Ogród

Lasy Państwowe zachęcają do sadzenia drzew. Co zrobić, aby otrzymać sadzonkę?

Ogród

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Bartek Jędrzejak
Drzewka prosto z lasu
Dzień Dobry TVNDrzewka prosto z lasu

Drzewa oczyszczają powietrze z toksyn, wytwarzają tlen, a w upalne dni chronią przed słońcem. Im więcej ich w naszej okolicy, tym lepiej. Do sadzenia drzew w najbliższych dniach będą zachęcały Lasy Państwowe. Co zrobić i gdzie należy się zgłosić, aby otrzymać sadzonkę?

Lasy Państwowe zachęcają do sadzenia drzew

Przez dwa dni (30.09 i 01.10) Lasy Państwowe będą zachęcać do sadzenia drzew. W ramach ogólnopolskiej akcji każdy chętny, po przyjściu do najbliższego nadleśnictwa, otrzyma - za darmo - sadzonkę. - W akcję zaangażowało się 400 nadleśnictw. Otrzymaną sadzonkę można zasadzić we własnym ogrodzie, na polanie, na łące czy w lesie - mówił Bartek Jędrzejak.

Jaki gatunek drzewka można dostać? - Każde nadleśnictwo oferuje inne gatunki. Najczęściej są to świerk, sosna, dąb, buk oraz brzoza - mówiła Michalina Szymczak, z Nadleśnictwa Wronki. Zanim jednak posadzimy drzewko, należy pamiętać, że każdy gatunek ma inne wymagania. - W zacienionym miejscu możemy posadzić świerka, natomiast brzoza będzie potrzebowała dużo więcej światła - dodała Michalina Szymczak. Na tym jednak nie koniec. Kluczowe znaczenie ma także głębokość dołka, w którym umieścimy sadzonkę. - Powinien mieć taką samą głębokość, jak ten, w którym sadzonka była posadzona w szkółce. Zazwyczaj jest ok. 20 centymetrów - mówiła pani Michalina.

Podczas sadzenia należy pamiętać, aby system korzeniowy był wyprostowany. W przeciwnym razie drzewo będzie atakowane przez owady czy choroby grzybowe.

Jak bezpiecznie przewozić sadzonkę?

Osoby, które przyjdą do nadleśnictwa po sadzonkę, muszą pamiętać, że drzewko przed posadzeniem należy odpowiednio zabezpieczyć. - Na czas transportu cały system korzeniowy musi być zabezpieczony. On nie może obeschnąć. Sadzonki zazwyczaj są zabezpieczone specjalnym hydrożelem, który zatrzymuje wilgoć - mówiła Alina Chabowska z Nadleśnictwa Krzyż.

Jeśli drzewko nie zostało zabezpieczone, a my nie mamy takie preparatu, wystarczy delikatnie owinąć korzenie wilgotną szmatką. O czym jeszcze trzeba pamiętać i jakich błędów nie popełniać przy sadzeniu drzewka? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Bartek Jędrzejak

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości