zamach terrorystyczny

  zamach terrorystyczny

  19 grudnia 2016 roku w Berlinie doszło do ataku terrorystycznego. Pierwszą ofiarą był Łukasz Urban, polski kierowca ciężarówki. Następnie Anis Amri wjechał uprowadzonym TIR-em w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym. Czy po czterech latach od tragicznego wydarzenia poprawiło się bezpieczeństwo kierowców oraz osób uczestniczących w zgromadzeniach? O tym opowiedział nam dr Krzysztof Liedel, ekspert ds. terroryzmu oraz Iwona Blecharczyk, truckerka.

  W poniedziałek wieczorem w Wiedniu doszło do strzelaniny. Strzały oddano w sześciu lokalizacjach znajdujących się w pobliżu centralnej synagogi w stolicy Austrii. Zginęli przechodzień i jeden z napastników. Co najmniej 17 osób zostało rannych. W nocy w szpitalu zmarły dwie poszkodowane osoby. Rano poinformowano o śmierci kolejnej kobiety.

  17 lat temu tętniący życiem Manhattan zamarł, gdy w wyniku zamachu terrorystycznego, po dwóch najwyższych budynkach Nowego Jorku została sterta gruzu. Już zawsze będziemy kojarzyć datę 11 września z tymi tragicznymi wydarzeniami sprzed 17 lat...

  W poniedziałek wieczorem w Manchesterze doszło do ataku terrorystycznego, w którym zginęły 22 osoby. Bardzo wielu jest rannych. Reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara sprawdziła, jakie nastroje panują wśród mieszkańców miasta. Rozmawiała też z sąsiadami rodziny sprawcy ataku.

  Niestety ostatnie wydarzenia do jakich doszło w Egipcie potwierdziły, że nie jest tam bezpiecznie. W wyniku zamachów w kościołach w Aleksandrii zginęło wielu ludzi. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy eksperta rynku turystycznego Macieja Nykiela, aby zapytać, czy kurorty w Egipcie gwarantują turystom bezpieczeństwo i czy istnieje ubezpieczenie, które obejmuje skutki zamachów terrorystycznych.

  Po ostatnich zamach terrorystycznych we Francji i Belgii, wiele mówi się o bezpieczeństwie naszego kraju. Zwłaszcza, że pod koniec lipca w Krakowie odbędą się Światowe dni Młodzieży. Organizatorzy spodziewają się aż 2 mln pielgrzymów. Czy jesteśmy gotowi na ich przyjęcie? Kto będzie czuwał nad bezpieczeństwem wiernych? Czy wydarzenie może być potencjalnym celem dla terrorystów? Co wiadomo o polskich dżihadystach? Ilu ich jest? Zapytaliśmy o to dr. Wojciecha Szewko, eksperta ds. stosunków międzynarodowych.

  Po wczorajszych zamachach świat solidaryzuje się z Brukselą. W stolicy Belgii doszło do kilku eksplozji. Do dwóch na lotnisku i do jednej na stacji metra. Według doniesień, ofiar może być aż 34, w tym 200 rannych. Wśród wielu z nich są również Polacy. Jak obecnie wygląda sytuacja? Dla naszego eksperta atak terrorystyczny w Brukseli nie jest zaskoczeniem. Dlaczego? Czy można było to przywidzieć? O wczorajszych wydarzeniach w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Wojciechem Szewko, ekspertem ds. stosunków międzynarodowych.

  Tragiczny poranek w stolicy Belgii. W Brukseli doszło dziś do kilku eksplozji. Dwa wybuchy miały miejsce na tamtejszym lotnisku, kolejne cztery na stacjach metra. Jak obecnie wygląda sytuacja? Ile jest ofiar? Zapytaliśmy o to Dariusz Prosieckiego, dziennikarza Faktów.

  W krajach, które do tej pory z chęcią były odwiedzane przez turystów, dochodzi do tragicznych zdarzeń. Niedawno w ataku terrorystycznym w Ankarze i na Wybrzeżu Kości Słoniowej zginęło bardzo wiele osób. Dokąd zatem się wybrać, by nie narażać się na tego typu niebezpieczeństwa? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN właścicielkę biura podróży Joannę Gocławską-Mazur. Dowiedzieliśmy się również, czy powstał już fundusz, który ma chronić klientów upadłego biura podróży.

