Najlepsza bluza na rower – na zimę, na lato, damska, męska

facet na rowerze
Fot. Photo by TanMan / Getty Images
Bluza na rower powinna być wygodna i funkcjonalna. Pomaga utrzymać komfort termiczny, chroni przed niską temperaturą i wiatrem. Wykonana z oddychającego materiału, pomaga odprowadzać pot od ciała, ogrzewa w chłodne dni. Lżejsze bluzy przeznaczone są do noszenia w okresie wiosennym i jesiennym. Mocno ocieplane bluzy sprawdzą się zimą.

Nawet latem zdarzają się chłodniejsze dni, podczas których jazda na rowerze w koszulce może być niekomfortowa. Dobrze jest mieć wtedy w swej garderobie bluzę na rower. Najbardziej odpowiednia jest bluza z rowerowym krojem, czyli lekko wydłużona z tyłu. Istotną rolę pełnią również ściągacze przy rękawach oraz w dolnej części bluzy czy dodatkowe kieszenie.

Więcej:

Jakie cechy powinna mieć dobra bluza na rower?

Szukając bluzy na rower, należy wziąć pod uwagę materiał, z którego została wykonana, jego grubość, ewentualne ocieplenie. Producenci proponują wersje cienkie, których głównym zadaniem jest ochrona przed wiatrem oraz ocieplane, które nadają się na zimniejsze dni. Bluzy na rower mogą być ocieplone warstwą polaru (o różnej grubości) lub warstwą specjalnego „meszku”. Na rynku dostępne są także bluzy na rower z wodoodporną warstwą. Dobra bluza powinna gwarantować jeżdżącemu komfort termiczny, czyli odpowiednią temperaturę, odprowadzenie wilgoci, ochronę przed wiatrem. Zazwyczaj zakładamy ją jako drugą warstwę ubioru, czyli zaraz na koszulkę, ale także jako warstwę trzecią, pod kurtkę. Wszystko zależy oczywiście od panujących warunków atmosferycznych. Aby bluza spełniła swoje zadanie ochrony przed deszczem i wiatrem, warto rozważyć zakup odzieży uszytej z tkanin takich, jak windstopper lub softshell. Dobra rowerowa bluza musi być dobrana do temperatury, dlatego w zależności od tego, o jakiej porze roku ma służyć, może być z ociepleniem lub bez. Istotny jest krój bluzy, która – podobnie jak kurtka rowerowa – powinna mieć wydłużony tył, który chroni plecy rowerzysty podczas jazdy. Niezależnie od tego, czy chodzi o bluzę rowerową damską czy męską wyposażona powinna być w ściągacze na rękawach i u dołu. Zapobiega to podwiewaniu i dostawaniu się zimnego powietrza. Niektóre modele wyposażone są w otwór na kciuk, który sprawia, że rękawy się nie podwijają i pozostają na swoim miejscu.

Bluza na rower – przydatne detale

O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając właściwą bluzę na rower ? Ważnym detalem są elementy odblaskowe, które zapewniają bezpieczeństwo podczas podróży rowerem. Bluza powinna być dobrze dopasowana , wyposażona w wysoki kołnierz chroniący przed wiatrem, a także posiadać otwory wentylacyjne pod pachami lub ewentualnie odpinane rękawy. Warto również zwrócić uwagę na ilość i rozmieszczenie kieszeni. Najlepsza bluza na rower wykonana jest z włókien termoaktywnych, które sprawiają, że latem nie będzie w niej za gorąco, a zimą będzie ciepło. Rynek odzieży sportowej jest szeroki, dzięki czemu można wybierać między modelami wkładanymi przez głowę i tymi na zamek. Opcja z suwakiem daje większe możliwości kontrolowania temperatury, ponieważ w cieplejsze dni można bluzę rozpiąć, gdy jest chłodniej, zapiąć pod samą brodę. Suwak powinien być wykonany z tworzywa, co sprawi, że będzie obojętny na zmiany warunków pogodowych, nie zacznie rdzewieć i korodować. Ciekawą i przydatną opcją są dodatkowe rozcięcia po bokach zamykane na zamek. Umożliwiają one regulowanie napięcia bluzy, zgodnie z aktualnymi potrzebami rowerzysty.

Zobacz film: Rower szyty na miarę. Źródło: Dzien Dobry TVN

Podstawowe zasady kompletowania ubioru na rower

Najważniejszą zasadą jest oczywiście tzw. „ubieranie na cebulkę”, czyli noszenie kilku warstw jednocześnie. Bluza na rower może stanowić jedną z nich. Ubierając się w ten sposób, należy uważać, aby nie zgrzać się od razu po wyjściu z domu. Jeśli już na początku rowerzyście jest za ciepło, istnieje spore ryzyko, że wkrótce się spoci, a w konsekwencji przeziębi. Ubierając się warstwowo, trzeba pamiętać o rozsądnym doborze poszczególnych elementów. Bluza na rower nie powinna być wykonana z bawełny, ponieważ odzież bawełniana bardzo łatwo nasiąka potem.

Innym rozwiązaniem, stosowanym w kolarstwie ekstremalnym, jest bluza na rower o luźnym kroju, tzw. jersey. Nie ogranicza ona swobody ruchów, a dodatkowo umożliwia założenie ochraniaczy lub zbroi. Jersey charakteryzuje się dużą odpornością na rozdarcia, a dzięki wykonaniu z materiału syntetycznego doskonale odprowadza nadmiar wilgoci na zewnątrz. Inną cechą wyróżniającą bluzy typu jersey są specyficzne, kolorowe wzory. Bluza może mieć długi bądź krótki rękaw i obowiązkowo wydłużany tył. Wybór odpowiedniej bluzy na rower powinien być przemyślany, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele modeli męskich, damskich, zimowych oraz tych na cieplejsze pory roku. Bogactwo kolorów i wzorów zachęca do wybierania i poszukiwań najlepszego stroju na rower .

Autor: Gaba Kopyto

podziel się:

Pozostałe wiadomości