zamieszki

  zamieszki

  Kilka dni temu agresywny tłum wdarł się na Kapitol, kiedy zliczano głosy elektorskie oddane w listopadowych wyborach prezydenckich. Finałem tego procesu było ostateczne potwierdzenie zwycięstwa Joe Bidena. Gwałtownie protestujący przeciwko temu zwolennicy ustępującego prezydenta USA Donalda Trumpa są dziś na ustach całego świata. Opowiadał o nich w naszym programie publicysta Łukasz Pawłowski.

  Do kolejnych protestów przeciw brutalności policji i nierówności rasowych doszło w niemal wszystkich amerykańskich metropoliach. W wielu przypadkach pokojowe początkowo marsze przerodziły się w zamieszki. Amerykanie demonstrują po śmierci George'a Floyda, który zmarł w wyniku interwencji policji. Lady Gaga zarzuciła prezydentowi Donaldowi Trumpowi rasizm. Uwagę na problem przemocy wobec czarnoskórych zwrócili też znani sportowcy.

  Godzina policyjna w Minneapolis, Los Angeles, Atlancie i Filadelfii, zmobilizowana Gwardia Narodowa, wielotysięczne demonstracje w Nowym Jorku, starcia z policją przed Białym Domem. W Stanach Zjednoczonych trwają protesty z powodu śmierci Afroamerykanina George'a Floyda. Prezydent Donald Trump potępia zamieszki i zapewnia, że jego rząd położy kres przemocy. Również środowisko artystów odpowiada na panująca sytuację - David Guetta składa hołd zmarłemu.

  O tragicznych wydarzeniach w Ełku, z rzecznikiem prasowym tamtejszej policji sierż. Agatą Kulikowską de Nałęcz, rozmawiał Marcin Sawicki. Czy policjantom udało się ustalić dokładny przebieg wydarzeń, które doprowadziły do morderstwa? Czy sytuacja na ulicach miasta jest już opanowana i czy Ełk jest bezpiecznym miastem? Zobaczcie!

  W zamieszkach, jakie w ostatnim czasie wybuchły w Baltimore, udział wziął pewien 16-latek. Z tłumu bojkotujących wyciągnęła go siłą matka. Jej zachowanie jest teraz szeroko komentowane. Był to akt przemocy czy bohaterski czyn? Czy kobieta miała prawo zastosować przemoc w sytuacji stwarzającej niebezpieczeństwo dla dziecka? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Łukasza Ługowskiego, pedagoga i psychologa, dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii "Kąt".