Jaki preparat na pchły dla psa wybrać, by je skutecznie wytępić?

Autor:
Adrian
Adamczyk
pies, który się drapie

Pchła psia może pojawić się u każdego pupila. To bardzo niebezpieczne pasożyty, które często wywołują zapalenie skóry. Atakują zwierzęta szczególnie późną wiosną, latem i wczesną jesienią. Warto zaznaczyć, że nie żyją cały czas na swoim żywicielu, z tego powodu bardzo łatwo o zapchlenie całego domu. Pchły to bardzo trudne przeciwniczki, ale można je pokonać, wystarczy odpowiedni środek.

Pchły u psa to nie lada utrapienie dla właściciela oraz dyskomfort dla zwierzaka. Na szczęście istnieją preparaty, które pozwolą skutecznie rozprawić się z tymi pasożytami.

Zwierzęta

To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątkoDzień Dobry TVN
wideo 2/33

Pchła psia – charakterystyka

Pchła psia jest owadem, który pasożytuje na zewnątrz zwierzęcia i żywi się jego krwią. Nie żyją na nim ciągle, służy im on za "stołówkę". Mogą przenosić niezwykle groźnie dla zdrowia zarazki dżumy i duru endemicznego. Są także pośrednim żywicielem tasiemca. Jaja pcheł u psa są trudne do zauważenia, gdyż są bardzo małe. Dużo łatwiej o zidentyfikowanie dorosłego pasożyta. Nie wiesz, jak wygląda pchła psia? Spieszymy z wyjaśnieniami – ma biały lub szary kolor i 2–4 mm długości. Pasożyty u yorka mogą być trudne do znalezienia ze względu na sporą ilość sierści u tej rasy.

Pchły u psa – objawy

Nawet jeżeli nie zauważysz na psie lub w jego otoczeniu pcheł, możesz być pewien ich istnienia, gdy pies intensywnie się drapie lub ciągnie się za uszy lub sierść. To charakterystyczny znak, mówiący o tym, że zwierzaka zaatakowała pchła psia. Do dodatkowych symptomów należą:

  • wydrapywanie krwawych ran, czerwone punkty z jasną otoczką na skórze psa, osowiałość.

Psie pchły – ich obecność można łatwo potwierdzić testem dostępnym w aptece, który sprawdza, czy ich odchody znajdują się w sierści zwierzęcia.

Najlepsze preparaty na pchły dla psa

Jeżeli masz już pewność, że psia pchła zaatakowała twojego pupila, możesz przystąpić do ataku. Odpchlenie psa możliwe jest dzięki wielu dostępnym na rynku preparatom. Najlepiej kupować je u lekarza weterynarii lub w sklepie zoologicznym – te z marketów mogą być mało skuteczne. Przed wami najpopularniejsze preparaty na pchły (i kleszcze) dla psa.

Krople na pchły dla psa

Pierwszym z proponowanych środków są krople dla psa przeciwko pchłom. Ich aplikacja jest bardzo wygodna i polega na skraplaniu przy pomocy pipety np. karku psa. Środek wnika przez naskórek i eliminuje pchły oraz zabezpiecza przed pasożytami na miesiąc. Nie należy kąpać psa przez 2 dni przed użyciem kropli i 2 dni po nim. Warto wypróbować wielozadaniowe krople przeciw pchłom i kleszczom dla psa, które sprawdzają się idealnie, by zabezpieczyć psa przed obydwoma pasożytami.

Szampon na pchły dla psa

Tego typu środki przeciw pchłom dla psów działają kontaktowo, co oznacza, że oddziałują jedynie na powierzchni skóry i sierści psa. Idealnie sprawdzają się do usuwania pcheł, jednak nie są najlepszym sposobem zabezpieczenia psa przed kolejną inwazją pasożytów. Wszystko dlatego, że czas ochrony, który dają, to jedynie 2 tygodnie. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć.

Spray na pchły dla psa

Dobrym preparatem, aby usunąć pchły na psie, jest spray, który aplikujemy bezpośrednio na jego sierść. W zależności od rodzaju środka nie tylko usuwa on owady, ale i zabezpiecza nawet do 3 miesięcy przed pojawieniem się nowych. Niestety na skuteczność jego działania prewencyjnego zły wpływ mają kąpiele i opady.

Obroża przeciwpchelna dla psa

Obroża przeciwko pchłom jest najpopularniejszym środkiem zabezpieczającym. Nie eliminuje pcheł, które mogą pojawić się na zwierzęciu. Można jednak znaleźć produkty spełniające obie funkcje. Najlepiej sprawdzają się te z ekologicznymi, naturalnymi olejkami, które swoim aromatem odstraszają owady. Dobrej jakości produkt zabezpiecza psa nawet na 8 miesięcy. Obroża na pchły dla psa pomaga unikać też: kleszczy, wszy i wszołów.

Jak wytępić pchły u szczeniaka?

Pchły u szczeniaków są bardziej niebezpieczne niż u dorosłych osobników. Wpływa na to obniżona odporność na choroby, które mogą przenosić te owady. Najlepszy preparat na pchły dla szczeniaka to szampon przeciwpchelny. Przynosi świetny efekt i jest bezpieczny dla maluchów. Dobrym rozwiązaniem są też krople przeciwpchelne dla szczeniaka, jednak zwierzę musi być wystarczająco duże, by móc z nich korzystać – wszelkie informacje na ten temat znajdują się w ulotce danego środka, różnią się w zależności od jego rodzaju i składników aktywnych. Podobnie działają spraye. Są jednak dużo wygodniejsze w aplikacji. Nie jest polecana obroża przeciw pchłom dla szczeniaka. Może stanowić niebezpieczeństwo dla ciekawskiego i ruchliwego malucha.

Czy jest domowy sposób na pchły u psa?

Istnieje sposób na pchły u psa – codzienne czesanie specjalnym, mokrym grzebieniem pozwala na bieżąco wyczesywać larwy oraz dorosłe osobniki z sierści psa. Aby zwiększyć skuteczność tego zabiegu, należy rozmieszać 4 litry wody z 1 szklanką białego octu i taką mieszanką spryskać psa przy pomocy atomizera – pasożyty są czułe na ten zapach.

Pchły u psa a człowiek

Gdy zauważymy, że pies ma pchły, zaczynamy również martwić się, czy nie będą kąsać też nas. Na szczęście pchła psia woli bytować na "swoim" osobniku. Może się zdarzyć, że zechce żywić się na człowieku, ale są to sporadyczne przypadki. Warto jednak dla pewności porządnie odkurzyć dywany, kanapy czy pościel.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Carol Yepes/Getty Images

Pozostałe wiadomości