Dom

Porządek, że mucha nie siada, czyli o miłości do sprzątania

Dom

Klucze, telefon, portfel, czy sens życia? Co Ty ostatnio zgubiłeś? Są osoby, które za nic w świecie nie są w stanie przypilnować swoich rzeczy. Ich przeciwieństwo stanowią ludzie, którzy nie tylko niczego nie gubią, ale wręcz dokładnie wiedzą, gdzie wszystko się znajduje. Dowiedz się, skąd u niektórych tak silna potrzeba ładu i porządku.

Entuzjaści porządku

Dla niektórych czysty dom i porządek to sprawy najwyższej wagi. Ciężko im odnaleźć się w bałaganie, wszystko musi być poukładane, a każdej najmniejszej rzeczy przypisane osobne miejsce. Codzienne porządki nie tylko nie sprawiają im żadnego problemu, ale mogą wręcz być formą odprężenia i sposobem na wyładowanie złych emocji.

Od czego zależy zamiłowanie do sprzątania? Psycholog Joanna Chmura wyznała, że wciąż nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi:

Są rysy osobowościowe, które są predestynowane do tego, żeby szukać porządku i ładu na zewnątrz, ale duży wpływ ma również wychowanie. Są osoby, które czują, że porządkując to, co znajduje się na zewnątrz, porządkują też swoje wnętrze. Jest taka teoria, która mówi, że to, co mamy wokół siebie świadczy o tym, co mamy w środku

– wyjaśniła psycholog.

Zobacz, co najczęściej gubimy i gdzie trafiają nasze skarby:

Biuro Rzeczy Znalezionych - skarbnica zgub

Ponad 600 zgubionych telefonów trafiło w ubiegłym roku do stołecznego Biura Rzeczy Znalezionych. Do depozytu trafiają także niecodzienne przedmioty, takie jak: gitara, kask jeździecki, zestaw kart do pokera, dron czy… wózek widłowy. Tylko 8 procent rzeczy wraca do swoich właścicieli.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Mąż pedant. Skarb czy utrapienie?

Co kobieta kryje w swojej torebce? Panowie, niektóre przedmioty mogą was zaskoczyć

Jak sprytnie uporządkować szafę? Wyjmij wszystko i podziel na kategorie. Zobacz, jaki ład w garderobie ma Kinga Rusin

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości