Ozdoby bożonarodzeniowe ręcznie robione – najlepsze projekty DIY

Autor:
Adrian
Adamczyk
Świąteczne ozdoby na talerzu

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, pełen rodzinnego ciepła i radości. Aby uczcić wspólne chwile, warto zadbać o klimatyczne dekoracje do mieszkania. Ozdoby bożonarodzeniowe "zrób to sam" będą nie tylko najtańsze w wykonaniu, ale też wyrażą zaangażowanie w życie domu oraz wniosą do niego przytulną atmosferę.

Jakie ozdoby bożonarodzeniowe ręcznie robione prezentują się najbardziej efektownie, a jednocześnie są łatwe w wykonaniu? Które spodobają się dzieciom? Podpowiadamy, jak wprowadzić świąteczne akcenty do mieszkania niskim kosztem i nie posiadając wybitnych zdolności manualnych. 

Ozdoby bożonarodzeniowe – ręcznie robione ozdoby na choinkę

Wśród dekoracji świątecznych obowiązkowo musi znaleźć się pięknie przystrojona choinka. Aby prezentowała się oryginalnie, warto wykorzystać ręcznie wykonane ozdoby – z materiału, papieru czy naturalnych materiałów, takich jak orzechy czy suszone plastry pomarańczy.

Jeśli lubisz posługiwać się igłą i nitką, koniecznie samodzielnie uszyj drobiazgi na choinkę. Aby zrobić takie ozdoby bożonarodzeniowe DIY, najpierw odrysuj z szablonu wybrany motyw (np. choinkę, serce, gwiazdę lub renifera) na wybranym materiale, wytnij je, po czym zszyj ściegiem bocznym, wypełniając wnętrze ścinkami materiałów lub poliestrowym wypełnieniem z poduszki. Nie zapomnij o wszyciu tasiemki do zawieszenia i ewentualnie dekoracyjnych wstążek czy guzików.

Jeśli masz dużo orzechów, wykorzystaj je również w dekorowaniu choinki – to doskonały materiał na ozdoby świąteczne ręcznie robione. Jak zrobić ozdoby z orzechów? To nic trudnego. Każdy z nich przewiąż dekoracyjną wstążką, formując z niej kokardę. Koniecznie zamocuj ją klejem do drewna i tekstyliów (np. wikolem), bo lubi się zsuwać. Zamocuj sznurek do zawieszenia i upiększ choinkę powstałą ozdobą.

Idealna choinka na święta
Idealna choinka na święta Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Najpiękniejsze ozdoby bożonarodzeniowe zrób to sam – wieńce

Święta Bożego Narodzenia to dobry moment na wykonanie klasycznego wieńca do zamocowania na drzwiach, który już od progu będzie wprowadzał gości i domowników w uroczysty nastrój. Aby go wykonać, będziesz potrzebować bazy – kółka z tektury lub wikliny. Na nim przy pomocy cienkiego zielonego drucika (do kupienia w marketach budowlanych) zamocuj gałązki świerkowe lub jodłowe, tak by utworzyły gęsty wieniec. Teraz czas na dekoracje. Polecamy postawić na naturalne materiały i stworzyć kompozycję z orzechów, szyszek, suszonych plastrów pomarańczy, lasek cynamonu oraz naturalnego sznurka lub rafii. Innym wariantem jest dobór niewielkich bombek i kolorowych wstążek. Gotowy wieniec zamocuj na drzwiach zewnętrznych.

Ozdoby bożonarodzeniowe DIY – pomysły dla dzieci

Święta to specjalny czas również dla dzieci, dlatego warto włączyć je w przygotowania dekoracji do domu. Najlepsze ozdoby bożonarodzeniowe dla dzieci to te wykonane z różnego rodzaju mas plastycznych – maluchy uwielbiają je formować i wycinać kształty foremkami. Do wyboru mamy między innymi modelinę, masę solną, glinę czy masę porcelanową. Szczególnie pięknie prezentuje się ta ostatnia. Biały kolor i rzeczywiste podobieństwo do prawdziwej porcelany wyróżnia wykonane z niej ozdoby bożonarodzeniowe. Jak zrobić masę porcelanową? Wystarczy zmieszać w misce 20 łyżek kleju typu wikol, 20 łyżek mąki ziemniaczanej, 7 łyżek soku z cytryny i 8 łyżek oleju, a następnie zagnieść gładkie ciasto. Następnie należy rozwałkować ciasto i wycinać dowolne kształty, pamiętając o wykonaniu dziurki na przewleczenie sznurka. Masa porcelanowa twardnieje po kilku godzinach, ale dobrze jej w tym pomóc, susząc w piekarniku nastawionym na około 60 °C. Białe ozdoby można od razu wieszać na choinkę lub pomalować według własnego pomysłu farbami akrylowymi lub w spray’u.

Dzieci lubią także malowanie, dlatego warto wykorzystać te zainteresowania. Zaproponuj maluchowi pomalowanie niewielkich szyszek na wybrany kolor. Kiedy farba jest jeszcze mokra, posyp je brokatem, a po wyschnięciu zamocuj za pomocą pistoletu do klejenia na gorąco perełki lub koraliki. Następnie przywiąż do szyszek naturalny sznurek i wspólnie z dzieckiem zawieś na choince.

Ozdoby świąteczne z papieru ręcznie robione

Najlepszą niskobudżetową metodą dekorowania wnętrz są drobiazgi z papieru. Do ich wykonania będzie potrzebny kolorowy blok techniczny, a niekiedy wystarczy nawet biała kartka. Jakie ozdoby bożonarodzeniowe własnoręcznie robione koniecznie trzeba wypróbować? Polecamy gwiazdy złożone z origami – najlepszy efekt osiągniesz, tworząc ich co najmniej 7 i wieszając w sekwencjach w oknie lub na choince. Z papierowych pasków można także tworzyć kolorowe rozety do powieszenia na świątecznym drzewku lub klasyczne łańcuchy – w ich przygotowanie śmiało angażuj wszystkich domowników. W internecie znajdziesz ponadto wiele instrukcji wykonania stojącej choinki z kartonu – taki minimalistyczny detal postawisz na parapecie czy biurku, wprowadzając świąteczną atmosferę.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: RooM RF

Pozostałe wiadomości