Jak zaprojektować idealny taras? "W dzisiejszych czasach stał się on przedłużeniem naszego domu"

Ogród

Aktualizacja:

W trakcie lata taras staje się centrum życia w wielu polskich domach. Jak jednak go dobrze zaprojektować, by jednocześnie był nie tylko ładny, ale i funkcjonalny? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała ekspertka w dziedzinie urządzania wnętrz, Ewa Mierzejewska.

Jak urządzić taras?

Gdy nadchodzą cieplejsze miesiące, chcemy w pełni z nich skorzystać. Idealnym do tego miejscem jest prywatny taras w ogrodzie, który stanowi swoiste podłoże pod wszelkiego rodzaju spotkania zarówno z rodziną, jak i przyjaciółmi. W takiej otwartej przestrzeni można celebrować słoneczne poranki przy kawie, urządzać grille czy imprezy, a także spędzać romantyczne wieczory we dwoje. Jak jednak urządzić taras, by był praktyczny?

- W dzisiejszych czasach taras stał się tak naprawdę przedłużeniem salonu, jadalni, sypialni - przedłużeniem naszego domu. Zaczęliśmy urządzać tarasy z taką samą pieczołowitością, jak wnętrza. Tylko tutaj mamy jeszcze dodatkowy myk i motywację - nie tylko musimy dobrać starannie kolory, kształty, styl, ale też materiał . Taras to deszcz, burza grad, a czasami gorące słońce, więc te materiały są rzeczywiście trochę inne niż wewnątrz. Dominuje oczywiście stal malowana proszkowo, technorattan, specjalne tworzywa i siatki, które szybko wysychają i nie absorbują wody. Materiały muszą być po prostu odporne - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Ewa Mierzejewska.

Powiedziała także, że istotne jest, by dzielić taras na różne strefy - m.in. wypoczynkową oraz jadalnianą i w taki sposób dobierać meble, by poszczególne z nich się ze sobą komponowały. Podkreśliła, że ważną kwestią jest również zadaszenie, które będzie chroniło przed promieniami słonecznymi, bądź deszczem.

- Parasole, różnego rodzaju pergole, daszki i altanki przy polskim klimacie są bardzo potrzebne - dodała.

Taras nowoczesny - jak wygląda?

W naszym programie ekspertka pokazała taras urządzony w stylu nowoczesnym, którego wyróżnia prostota, elegancja i funkcjonalność. Charakteryzuje się dużą naturalnością i nawiązuje do natury jak ogrody naturalistyczne oraz orientalne. Królują w nim wszelkie odmiany szarości, antracyty i bieli, a poszczególne konstrukcje w ogrodzie wykonywane są z naturalnych i prostych materiałów, jak kamień i beton z elementami drewnianymi. Na tarasie w stylu nowoczesnym uwagę zwraca brak ozdobnych detali i zdobnictwa, a także w miarę jednolita forma. Obecnie dużą popularnością w ogrodach nowoczesnych cieszą się rośliny egzotyczne, a w tarasach podłogi z płyt kamiennych lub gresowych.

- Prostota absolutna, minimalizm, wszystko bardzo eleganckie - podsumowała Ewa Mierzejewska w naszym programie.

Taras w stylu prowansalskim

Polacy kochają urządzać również tarasy w stylu prowansalskim. Wyglądają one tak, jak kojarzy nam się sielankowy ogród wiejski, służący głównie do relaksu. Są pełne zakamarków, placyków czy nawet pojedynczych ławeczek, gdzie można usiąść i po prostu wypoczywać. Kolorystyka jest natomiast spokojna, przez co tworzy się poczucie kameralności i prywatności. Roślinność kwitnie w odcieniach pastelowych, a meble często mają kolor biały, turkusowy, bądź niebieski. Barwy są relaksujące i wpisują się w klimat miejsca. Tu nic nie dzieje się szybko - czas płynie wolniej, a my jesteśmy zrelaksowani i wypoczęci.

- Prowansalski styl wziął się z południa Francji. Jest bardzo sielski i wypoczynkowy. Ma się kojarzyć z wakacjami na wsi. Dominuje dużo plecionek, kosze, roślinność śródziemnomorska, jak lawenda i oliwki oraz pastelowe odcienie - tak jak w stylu nowoczesnym był antracyt, tak tutaj biel i przetarte drewno. Ma być miło - tłumaczyła ekspertka w dziedzinie urządzania wnętrz.

Taras japoński - elementy charakterystyczne

Ogród japoński ma naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć. Co więcej - należy go tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka. Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, ale wszystkie cechuje harmonia, prostota, asymetria i elegancja. Dominują w nich kamienie, które symbolizują niezmienność i trwałość przyrody. Są ustawiane w taki sposób, aby przyciągały wzrok, często z myślą o symbolice: płaski kamień w wodzie często przedstawia żółwia, natomiast jeden stojący pionowo - żurawia. Kwiaty zastosowane są tylko jako pojedynczy akcent.

- Styl japoński jest też oszczędny, ale w inny sposób niż w przypadku nowoczesnego. W stylu japońskim dążymy do tego, żeby wszystko wyglądało, jakby to sama natura urządziła. (...) Ten styl wymaga dosyć dobrego przygotowania. Kamienie, naturalne głazy, małe roślinki iglaste, bonsai, czyli wszystko to, co lubią Japończycy. (...) Jak się raz urządzi taras w tym stylu, to on nie wymaga później dużo pracy, więc on jest dla zapracowanych, którzy lubią naturę - mówiła Ewa Mierzejewska.

Zobacz też:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący: