wschód

  wschód

  Sytuacja w Afganistanie budzi niepokój całego świata. Trudne położenie tamtejszej ludności cywilnej, w tym kobiet, zmusza do refleksji nad wschodnią kulturą i zasadami, jakimi kierują się wyznawcy islamu. Czy zachodnia rzeczywistość faktycznie tak bardzo różni się od standardów, jakie możemy zaobserwować w krajach muzułmańskich? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały dr Agnieszka Ayşen Kaim oraz dr Magdalena El Ghamari.

  Poznajcie historię Ayse Tukrukcu, byłej prostytutki, która dziś pomaga bezdomnym: "Kiedy byłam małą dziewczynką zostałam zgwałcona przez wujka, brata mojego ojca. Powiedziałam o tym rodzicom ale nikt nie chciał mi uwierzyć. Rodzina mnie wyśmiała, nie miałam przez to dzieciństwa. Kiedy tylko podrosłam uciekłam od swoich bliskich" i Defne Gulce Sapci, która została wyrzucona z domu gdy zdecydowała się na zmianę płci.

  Na emigracji najtrudniejszy jest samo początek. Trzeba dopełnić wszystkich niezbędnych formalności, znaleźć pracę, mieszkanie, szkołę dla dziecka. W tych trudnych momentach niezbędne jest wsparcie. Dlatego właśnie Svetlana Bodnar, Ukrainka, która w Polsce mieszka już 20 lat, stworzyła na Facebooku grupę jednoczącą wszystkie kobiety ze Wschodu, mieszkające w Warszawie. Czego szukają kobiety dołączające do grupy? I dlaczego założycielki wykluczyły mężczyzn? W Dzień Dobry TVN Maria Najdenowa - Rosjanka i tłumaczka, mieszkająca w Polsce od 11 lat wyjaśniła, dlaczego "nie zawsze adaptacja przebiega łatwo".

  Ziemia obiecana. Kraj mlekiem i miodem płynący. Arkadia. Przez lata tak była postrzegana Ameryka przez większość europejczyków z bloku wschodniego. Lucyna Olejniczak pracowała jako opiekunka w USA. Po latach postanowiła opisać swoje doświadczenia. Czy spełnił się jej amerykański sen?

  Dziś w kuchni Dzień Dobry TVN zapachniało egzotyką, od samego rana przygotowywaliśmy potrawy z dalekiej Korei!

  Prosto z Odessy, w kuchni Dzień Dobry TVN Paweł gościł ze swoim przyjacielem i misjonarzem księdzem Janem Dargiewiczem. Wspólnie "uchylili pokrywki" i przygotowali potrawy słynące z cudownego aromatu i smaku. A wszystkie one prosto ze słynnego miasta nad Morzem Czarnym, gdzie panują łagodne zimy i długie lata.