Marcin Dorociński wcielił się w Witkacego w filmie "Niebezpieczni dżentelmeni"

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
kultura.gazeta.pl

Choć od śmierci Witkacego minęło niemal 85 lat, to jego życiorys nadal budzi emocje. Artysta wielokrotnie był uczestnikiem największych skandali, nie stronił od alkoholu czy mocniejszych używek. Kiedy dotarły do niego informacje o ataku Sowietów na Polskę, popełnił samobójstwo. Teraz w jego postać wcielił się Marcin Dorociński w filmie "Niebezpieczni dżentelmeni".

Witkacy - skandalista

Stanisław Ignacy Witkiewicz był synem znanego malarza i pisarza, Stanisława Witkiewicza Seniora. Podobno to po nim odziedziczył talent. Podhale na przełomie XIX i XX wieku było stolicą środowiska artystycznego, a Witkiewicz nie tylko do niego należał, ale był jednym z najsłynniejszych.

Filmy i seriale

Filmowe i serialowe hity 2022
Filmowe i serialowe hity 2022Dzień Dobry TVN
wideo 2/13

Witkacy prowadził bardzo ekstrawaganckie życie, był nieprzewidywalny, brał udział w skandalach i "orgiach", o których powstały legendy. Był uzależniony od papierosów i alkoholu, ale eksperymentował też z psychodelikami. Po zażyciu peyotelu (szerzej znanego jako meksykański kaktus) powiedział, że zwiedził zaświaty i jest gotowy na śmierć. Na swoich portretach symbolicznie zapisywał nazwy substancji, pod których wpływem był w trakcie tworzenia. Miało mu to dać możliwość ocenienia, które dają mu największą inspirację.

Witkacy - wrażliwy artysta

Witkacy był skandalistą, ale też wrażliwym artystą. Przeżywał załamania nerwowe. Najbardziej dotknęła go samobójcza śmierć narzeczonej, Jadwigi Janczewskiej. Była wtedy w ciąży. Podróż, którą zaproponował mu antropolog Bronisław Malinowski do odległej Gwinei, nie uleczyła jego ran.

Stanisław Ignacy Witkiewicz popełnił samobójstwo w wieku 54 lat, po 18 września 1939, czyli po ataku Sowietów na Polskę. Artysta powiedział wówczas, że nie chce być świadkiem upadku świata. To bardzo tajemnicza śmierć. Wiadomo, że najpierw wziął efedrynę, a później podciął sobie żyły, ale jego ciała nigdy nie odnaleziono.

"Niebezpieczni dżentelmeni" - gdzie i kiedy oglądać?

Film "Niebezpieczni dżentelmeni" został wyreżyserowany przez Macieja Kawalskiego i był to jego fabularny debiut. To komedia kryminalna o osobowościach środowiska artystycznego w Zakopanem na początku XX wieku. Nie mogło w niej zabraknąć Witkacego, którego zagrał Marcin Dorociński. Widzowie mogą liczyć na wiele zwrotów akcji i błyskotliwy humor. Na ekranie pojawią się też m.in.: Tomasz Kot, Andrzej Seweryn i Wojciech Mecwaldowski.

Film powstał w koprodukcji z TVN Warner Bros. Discovery. Można go oglądać od 20 stycznia w kinach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło: kultura.gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości