atolu Bikini, w którym w tym samym tygodniu przeprowadzane były testy atomowe (Atol Bikini to część Wysp Marshalla, państwa wyspiarskiego położonego na Oceanie Spokojnym). A to dlatego, że bikini robiło "wybuchowe" wrażenie.

Aktorki w obronie bikini

Następnie bikini zaczęło szybko zdobywać europejskie plaże. Na początku Hiszpania i Francja próbowały ich zakazywać, uznając za zbyt wyuzdane, ale kobiety były uparte i nie zamierzały rezygnować z nowych, wygodnych i pięknych strojów kąpielowych. Nieco później, po kilkunastu latach, bikini zostało zaakceptowane również w Stanach Zjednoczonych. Do tego przyczyniła się przede wszystkim Brigitte Bardot w filmie „I Bóg stworzył kobietę” z 1957 r. Zaczęła pojawiać się w bikini również na plażach, a w jej ślady poszły kolejne aktorki. W filmie o Jamesie Bondzie z Seanem Connerym z 1962 r. Ursula Anders wychodzi z morza w białym bikini. Ta scena została uznana za jedną z najbardziej ikonicznych w całej serii i kolejnym dowodem na to, że kobiety nie zrezygnują z bikini. I nie zrezygnowały. Dwuczęściowy strój kąpielowy na stałe wpisał się do świata mody. Powstały i powstają kolejne jego wersje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Mirrorpix/Getty Iamges

Pozostałe wiadomości