  Kilka dni temu Departament Stanu USA ostrzegł przed kolejnymi zamachami terrorystycznymi. Jako miejsca zagrożone wskazano zwłaszcza Europę i Stany Zjednoczone. Czy nie możemy czuć się już bezpiecznie? Jak osłabić potencjał operacyjny organizacji terrorystycznych? O terroryzmie w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Krzysztofem Liedelem, specjalistą w zakresie terroryzmu międzynarodowego.

  Adrianne Haslet-Davis w zamachu, który miał miejsce w czasie maratonu w Bostonie w 2013 roku, straciła nogę. Przed wypadkiem Amerykanka była zawodową tancerką. Jak zmieniło się jej życie po zamachu? Co pomogło jej uporać się z traumą? Kilka miesięcy temu kobieta znów zatańczyła. Jakie towarzyszyły jej wówczas emocje? Z Adrianne Haslet-Davis rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  W związku z napływem imigrantów i zamachami terrorystycznymi w Paryżu coraz głośniej w Unii Europejskiej o ograniczeniu swobodnego przepływu osób. W Dzień Dobry TVN dr Karolina Borońska-Hryniewiecka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych powiedziała nam o decyzjach, jakie niedawno zapadły na szczycie Rady Europejskiej zwołanym przez Francję. Jak teraz będą wyglądały kontrole na granicy osób, które przyjeżdżają spoza Unii Europejskiej? A co z kontrolą wewnętrzną?

  "Boję się o mojego męża, boję się o naszą rodzinę" - tak napisała na Facebooku Julia Sondhi, Polka która wszyła za mąż za sikha. Ich historię poznało wiele osób, bo ten post został udostępniony prawie czterdzieści tysięcy razy! Co sprawiło, że musiała podzielić się swoją historią? Dlaczego Julia Sondhi obawia się o bezpieczeństwo swojego męża? Z rodziną rozmawiał we Wrocławiu dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Alain Budzyk to właściciel najstarszego francuskiego bistro w Warszawie. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska spotkała się z nim, by zapytać, jak Polacy zachowują się względem niego po atakach terrorystycznych w Paryżu. Czy okazują mu wsparcie? Czy Alain boi się jechać do Francji?

  Po zamachach terrorystycznych w Paryżu opinia publiczna zaczęła zastanawiać się, czy należy wprowadzić środki prewencyjne, które z jednej strony mogą zapobiec w przyszłości ewentualnym atakom, ale z drugiej - ograniczą wolność Francuzów. O zdanie zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: byłego antyterrorystę Jerzego Dziewulskiego, Grzegorza Cieślaka z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas i urodzonego we Francji Dawida Gaborioud. Czy - jak powiedział jeden z francuskich polityków - Wojna z terroryzmem jest przegrana?

  Po zamachach terrorystycznych w Paryżu Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, podobnie jak inne najważniejsze budynki na świecie, mienił się kolorami Francji. Mieszkańcy Warszawy zebrali się pod francuską ambasadą, by oddać hołd ofiarom zamachów. Rozmawiała z nimi dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.

  Kto stoi za atakiem terrorystycznym w Tunisie, w którym zginęło 19 osób, a 17 zostało rannych? Przypominamy, że wśród ofiar są także Polacy. Czy po tym zamachu Polacy jeździć do Tunezji na wakacje? Czy to był atak na parlament, czy na turystów? O tym w Dzień Dobry TVN dr Wojciech Szewko, ekspert ds. stosunków międzynarodowych

  W zamachu na redakcję gazety "Charlie Hebdo" zginęło 12 osób, w tym czołowi dziennikarze tygodnika oraz dwóch policjantów. O zamach podejrzewa się braci Kouachi - obywateli francuskich, którzy są z pochodzenia Algierczykami. Dla wielu ludzi jest to potwierdzenie teorii, zgodnie z którą to islam jest winny zamachom terrorystycznym. A jakiego Wy jesteście zdania?